Автор Тема: Мерцедес Ц220 цди w204  (Прочитано 13617 пати)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14040
 • Пудингот на шоферството
Мерцедес Ц220 цди w204
« на: 10 Мај 2021, 22:51:22 pm »
Решив да ја сменам Е класата доста и беше си го одслужи своето кај мене.
Гледав 204-ки од поодамна,ФЛ моделот внатре е поубав,однадвор не ми е,па после гледав Пасат ЦЦ па на крај излезе ова и го зедов.
Значи  w204 2010 г,еур 5,170кс,5г троник со 230Ккм оргинал со сервисна книшка и сите нишани.
Опрема има нoрмална за таа година,нешто плус,нешто минус,ама за 2-3г ке ја смениме па да не му се потресуваме.


Од тоа шо ја повозив 200км досега пријатно ме изненади,очекував да е побучна внатре на поголеми брзини 160+,ама добра е,тивка,добро се движи не му се дава на Е класата  .Е сеа нема звук на  v6,али тоа е што е.
« Последно менување: 10 Мај 2021, 23:47:24 pm MecheTo »
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2692
 • Шалабајзер
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #1 на: 10 Мај 2021, 23:56:25 pm »
Честито поново мече, аирот да му го видиш, многу километри…

Убаво моторче е, доста економично, роднини го имаат во седан варијанта со мануелен мењач, го растурија од возење


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6526
 • French diamond
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #2 на: 11 Мај 2021, 01:58:06 am »
Со здравје да се вози...ми нудат ваков, 2008 година и седан, со 2.2 цди и 170 коња, 250 000 за 6000 €, ама неезнам некако баѓи возен е за 6 иљадарки + тув, данок осиг. и ќе фати 7 000.


Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14040
 • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #3 на: 11 Мај 2021, 06:59:05 am »
Зависи од состојбата на возилото и опремата.Тиф е 112€ +/- за две години,данок ќе платиш шо и да земеш,осигурување исто.
Колку за инфо,јас го зедов поскапо од 6000.
Види ги на нет како се движат,фл моделот со најмалку 250.000км и со некоја понормална опрема се движат од 7500(минимално),па нагоре,средна цена им е 8500-9000.
« Последно менување: 11 Мај 2021, 08:40:25 am MecheTo »
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43373
 • Il Moderatore
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #4 на: 11 Мај 2021, 08:01:54 am »
MecheTo со ново мече ;D
Честитки, со здравје да се вози!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13576
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #5 на: 11 Мај 2021, 10:02:37 am »
Со здравје да се вози Мече. Многу безгрижни километри. Топ избор!

Иначе, процедурално сите викаат ваков Mercedes да се зема над 200 000км. Наводно имал некој скап сервис околу 200 000км ;D

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1214
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #6 на: 11 Мај 2021, 10:29:23 am »
Честито колега

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1727
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #7 на: 11 Мај 2021, 10:32:34 am »
Со здравје да се вози и без проблеми да те служи. Не знаев дека и од оваа година има со 5г-троник менувач. Како е во споредба со 7г-троникот на w211?

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14040
 • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #8 на: 11 Мај 2021, 10:38:14 am »
Фала за честитките поубаво да се враќа на сите.Јас мислам дека за таа цена подобро неможи да се најди(дизел,над 150кс,автоматик)...Сега можеби да чекаш подолго време можи ќе излези нешто,ама немам време за чекање,а и доста сум по патишта,така да и да излези нешто дур одам да го видам ќе го снема.
Околу сервисирањето,шо знам моторот е на ланче,90)% од такси возилата низ Германија го возат тој мотор и поминуваат по 500-600Ккм без проблем.
Сервис на менувачот ќе си добие,масло филтри,водна пумпа,термостат и сл.и тоа ќе му биди.
Па тоа е што е. :)
Цитат
Со здравје да се вози и без проблеми да те служи. Не знаев дека и од оваа година има со 5г-троник менувач. Како е во споредба со 7г-троникот на w211? 
И јас незнаев дур не го пробав.Разлика вака немам осетено подетална пошо не гп имам саламнразвозено,го зедов го паркирав и заминав на пат. ;D
Уште не ми е ни пријавен,ама шалта убаво,малку повисок обртај  има ама ќе проверам подетално па ќе пишам.
Споррдено со W210 270cdi  има многу разлика.Тој беше на 190-200кмх на 4500вртежи,а овој на 200 мислам дека е околу 3700-800.
Сигурно е подесен поинаку,доработен или нешто слично.
« Последно менување: 11 Мај 2021, 12:38:23 pm MecheTo »
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14040
 • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #9 на: 13 Мај 2021, 23:00:14 pm »
Имаше некој спомнато низ темите дека Ц класата од оваа генерација назад е тесна и тешко е излегувањето.
Денес баш пробав,па стварно од купе човек да излегува,полесно ќе излези.
Наредна кола дефинитивно Е класа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3963
 • MadaFunker
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #10 на: 14 Мај 2021, 08:17:53 am »
Мечето со здравје да го возиш мечето :D
New blood of old school

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6366
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #11 на: 14 Мај 2021, 08:35:36 am »
Топ топ, само вади тоа крампонките време е за летни гуми :).

Иначе тоа што е задната клупа тесна нека не те потресува многу, реално ако не си таксист кој вози возрасни позади? Еднаш или два пати годишно?

Мене повеќе ми смета задна тесна клупа за ставање детско седиште или па кога треба малото да го ставиш и извадиш од седиште.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14040
 • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #12 на: 14 Мај 2021, 08:52:24 am »
Во потрага сум по бандаши моментално,ги пробав 18-те шо ги имам моментално,ама не ми се допаѓа како му седат,така да ќе одат на продажба,а ќе ги шитнам и 19те и ќе земам Кескин КТ16 или КТ18.Сеуште незнан дали ќе земам 18ки или 19ки ама ќе размислам.

Јас како шо не сум голем човек ретко која кола би ми била тесна  ;D,не дека нема простор назад,за класата е ок ама излегувањето е  тешко,прагот смета многу.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4947
 • The Spartan General
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #13 на: 14 Мај 2021, 09:28:38 am »
Тоа е затоа што се седи ниско како во бмв е46 за да е залепена за патот... Во кривини е како по шини... Со здравје да си ја возиш.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13576
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #14 на: 14 Мај 2021, 10:15:58 am »
Јас како шо не сум голем човек ретко која кола би ми била тесна  ;D,не дека нема простор назад,за класата е ок ама излегувањето е  тешко,прагот смета многу.


Можиш да замислиш како ми е кога излегувам/влегувам од кецот ;D ;D