Автор Тема: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.  (Прочитано 3328 пати)

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« на: 30 Јануари 2022, 19:20:15 pm »
Здраво дечки јас сум тотален лаик за коли, ама корсава чудно ми звучи на тргање... као даваш гас а не иде со цела снага него ко да вергла у лер не стално али се почесто и одма светнуе сијаличе едно со клуч сервисно на шалтабла... сервис не е праен никаков 6 години и ако треба каиши маиши пумпи ја се изгубив давајте кој знаете добар мајстор а евтин и шо производител да бидат деловите каишите пумпата филтри и сл.
И колку би ме коштало делови со работна рака...
фала ви  :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #1 на: 30 Јануари 2022, 19:38:53 pm »
сервис не е праен никаков 6 години и ако треба каиши маиши пумпи

Ма неее, од ладното и е, ќе се опраи после први мај.
Администрација, се слушаме ли?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #2 на: 30 Јануари 2022, 20:01:09 pm »
Комши, како Корсата?

Брат, Корсава е камен, 6 години немам пипнато, ниту сненето ништо.

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #3 на: 30 Јануари 2022, 20:13:33 pm »
Абе не се зезајте знам дека треба нешто да се праи ама ко шо кажав врска неам од коли и шо кога како зашо...

Шала на страна кажете мајстор сервис или шо ти ја знам... гледав на една страна ауто центар од струмица SKF комплет: водна пумпа, ребраст каиш со лагер затегач и уше некој лагер или шо ти ја знам таму околу 9000 искача комплет доста ли ќе е или и филтри за се да сменам успут? стварно врска неам два дена тупам глаа помагајте...

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #4 на: 30 Јануари 2022, 20:23:55 pm »
Друже ни уље нема сменето 6 години?

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #5 на: 30 Јануари 2022, 20:24:51 pm »
@ќебе сакаш да кажеш дека 6 години немаш сменето ни уље?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #6 на: 30 Јануари 2022, 21:04:04 pm »
Абе не се зезајте знам дека треба нешто да се праи ама ко шо кажав врска неам од коли и шо кога како зашо...

Шала на страна кажете мајстор сервис или шо ти ја знам... гледав на една страна ауто центар од струмица SKF комплет: водна пумпа, ребраст каиш со лагер затегач и уше некој лагер или шо ти ја знам таму околу 9000 искача комплет доста ли ќе е или и филтри за се да сменам успут? стварно врска неам два дена тупам глаа помагајте...
Брат, не разбираш. Барај цел мотор нов ако немаш 6 години пипнато ништо на колата. Ни уље немаш сменето? Каков сет каков SKF немаш поима што збориш. Најди на Гугл мапс најблизок автосервис, појди нека ја вид ибило кој и нек ти каже во каква состојба е и за што е чим си до толку тапа. Освен ако не си трол некој, а изгледаш тотално клулес, како трол впрочем.

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #7 на: 30 Јануари 2022, 21:14:41 pm »
Абе не се зезајте знам дека треба нешто да се праи ама ко шо кажав врска неам од коли и шо кога како зашо...

Шала на страна кажете мајстор сервис или шо ти ја знам... гледав на една страна ауто центар од струмица SKF комплет: водна пумпа, ребраст каиш со лагер затегач и уше некој лагер или шо ти ја знам таму околу 9000 искача комплет доста ли ќе е или и филтри за се да сменам успут? стварно врска неам два дена тупам глаа помагајте...
Брат, не разбираш. Барај цел мотор нов ако немаш 6 години пипнато ништо на колата. Ни уље немаш сменето? Каков сет каков SKF немаш поима што збориш. Најди на Гугл мапс најблизок автосервис, појди нека ја вид ибило кој и нек ти каже во каква состојба е и за што е чим си до толку тапа. Освен ако не си трол некој, а изгледаш тотално клулес, како трол впрочем.

Не трол таман работа озбилно прашувам уље е мењано тоа редовно, антифриз сменет, кочници, и електроника едно исто сменив за електрониката 15 000 ден. као коцкасто не палеше без него, така да што сервис би требало тоа ми беше муабетот и кој е за опел добар мајстор ау и деловите дали се ок фирмата бар да напраам основен сервис... Иначе си вози колата топ нема мука само од време на време као што кажав гас давам си трга ама као без снага и као у лер звук и после тоа светнува сиаличето со клуч сервисно на шал табла...

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #8 на: 30 Јануари 2022, 21:16:14 pm »
@ќебе сакаш да кажеш дека 6 години немаш сменето ни уље?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Редовно е мењано уљето...  :)

Отсутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
    • ibiz.mk
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #9 на: 30 Јануари 2022, 21:17:57 pm »
A filtri ? Proveri filtri vo kakva sostojba se.

Pa i da sedela da ne se vozi 6 godini. Prvo koga ke zapalia na majstor barem ulje i filtri.

Toa so silice ne ti go resetiral majstorot. Najverojatno nisto ne e

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #10 на: 30 Јануари 2022, 21:21:37 pm »
Еве ти линк од дечкиве, јави се утре закажи термин и оди нека видат што треба да се прави.

http://www.bismotors.com.mk/mk/

Ако треба да се прави голем сервис сигурно ке биде над 10 000 денари!!

Едит: Се наоѓаат во Визбегово позади новата бензиска на Макпетрол

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #11 на: 30 Јануари 2022, 21:31:22 pm »
A filtri ? Proveri filtri vo kakva sostojba se.

Pa i da sedela da ne se vozi 6 godini. Prvo koga ke zapalia na majstor barem ulje i filtri.

Toa so silice ne ti go resetiral majstorot. Najverojatno nisto ne e
Значи колава се вози константно 6 години сакам да кажам дека немам мењано ништо освен тоа горе што спомнав основни работи уље антифриз кочници и електрониката ме изгореа многу тоа за еден дел само 18к со рака работна... иначе си тера колата ама приметив у задње време, не секогаш ама на семафор особено кога тргам со поголема гас на пример трга ко со втора по споро и звук ко у лер да вергла после во втора кога ке убацам истиот звук го има веќе во трета се губи и се осеќа и турбото и повлекува и после свети сиаличката само сервисна...

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #12 на: 30 Јануари 2022, 21:32:44 pm »
Еве ти линк од дечкиве, јави се утре закажи термин и оди нека видат што треба да се прави.

http://www.bismotors.com.mk/mk/

Ако треба да се прави голем сервис сигурно ке биде над 10 000 денари!!

Едит: Се наоѓаат во Визбегово позади новата бензиска на Макпетрол

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

ЕЕЕ фала ти друже така и планирам до кај 12к да ме фати топ би било... фала ти уште еднаш  :)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #13 на: 30 Јануари 2022, 21:36:11 pm »
A filtri ? Proveri filtri vo kakva sostojba se.

Pa i da sedela da ne se vozi 6 godini. Prvo koga ke zapalia na majstor barem ulje i filtri.

Toa so silice ne ti go resetiral majstorot. Najverojatno nisto ne e
Значи колава се вози константно 6 години сакам да кажам дека немам мењано ништо освен тоа горе што спомнав основни работи уље антифриз кочници и електрониката ме изгореа многу тоа за еден дел само 18к со рака работна... иначе си тера колата ама приметив у задње време, не секогаш ама на семафор особено кога тргам со поголема гас на пример трга ко со втора по споро и звук ко у лер да вергла после во втора кога ке убацам истиот звук го има веќе во трета се губи и се осеќа и турбото и повлекува и после свети сиаличката само сервисна...
Мириса на сет ламела ':)

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #14 на: 30 Јануари 2022, 22:19:38 pm »
A filtri ? Proveri filtri vo kakva sostojba se.

Pa i da sedela da ne se vozi 6 godini. Prvo koga ke zapalia na majstor barem ulje i filtri.

Toa so silice ne ti go resetiral majstorot. Najverojatno nisto ne e
Значи колава се вози константно 6 години сакам да кажам дека немам мењано ништо освен тоа горе што спомнав основни работи уље антифриз кочници и електрониката ме изгореа многу тоа за еден дел само 18к со рака работна... иначе си тера колата ама приметив у задње време, не секогаш ама на семафор особено кога тргам со поголема гас на пример трга ко со втора по споро и звук ко у лер да вергла после во втора кога ке убацам истиот звук го има веќе во трета се губи и се осеќа и турбото и повлекува и после свети сиаличката само сервисна...
Според ова што го објасни мириса на сет ламела. Е сеа да не нагаѓаме ние тука отиди на сервис нека проверат и ќе си знаеш колку ќе кошта!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk