Автор Тема: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)  (Прочитано 10359 пати)

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #15 на: 27 Јануари 2022, 12:09:58 pm »
Фала многу, подобра да ти се врати. :)

Еве ги за штоп светлото:
https://a.aliexpress.com/_mNQHa3a

За жмигавците:
https://a.aliexpress.com/_mN9PQr6
https://a.aliexpress.com/_mMM7d3e

За таблица и за на ретровизори:
https://a.aliexpress.com/_mKmDnco

Е сега за задните жмигавци наручав погрешни па најдов у Тетово има у Ауто Лед Тетова, 1200 денари се. Сите се со резистор т.е. со отпорник и нема брзо блинкање. Година дена више ги имам и без проблем работаат.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4989
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #16 на: 27 Јануари 2022, 12:19:33 pm »
Flush fit се сензорите,апсолутно рамни со браникот или стрчат малце? Аууу ќе ми стигнат мене деновове ако ги наместам успешно ќе нарачам уште 20тина сета, убав бизнис е 10000 чисти на 1000 денари трошок :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 605
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #17 на: 27 Јануари 2022, 12:20:58 pm »
Сензорите се супер, малу е проблем што нон стоп пиштат дека левиот и десниот се премногу странично поставени, на фабрички места се монтирани... За прецизни се прецизни, само да се навикнеш треба на пиштењето. :D Инаку 10.000 плус 1.000 денари фарбање. Ама се стварно супер, наместени се профи.

Ууу јеботе, и боље да пиштат за тие пари..

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #18 на: 27 Јануари 2022, 12:26:11 pm »
Да да рамни се скроз. :D И да знаеш дека е чиста работа, ОЕМ рамни исто стандард како фабрички што се на Али се околу, 20-25 евра. Ја знам дека и со "обичните" сензори нема проблем има и пред 10 години што им се монтирани и немаат никаков проблем и ден денес.

Малу е потешко овие да се монтираат, се лепат од внатрешна страна на браник ама ако успееш на коњ си. :D

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #19 на: 27 Јануари 2022, 12:27:10 pm »
Сензорите се супер, малу е проблем што нон стоп пиштат дека левиот и десниот се премногу странично поставени, на фабрички места се монтирани... За прецизни се прецизни, само да се навикнеш треба на пиштењето. :D Инаку 10.000 плус 1.000 денари фарбање. Ама се стварно супер, наместени се профи.

Ууу јеботе, и боље да пиштат за тие пари..
Има да пишта и оро да играа а.



Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4989
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #20 на: 27 Јануари 2022, 12:35:12 pm »
@cdyane земав и јас исти Oem look од али, само Германија се стигнати, чекам деновиве да ми стигнат, гледав кај мене  на меганот се бележани назад фабричките позиции. За лепењето, се лепат со 3мтрака позади, ама после ќе ка поминам со 2компонентно лепило.. Е сеа ќе треба да ќе видам чисто сумљам дека ке ќе погоди нијансата на црвена, и барам една змба за дупки правење шо се става од двете страни на браникот и стегаш со штраф и ја сечи пластиката во форма за кругот, попрецизно изгледа наспрема таа круната за на бормашина шо ја даваат со сензорите.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #21 на: 27 Јануари 2022, 12:46:16 pm »
@vladic3110 добро е, значи си уходан како што треба. :) Ако најдеш тоа за дупки е одлично, ако не можеш и тоа за од бормашина само после со гланц папир да ги израмниш и супер ќе испадне. У боја ги наруча или после ти ќе ги фарбаш? Ако ги фарбаш ти нека ти напраат у спреј бојата по фабрички код и немаш грешка. Сензорите кај мене и бојата се погодени пример, по код ти ја прават и немаш грешка.

Еве и кога се монтираа видео:
https://fb.watch/aOfQ9iLFNS/

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4989
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #22 на: 27 Јануари 2022, 13:28:21 pm »
Во боја се, ама чисто сумљам дека ќе се погоди нијансата на црвена од прва, ако не, ќе ги шприцнам пажливо со мала дизна пиштол со боја по код. Ова чудото за пластиката ме јади да го најдам некаде, пред да скасапам со круната ќе свртам со браникот изваден со дупките спремни низ локалните електричари шо местат ако има некој, ќе му даам некое стотче да направам 4 дупки :))
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #23 на: 27 Јануари 2022, 16:20:30 pm »
И електричарите мора да жива од нешто де. :D
И ја не веруем дека од прва ќе биде погодена нијансата ама гледам дека си уигран и навлезен у тематиката така да не би требало да имаш проблеми. :D

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #24 на: 13 Март 2022, 16:09:04 pm »
Чисто да се освежи темата малку. Денеска го исправ, мораше на самоуслужна дека ептен беше прљаво и за 150 денари комплет си се пере со сите процедури. Морам да ја пофалам крпата за бришење од ВоркСтаф, одлична е, за 5 минути без сушење едно друго на крпата колата е сува! При бришење ја пројдов и со Сонакс БСД а дома ја усисав и пицнав внатре. Утре на Дијаната поткрилата и подвозјето и то е то. :D

У Април следи трет сервис, моментално е на 24.1xx км и уште планирам да се дружиме со колата.









Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #25 на: 13 Март 2022, 18:58:00 pm »
Богохулие е колава без бандажи...Мислам стврано...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #26 на: 13 Март 2022, 19:28:03 pm »
Апсолутно... Ќе дојде и тоа на ред ама кога не знам дека у меѓувреме и џипче некое може да улета па фелните еве више трета година се колатерална штета.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #27 на: 01 Април 2022, 11:49:01 am »
Со оглед дека седиштата у колава ми се посветли и еве скоро година дена прилично безуспешно успевам да отстранам ситни дамки од прашина и вода настанати и да ги освежам успут малку, конечно како што седат работите налетав на правото средство. Стануе збор за Turtlewax Interior 1, уствари е APC(AllPurposeCleaner) што не навлага у сунѓерот од седиштата туку само на текстилот и бргу се суши. Претходно пробуев со од Сонакс и К2 средства плус пареа и ништо. Возачкото седиште беше така покритично и задното. Слики од пред нема дека не веруев дека ќе врши работа. Сеа чекам уште како керамика за седишта да ги заштитим, Idrostop од Ma Fra.







Постапката е следна:
Прво се прска пената;

После се утрљуе со четка;

На крај се пребришуе со влажна крпа и по неколку саати се суви.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Присутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #28 на: 01 Април 2022, 12:15:18 pm »
Со оглед дека седиштата у колава ми се посветли и еве скоро година дена прилично безуспешно успевам да отстранам ситни дамки од прашина и вода настанати и да ги освежам успут малку, конечно како што седат работите налетав на правото средство. Стануе збор за Turtlewax Interior 1, уствари е APC(AllPurposeCleaner) што не навлага у сунѓерот од седиштата туку само на текстилот и бргу се суши. Претходно пробуев со од Сонакс и К2 средства плус пареа и ништо. Возачкото седиште беше така покритично и задното. Слики од пред нема дека не веруев дека ќе врши работа. Сеа чекам уште како керамика за седишта да ги заштитим, Idrostop од Ma Fra.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Постапката е следна:
Прво се прска пената;
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
После се утрљуе со четка;
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
На крај се пребришуе со влажна крпа и по неколку саати се суви.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-A715F using Tapatalk



Гледај да ја оставиш отворена на сонце кога можеш за да се исуши убаво. Другар вака, не ја исуши убаво и после седиштат цели побуѓосани од влагата.

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #29 на: 01 Април 2022, 12:49:29 pm »
Фала на совет.  

Ене ја надвор е пукна сонце колку толку па нека си се суши. :D

Sent from my SM-A715F using Tapatalk