Автор Тема: Измами околу препродажба на автомобили  (Прочитано 8346 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #30 на: 24 Јули 2022, 10:17:39 am »
Ти му даде сметка за да ти пушти овој пари, а ти од џеб требаше да дадеш 16500ден па на сметка да си го чекаш повратот?

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #31 на: 24 Јули 2022, 14:39:06 pm »
Ти му даде сметка за да ти пушти овој пари, а ти од џеб требаше да дадеш 16500ден па на сметка да си го чекаш повратот?
да,прво да пушти,јас да извадам пари,па да ги платам деловите

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2048
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #32 на: 25 Јули 2022, 12:58:09 pm »
Ти му даде сметка за да ти пушти овој пари, а ти од џеб требаше да дадеш 16500ден па на сметка да си го чекаш повратот?
да,прво да пушти,јас да извадам пари,па да ги платам деловите

Мислам дека ти несвесно грешка си го сфатил, затоа си се спасил.  :)
Или ти текнало што е приказната, па така си му рекол да направите, затоа те откачиле.

Не е поентата на измамата како што пиша @Power to the people - да си дадеш пари од џеб, па отпосле да чекаш да ти „пуштат на сметка“?

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #33 на: 25 Јули 2022, 13:49:33 pm »
Ти му даде сметка за да ти пушти овој пари, а ти од џеб требаше да дадеш 16500ден па на сметка да си го чекаш повратот?
да,прво да пушти,јас да извадам пари,па да ги платам деловите

Мислам дека ти несвесно грешка си го сфатил, затоа си се спасил.  :)
Или ти текнало што е приказната, па така си му рекол да направите, затоа те откачиле.



Јас почнав многу да препрашувам, зошто од почеток ми беше сомнително, и затоа ме откачија
Знам дека не е поентата да ми уплати на моја трансакциска, па јас да ги платам деловите, зошто се ќе си е легално тогаш. Гарант имаат и за овој случај да те слажат нешто, цело време се "брза" и те фаќа во тесно. Ако он имаше 16500 за делот да уплати, и ако има 52 000 во кеш да ми плати за бојлерите, зарем не би имал на сметка да ги плати тие 52000? Јас се спасив,ама некој на**а, и секој ден е така....и никој ништо не прави, немало докази!
Неколку луѓе (арамии) ми го рекоа истото, дека шемата се прави од затворот Идризово, некој осуден е актерот. И што ќе му правиш, ќе одиш во келија да го фатиш? :)
Добро разработена шема, интелегентно смислена, и еве си врви бизнисот
На некого му нарачале 6000 пластични столчиња, не го знам остатокот од приказната, повеќе инфо кај Интеко имате




Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #34 на: 25 Јули 2022, 13:50:31 pm »
Арно му проработел бољеро на време 😂.
Него кога сме на темата стварно незнам какви луѓе има за продажба на возила шо треба да одат у отпад,двајца струмичани косата ми ја дигнаа пред некое време.
1.Одам да гледам астра гтц 1.9,контактирам на вибер дека лугето во ЦХ ЦХ иселени,се јавувам и тој копукот ко фана да ја фали син му ја спремал за него и колата е у феноменална состојба и се продава дека се иселени у ЦХ ЦХ ЦХ,ми даде контакт да ја видам таму во едно село,одам таму и се наежив,браници фарбани со боја од железара со четка+изгорена бојата и се лушти,делови од каросеријата (корозија) прикривани со боја исти,општо бојата секаде изгорена,внатре пола копчиња фалат по колата,скршен екран,позади у гепек тапацири се испаѓано,проба да ја запали човекот и не запали,седишта сокинати,ми идеше тај на вибер у курац да го откарам ама ај викам да не се пуштам на негово ниво.
2.Договарам гуми 205/55/16 исто од струмичанец као континетал сите 4 исти 2017-2018 година и цела недела одложува да ги земам и после некое време ми пишува да идам да ги земам,се јавувам и вика друже грешка сум бил 2 се континетал 2017 а 2 зимски мишелим 2018 година,ајде викам ќе дојдам.
Одам таму ми вади 2 континетал од кој едната 2015 а другата на граница од користење од 2013 година и 2 различни зимски гуми не ги ни погледнав,ми даде 4 различни факинг гуми од 4 можни,се воздражав некако и си заминав...
Јас незнам како постојст вакви луѓе.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1834
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #35 на: 25 Јули 2022, 14:32:53 pm »
Случај со татко ми. (пред ковид карантиниве)
Врти човек, порачува железо во вредност од 800 евра, ама нема сега пари (ајде без капар), кога ќе стигне железото, тогаш да плати.
Стигна железото, ама човекот го снема. Телефонот исклучен константно. И дури тогаш ни светна ламбата. Ама фати ковид, железото од 800 стана 2000 евра.
Така да, ако го чита дечкото овој пост, да дојде слободно, да го почастам еден ручек.  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6475
  • French diamond
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #36 на: 25 Јули 2022, 15:19:41 pm »
Мене ме заеба германка така со гуми, додуша јас за бандажите ги земав ама сепак, сликала една гума 2018 година и вика сите се исти...стигаат по пошта, една 2018 дурите 3 2013, јебига на невидено се знае што можи да биди.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #37 на: 25 Јули 2022, 17:44:30 pm »
Гумите можеше во каргото да ги видиш и да не ги платиш.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6475
  • French diamond
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #38 на: 26 Јули 2022, 02:01:07 am »
Немаш таква опција тука, спаковани се во картони и затворени. Ама ко шо реков бандажите ми беа битни да не се гребени, затоа и не се побунив(не дека ќе успеев да ги вратам)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #39 на: 06 Август 2022, 06:13:48 am »
https://www.vesti.mk/article/62edc9eb075b2192ca87f74b
истата шема како кај мене. завчера на пријател му се јавиле,истово му го барале,ама поучен од мене ги одјебал

Отсутен dgx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 69
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #40 на: 18 Август 2022, 09:26:02 am »
Дали има некој што се разбира со Лада Нива, ми треба за утре да ги провери во Скопје сакав да видам две што ги пикирав. Може да се договриме и ќе си платам за услугата.

Отсутен Rammlied

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 304
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #41 на: 10 Септември 2022, 19:21:21 pm »
ИЗНАЈМИЛ МЕРЦЕДЕС ВО БЕЛГРАД И ГО РЕГИСТРИРАЛ КАКО СВОЈ ВО СКОПЈЕ Во измамата бил помогнат и од вработен во МВР

https://plusinfo.mk/izna-mil-mercedes-vo-belgrad-i-go-registriral-kako-svo-vo-skop-e-vo-izmamata-bil-pomognat-i-od-vraboten-vo-mvr/?fbclid=IwAR1zkcPsbYfwUK7n6O0duRyVMjsRuDytMzDv0H_zMhgL3z5TU3MrCyJM9dM

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #42 на: 10 Септември 2022, 19:46:42 pm »
Аууу, Пулицерова награда за глупоќа!
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #43 на: 10 Септември 2022, 20:20:02 pm »
Hahaha oko prevari imam i jas slucka. Oglasuvam aparat za varenje od 1000 i kusur evra i mi se javuva tipot kobajagi od nekoja firma. Da mu dadam broj od transakcijska ama dodeka da pustat pari da sum go odnel aparatot do topansko i da mu go dadam na kolega mu.
Pa uste ljut koga mu pobarav kes dodeka legnat pari. Vise srece u iducem kolu :)
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Измами околу препродажба на автомобили
« Одговори #44 на: 10 Септември 2022, 20:50:25 pm »
Па добро е, не ти побарал Мерцедез :)))
Двеста на сат
По нелегален пат