Автор Тема: Измами околу препродажба на автомобили  (Прочитано 8417 пати)

Отсутен Amy87

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
  • Инженер-ка
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #75 на: 16 Септември 2022, 02:39:33 am »
Ви благодарам на сите за реалните и информативни одговори. Почнав да се предомислувам да не ја продадам веднаш штом земам таблици... веројатно ќе ја повозам после сервисот месец, два... може ќе се покаже добро и во зимно време (што пунтото многу ме нервираше на минус температури...). Па, ќе пишам впечатоци. 🙂

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6514
  • French diamond
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #76 на: 16 Септември 2022, 02:50:53 am »
Кога сме веќе на темата  :-X

https://vm.tiktok.com/ZMF1Q8G92/

Е од ова косата да ти се крени ако ти се погоди тебе.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #77 на: 16 Септември 2022, 08:26:18 am »
Ви благодарам на сите за реалните и информативни одговори. Почнав да се предомислувам да не ја продадам веднаш штом земам таблици... веројатно ќе ја повозам после сервисот месец, два... може ќе се покаже добро и во зимно време (што пунтото многу ме нервираше на минус температури...). Па, ќе пишам впечатоци. 🙂

Обично љубовта така се развива, прво се мразите, после се сакате :)

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1885
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #78 на: 20 Септември 2022, 17:05:46 pm »
се јавува вчера човек,од фирма Интеко,и нарачува 7 бојлери. Праќа тековна состојба од ујп, бара фактура на одложено 30 дена,а да ми даде кеш додека не ја плати. Бара да се достават во долна Лешница,Тетовско.
Организирам се, и се јавува дали е проблем да ми даде во Ѓорче некој човек дел за кола да му однесам. ок. После некое време, бара моја сметка,да ми уплател за делот,и да му дадам 16500 на мајсторот.
Тргаме. Го барам мајсторов, договараме кај да ме чека. Кај Влае му ѕвонам, ми вика накај Гостивар возам. Па што не му ги дадеш деловите му викам уз пат? Дечко,300 на саат сме,немам време,ми исклучи. Ѕвонам кај овој за бојлерите,ми исклучува. Почнувам да пребарувам на нет,едвај доаѓам до некој од Интеко. Дали имате вработен Даниел? Немаме. Колата вртење и враќање.
Разврска: дечките 4 месеци го прават ова. Од Интеко се немоќни,сегде пријавувале. Мобилните што ми ѕвонеа, откако закрпиле некој,ги фрлаат. Нарачуваат роба, уз пат да им донесат дел,му даваат ѓубре,ги зимаат парите и ги нема.
Јас вчера заработив 16500 денари, ова го пишувам за да не наседне некој. Секој ден по 4-5 души им се јавуваат дека ги наседнале

@Leonid дали пријави во полиција, или дали се откри кој е човекот?
Гледам и на ит форумот се отвори слична тема со баснословни суми.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 846
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #79 на: 20 Септември 2022, 21:00:54 pm »
се јавува вчера човек,од фирма Интеко,и нарачува 7 бојлери. Праќа тековна состојба од ујп, бара фактура на одложено 30 дена,а да ми даде кеш додека не ја плати. Бара да се достават во долна Лешница,Тетовско.
Организирам се, и се јавува дали е проблем да ми даде во Ѓорче некој човек дел за кола да му однесам. ок. После некое време, бара моја сметка,да ми уплател за делот,и да му дадам 16500 на мајсторот.
Тргаме. Го барам мајсторов, договараме кај да ме чека. Кај Влае му ѕвонам, ми вика накај Гостивар возам. Па што не му ги дадеш деловите му викам уз пат? Дечко,300 на саат сме,немам време,ми исклучи. Ѕвонам кај овој за бојлерите,ми исклучува. Почнувам да пребарувам на нет,едвај доаѓам до некој од Интеко. Дали имате вработен Даниел? Немаме. Колата вртење и враќање.
Разврска: дечките 4 месеци го прават ова. Од Интеко се немоќни,сегде пријавувале. Мобилните што ми ѕвонеа, откако закрпиле некој,ги фрлаат. Нарачуваат роба, уз пат да им донесат дел,му даваат ѓубре,ги зимаат парите и ги нема.
Јас вчера заработив 16500 денари, ова го пишувам за да не наседне некој. Секој ден по 4-5 души им се јавуваат дека ги наседнале

@Leonid дали пријави во полиција, или дали се откри кој е човекот?
Гледам и на ит форумот се отвори слична тема со баснословни суми.
Имаа 100 пријави во полиција, со газдата на Интеко зборев, џабе. И не пријавив,зошто ќе се изнервирав. Пробав преку други институции, демек со пријатели, и сепак се изнервирав хаха
Мислам дека ги фатија тие што ги зимаа парите, а тој што е организатор не можат да го фатат, во Идризово е човекот,не му можат ништо
https://m.makpress.mk/Home/PostDetails?PostId=498921
« Последно менување: 21 Септември 2022, 06:13:00 am Leonid »