Автор Тема: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme  (Прочитано 1724 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27822
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« на: Февруари 16, 2021, 18:45:06 pm »


https://www.carclub.mk/2021/02/16/test-haval-h6-2-0-gdit-supreme-od-kina-so-ljubov/

--

Признавам дека ме изненади. Иако го имав видено по улици и дизајнот ми беше дури привлечен, имав страшно ниски очекувања (базирано на впечатоци од Great Wall Hover H5 од пред 10+ години).

Ама ме изненади. Компетентен, комотен и прилично добро стегнат SUV. Не е на ниво на европските/јапонските/корејските конкуренти, ама е страшно блиску. Многу добар фит и финиш во кабината, културен и фин дизајн, одличен DCT, многу простор... Све у свему, многу добро склопено.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51916
 • Махер
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #1 на: Февруари 16, 2021, 19:17:59 pm »
Секоја чест за GreatWall Haval. Се гледа дека згреале столче.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #2 на: Февруари 16, 2021, 20:59:07 pm »
Воопшто не изгледа лошо.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33037
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #3 на: Февруари 16, 2021, 22:21:57 pm »
А шо демек корејските конкуренти парираат на германските?

Овој може и бољи е од корејските  ;D

Отсутен aronmacedon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #4 на: Февруари 17, 2021, 09:34:10 am »
@zeroSignal и @Deni Да направите паралела со ДФСК Глори Ф5, како стојат во споредба?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27822
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #5 на: Февруари 17, 2021, 10:45:21 am »
H5 е објективно покомплетно и подобро возило.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51916
 • Махер
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #6 на: Февруари 17, 2021, 10:52:50 am »
И двете се многу добри според мене и тешко би ги раздвоил. Сосема споредливи со своите конкуренти од другите континенти и воопшто не делуваат кинеско. Кај Хавалот буквално не забележав ниту еден дел кој е несоодветен и да потсетува на старите кинески моменти.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3463
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #7 на: Февруари 17, 2021, 11:02:41 am »
4x4 непостои ни како опција?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27822
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #8 на: Февруари 17, 2021, 11:22:57 am »
И двете се многу добри според мене и тешко би ги раздвоил. Сосема споредливи со своите конкуренти од другите континенти и воопшто не делуваат кинеско. Кај Хавалот буквално не забележав ниту еден дел кој е несоодветен и да потсетува на старите кинески моменти.

Точно, многу, многу не-кинески пристап. И во материјали, и во дизајн, и во завршна обработка. Не е all the way there за да кажам дека еквивалент на европски бренд, ама е прилично блиску.

Да треба да бирам меѓу двете, изборот би паднал на тоа што ми изгледа поубаво. Во случајов, Haval-от мене ми изгледа поубаво. Гледам неколку низ градов без брендирање, уште подобро изгледаат.

4x4 непостои ни како опција?

Кај овој модел не. Имаат и поголеми модели кои имаат 4х4.

Отсутен aronmacedon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #9 на: Февруари 17, 2021, 12:28:09 pm »
Ви благодарам за одговорите и на двајцата, ми ги потврдивте очекувањата дека хавалов е за нијанса по комплетен.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11546
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #10 на: Февруари 17, 2021, 12:50:40 pm »
Not bad! Not bad at all.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4667
 • The Spartan General
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #11 на: Февруари 17, 2021, 21:09:52 pm »
Ок изгледа кинезот. Ама јас имам мала забелешка кон тестерот и сликарот затоа што сепак не згреале толку столче колку што си позајмиле дизајн елементи од постари европско-американски модели. Ова е на прв поглед без да одам во детални анализи и споредби со слики.

Димензиите се речиси идентични како Соренто/СантаФе 2010-2013та година. Особено како лежи на слики и пропорции.
Предната решетка од Форд Мондео/Еџ.
Светлата исто така од форд.
Магленките се Киа Соренто после 2010та година.
Задниот дел е мешавина од Санта Фе после 2015та и Еџ.
Воланот и аирбегот е мешавина од Jeep до 2010та.
Централниот дисплеј, местото и самиот систем е речиси идентичен како бмв ф10. Само му го поместиле кругот доле. Па продолжиле со дизајн елементи од Ауди А4 и Пасат со отворите за вентилација.

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен plockaMK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 86
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #12 на: Февруари 18, 2021, 10:51:46 am »
Стварно добро изгледа Haval-oт. и навистина добра опрема и цена, која веројатно би одела уште некое евро подоле во салон.

Ова во Бугарија се прави или?

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8198
Одг: CARclub Тест: Haval H6 2.0 GDIT Supreme
« Одговори #13 на: Февруари 18, 2021, 11:07:50 am »
Kolku i da nesakam ushte imam predrasudi za Kinezi, posebno ako treba 27k evra da dadam za vozilo.

Ne velam deka e losh ama samoto toa shto davash solidna para potsvesno mi deluva deka sakam da kupam neshto vo koe bi imal doverba.

Moze posle 10tina godini zdravje bi razmisluval poinaku.

A inace vaka na prv pogled odlicno deluva.