Автор Тема: Mercedes w210 E270cdi  (Прочитано 43695 пати)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7088
 • Плинаш!!!
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #660 на: Ноември 27, 2022, 13:15:19 pm »
Јас со возачката само, по глуп проблем амин. Еднаш ми се деси да мора итно до аптека да одам па мораше да ја држам вратата со едната рака а со другата да возам дур пушти механизмот.
Со меривава сеа за сеа немам никаков проблем ама па од кога ја имам па и немало некоја зима.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4902
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #661 на: Ноември 27, 2022, 20:48:43 pm »
Preeska na vrakjanje od Veles si vikam cekaj gumive pritisokot da go iskontroliram koga site 4 bea na 1.8bar. Gi srediv na 2.3 predni i 2.2 zadni. Po pat navaka zaprimetiv deka dosta od bucavosta se namali. Ne se izgubi da se necujni ama dosta potivki bea nego vcera koga idev nataka. Mozno e bukata da se stvori od slabo napumpana guma ? Inace sharata na gumata e onoj V profil.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52839
 • Махер
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #662 на: Ноември 27, 2022, 21:04:31 pm »
Да, секако дека е можно. Типот на шара не се одредува од око.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11910
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #663 на: Ноември 28, 2022, 10:42:05 am »
Preeska na vrakjanje od Veles si vikam cekaj gumive pritisokot da go iskontroliram koga site 4 bea na 1.8bar. Gi srediv na 2.3 predni i 2.2 zadni. Po pat navaka zaprimetiv deka dosta od bucavosta se namali. Ne se izgubi da se necujni ama dosta potivki bea nego vcera koga idev nataka. Mozno e bukata da se stvori od slabo napumpana guma ? Inace sharata na gumata e onoj V profil.

Поголемо триење, поголема бучава.

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1894
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #664 на: Ноември 28, 2022, 16:04:31 pm »
Пробај ги на 2.6 бари може нема да се слушаат воопшто

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4902
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #665 на: Ноември 28, 2022, 17:46:11 pm »
Пробај ги на 2.6 бари може нема да се слушаат воопшто

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


dupi dupi :)
Dovolno e na 2.3 duri moze i na 2.2 da ja oteram. Sve nad toa premnogu e tvrda i kako da vozish kocija.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33300
 • Таков е животот... јебига
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #666 на: Ноември 28, 2022, 23:26:39 pm »
Preeska na vrakjanje od Veles si vikam cekaj gumive pritisokot da go iskontroliram koga site 4 bea na 1.8bar. Gi srediv na 2.3 predni i 2.2 zadni. Po pat navaka zaprimetiv deka dosta od bucavosta se namali. Ne se izgubi da se necujni ama dosta potivki bea nego vcera koga idev nataka. Mozno e bukata da se stvori od slabo napumpana guma ? Inace sharata na gumata e onoj V profil.
Кога гумата е напумпана помалку од потребното има повеќе деформација по сите оски. Таа деформација консумира енергија тоест ја конвертира кинетичката енергија во звук и топлина. Гумата е побучна, повеќе се загрева, повеќе гориво троши, повеќе се амортизираат силиконските врски и нерамномерно се јаде. Тебе на 20 степени целзиусови можеби ти биле добро напумпани ама температурите сега паднаа драстично, ако не се лажам притисокот паѓа за 0,1 на секои 6 степени целзиусови. Така да на есен проверувај гуми секогаш кога има поголеми варијации во температурите.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8740
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #667 на: Декември 03, 2022, 01:26:28 am »
Пробај ги на 2.6 бари може нема да се слушаат воопшто

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Ем и помалу ќе трошат ете 🤣

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4902
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #668 на: Декември 11, 2022, 19:59:20 pm »
Moze eden sovet od vas detajleri
Na mercedesov koga go zemav na saltabla imase edna ikona zalepeno kako crkvice so krst. Prethodniot gazda si ja zema i ostana na saltabla od lepakot i mi bode oci.
Probano so vlazni maramici,rakija,hemisko sredstvo za cistenje sedista i nejke da iskoci. Dajte sovet so sto da go projdam a da ne ostetam tablata i da mi ostane belo posle.

Sent from my MI MAX using Tapatalk


Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7088
 • Плинаш!!!
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #669 на: Декември 11, 2022, 20:25:54 pm »
Ај јас вака како лаик, со WD-40 проба? Знам дека на каросерија успешно вади лепак ама на шалтабла сум немал потреба да пробам.

Отсутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2878
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #670 на: Декември 11, 2022, 20:27:45 pm »
Со доместос

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5195
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #671 на: Декември 11, 2022, 20:29:44 pm »
ВД40 на пластика јас не би ставал.

Јас би одел со пареа.

Наредно, пробај со специјално средство за лепак отстранување, типу Мафра ДекаФлеш или на Грас. Али, и тоа со усул, пошто е пластика.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4902
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #672 на: Декември 11, 2022, 20:31:22 pm »
@Busav nemoj vaka so klizaci da vlagas :)
Neznam zile mi e strav da ne ostane belo posle na mestoto zatoa i pobarav sovet za nesto sigurno da ne useram rabota.
Ne e plastika saltablata. Nesto kako koжa mi deluva.

Отсутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2878
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #673 на: Декември 11, 2022, 20:33:35 pm »
Пробај она на сонакс за кожа чистење

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6236
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #674 на: Декември 11, 2022, 20:39:38 pm »
Ако остане бело лепење пак макета на соборен храм и решен проблем.