Автор Тема: Астра Ј 1.4Т  (Прочитано 7476 пати)

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1639
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #45 на: Ноември 23, 2021, 08:30:25 am »
@MartinAlfista Мето не можеше да открие од каде доаѓа лупкањето, визуелно му изгледаше се како што треба. Бев и до Авто мобил амортизери на тест (до Плимонт во Аеродром, Раде Кончар), амортизерите испаднаа ок (според годините и километрите), за другото не знаеа, односно некако не им се замараше.
Бо-ми Авто не знам кои се, можеби некој ги спомнал до сега, за подвозје се специјализирани?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #46 на: Ноември 23, 2021, 10:32:14 am »
Амортизерите за жал не може да се дијагностицираат дали вадат звук без да се извадат и да се демонтира спиралата за разлика од другите делови на предницата. Според тоа, ако се друго е 100% исправно тогаш мора да ги демонтираш па да знаеш дали се они или лагерите.

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1808
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #47 на: Ноември 23, 2021, 10:48:27 am »
За Servis Bomi Auto имам само најголема препорака, започнаа само со центрирање, па се проширија за некоја ситни делчиња главно околу подвозје и предница.

Неколку пати сум бил и секогаш си ја завршувале работата како што треба, најфино и без многу муабет. Препорака и од Жаре Алфиста.

Се наоѓаат после Александар Палас, преку мостот накај Олимпико (не знам дали живееш во Скопје).

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #48 на: Мај 15, 2022, 17:48:00 pm »
Чисто да забележиме една убава бројка на километражата,И  мал сервис , Filter TJ angliski , I deluva mnogu dobro , na dolniot kraj e so gumica a ne so hartija kako GM I nekoi drugi , I maslo LM Special TEC DX1GEN2 5w30, sakav motul da stavam ama nemozev da najdam vakva specifikacija nikaden

Отсутен gtiT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 171
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #49 на: Мај 15, 2022, 21:44:04 pm »
Арно не си нашол мотул. Тешка шкартоина е.
На здравје сервис.

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #50 на: Мај 16, 2022, 12:30:49 pm »
Еден мој пријател сервисира мотори, и користи само Мотул, го набавува директно од овластен увозник и е многу добро , поготово маслата со Естер . Ама сигурно има многу фалсификати кај нас ,исто како со Кастролот.

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1870
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #51 на: Мај 19, 2022, 19:58:25 pm »
Dobro maslo si odbral malku posoleni ceni se ovaa godina LM ama dobri se jas od koga ja zemav astrata najcesto stavam LM i zadovolen sum .....Nego filterot kaj go najde prvpat gledam vakov

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #52 на: Мај 19, 2022, 22:30:01 pm »
Улјето ми е купено уште лани , би требало да е по стара цена мислам беше 2400ден 5литри, а филтерот од локална продавница во Кавадарци , и изгледа доста квалитетно, за разлика од другите брендови само овој  и на филтрон  имаат гумица на долниот крај, другите се со филтер хартија бар јас што сум ги сретнал

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #53 на: Август 22, 2022, 12:15:23 pm »
Да ја крениме малку темата, многу и нема што да напишам до сега само бензин ставам и ја возам колата ама ради цената на бензинот некако се мислам да ставам плин, па мислење некој и препорака каде и каков плин да ставам

Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 902
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #54 на: Август 22, 2022, 12:46:25 pm »
13.2 литри, па, па, па. Алал да ти е.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #55 на: Август 22, 2022, 13:07:03 pm »
:) тоа е моментална и тоа на голема угорница во 2ра или 3та не се секавам. инаку мах градска сто ми има потрошено е 9л на 100км, а соред борд е 8.1л

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 913
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #56 на: Август 23, 2022, 23:16:08 pm »
Ако си за плин плимонт, ес да прво распрашај се?!? Брат ми на 1.6 атмосферец hatchback не стави, наводно препораката од мајсторот беше не, ако немаш повеќе од 12->13.000 годишно. А потрошњата е тука негде 8.0->8.2 градска, 6.5 отворено, еднаш до Гостивар од Скопје успеавме цело време до Тетово 100, 85 Тетово гостива до 5,5 да ја донесеме. Ама ја притеснеш над 110, и по стража мењава потрошња.
Иначе Ландиренцо на новиве оди 1:1 потрошња.

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #57 на: Август 24, 2022, 09:57:37 am »
1.6 атмосверец и поготово со  турбо не е прапорачливо да се стави плин, многу проблеми појавуваат после 10-15000км и тешко управување. Гледам и по огласите имаше што ги продаваат со монтиран плин уште под гаранција и тоа за смешни пари . Зема еден пријател таква сега неможе да ја извади од сервисите, смени дизни, бензинска пумпа маф сензор и никаков резултат, нема кај не му е однесена сега и глава ке вади. плинот му е монтиран во Плимонт. На старата астра Н1.4 имав монтирано во плимонт и бев горе доле задоволен освен со префрлањето бензин плин (кога беше загреана тешко префрлаше и немаше опција да се пали на плин), мада многу луге ми кажаа дека ми ставиле плински компјутер што знае да заспие ако се испразни акомулаторот и повеке да не тргне, ама не ми се случи тоа.
Толку од прилика поминувам 10-11000,  и знам дека не е многу исплатливо ама многу отиде горивото.
Во макплин ми понудија цени од 600 до 910 еур со вклучен емулатор . Ке видам и со плимонт што ке понудат. Размислувам и за опција фабрички па ке видиме.

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 913
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #58 на: Август 24, 2022, 17:42:59 pm »
Исто е и кај мене на KIA CEE'D и на брат ми Megan-от значи се пали на бензин постигнува температура префрла на плин, ја гасиш пак палиш пак бензин, прво палење е стално плин. Јас сум задоволен, едина мака има на Megan-от сказалката за бензин се понаша чудно, ама тоа не е до плинот до самиот board на megan-от. Megan 2 првата серија, до 2007 се понашаат така. cee'd от покажува гас/бензин. Супер е.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1639
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #59 на: Август 25, 2022, 07:20:12 am »
Исто е и кај мене на KIA CEE'D и на брат ми Megan-от значи се пали на бензин постигнува температура префрла на плин, ја гасиш пак палиш пак бензин, прво палење е стално плин.
Мислиш првото палење е секогаш на бензин (како што си пиша и на почетокот на постот).

@M.Meskov Јас на времето на 1,6 атмо во Голф 5 монтирав во Плимонт, прво требаше Ланди Ренцо Ево ама после се корегираа и се договоривме за Ловато, затоа што во тој момент тој мотор (или софтверот) не одговарале едно со друго. Со Ловато поминав скоро 100к км и бев презадоволен, ниту еднаш ми нема сецнато а камоли некој поголем проблем.
Претпоставката е мајката на сите заебувања