Автор Тема: Formula 1 - Season 2021  (Прочитано 78206 пати)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #315 на: Мај 14, 2021, 21:40:57 pm »
Кога Фетел го шишна Хамилтон во последниот круг, Миленко  (начукан ваљда веќе) тропаше на маса и се смееше :

"Мооожно ли е оооова бре луѓеее..?!"

 ;D


Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #316 на: Мај 14, 2021, 21:53:11 pm »
Еве уште еден незналица што не се разбира доволно во формула 1:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

И алонсо, како и сите други носители на титули, се свесни дека полесно е да "испорачаш" кога имаш најдобар болид. Зошто Фетел престана да испорачува во Ферари, а испорачуваше и те како во ерата на ред бул? Само пример. Или Рајконен, зарем не испоралуваше во Лотус, исто како што испорачуваше за Ферари кога беше шампион?
Болидот е многу важен ама не е пресуден. Пример, Ферари - 2017г. Единствена година кога имаа исто толку ако не и подобар болид од мерцедес. Не испорачаа ништо. На квалификации, Ферари 1-2 стално. На трка ништо. Немаше втор возач нити јасен тимски план како до победа. Уште се нервирам кога ќе ми текне на сингапур. Коси кубев од нервоза хаха

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #317 на: Мај 14, 2021, 22:11:10 pm »
Па не баш. 2017 беше тесна борба само прво полугодие. После беше Мерцедес доминантен во секој поглед. Што се однесува до пол позициите таа сезона, Ферари освоиле 5, а Мерцедес 15, што блиску соодветстува и со бројот на победи.

https://en.wikipedia.org/wiki/2017_Formula_One_World_Championship#Results_and_standings

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #318 на: Мај 15, 2021, 10:39:36 am »

Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 756
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #319 на: Мај 15, 2021, 11:03:38 am »
Тоа беше платено со дебели пари.

Опаа, консп...

Уствари, не, чекај, да одиме по ред: oва е твое оригинално истражување, или си го прочитал некаде?

Не бе, нема везе. Си праам бајрам.
Тимо во Бразил 2008:
Lap 66 1:17.992
Lap 67 1:18.897
Lap 68 1:18.816
Lap 69 1:18.688
Lap 70 1:28.041
Lap 71 1:44.731

Уствари, чекај, не, ова е боље. Споредба на Глок и Хамилтон:

Driver Glock Hamilton
Lap 66 1:17.992 1:26.282
Lap 67 1:18.897 1:38.860
Lap 68 1:18.816 1:19.998
Lap 69 1:18.688 1:24.612
Lap 70 1:28.041 1:25.567
Lap 71 1:44.731 1:26.126

Сериозен? Дил имал Глок со Хамилтон? Зирни онборд од последниот круг на Глок. Или намерно го оставиле со гуми за суво за Хамилтон да го рипне?

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #320 на: Мај 15, 2021, 11:37:39 am »
Не бе Глок со Хамилтон, таман работа... МекЛарен со Тојота, директна спогодба вонсудска ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #321 на: Мај 15, 2021, 11:43:52 am »
Корисен канал.

Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 756
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #322 на: Мај 15, 2021, 15:52:37 pm »
Не бе Глок со Хамилтон, таман работа... МекЛарен со Тојота, директна спогодба вонсудска ;D

Добро де, Мекларен и Тојота. Штета што ние овде знаеме, а Ферари не се запознаени со "спогодбата"...

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #323 на: Мај 15, 2021, 16:10:48 pm »
Па не баш. 2017 беше тесна борба само прво полугодие. После беше Мерцедес доминантен во секој поглед. Што се однесува до пол позициите таа сезона, Ферари освоиле 5, а Мерцедес 15, што блиску соодветстува и со бројот на победи.

https://en.wikipedia.org/wiki/2017_Formula_One_World_Championship#Results_and_standings
Па види од линкот што го пушти
363 наспроти 317 поени хамилтон- фетел и тоа фетел на 2 трки DNF, замисли на двете трки 2ро место бар да беше

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2978
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #324 на: Мај 16, 2021, 19:56:47 pm »
Mclaren livery за Монако

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5007
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #325 на: Мај 17, 2021, 07:41:43 am »

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #326 на: Мај 18, 2021, 11:43:34 am »
Ботас не претица на стаза.

Mорав да се навратам на ова... моќно тврдење.

Пази ова: помеѓу Макс, Хамилтон и Ботас, погоди кој претицал најмногу пати во сезоната 2020?Додека ја формулираш следната конспираси теорија што ќе го објасни овој навидум нелогичен феномен, разгледај ги и другите табели:

https://www.reddit.com/r/formula1/comments/nf4jkq/f1_overtaking_database_19942020/

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3621
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #327 на: Мај 18, 2021, 13:03:39 pm »
Ќе претица, хам е прв и нема кого да претица, бот е или трети на старт па ќе заспие, па ќе стартува последен или таму некаде, мерцедесот лета по патеката и оп втор. Сума сумарум на цела 2020. А да, имаше една трка нешто грееја црните, па само таа не победија. Извор https://en.wikipedia.org/wiki/2020_Formula_One_World_Championship. Да, добри се, ама вонземски е само болидот, додека шампионот има и поприлично среќа.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5007
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #328 на: Мај 18, 2021, 13:13:58 pm »
Во графата на Ботас слабо Хамилтон, а кај него 3 пати го има.
Па и Верштапен 3 пати Ботас го престигна, а овој 2 пати.

Битно 3 пати зад Расел паднал, како успеал.  ???

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #329 на: Мај 18, 2021, 13:16:21 pm »
Да се каже дека хамилтон има среќа е многу несреќен избор на зборови. Од петни жили хејтерите пробуваат да докажат дека било кој освен ботас да го замени ќе биде исто толку добар како хамилтон или па подобар. Како бр.1 аргумент се користи расел лани. Самиот факт што се носат заклучоци од таа трка покажува дека емоциите се тие што владеат а не здрав разум.

Од друга страна, Ботас оваа сезона ја започна прилично лошо останува времето да покаже што ќе биде со него.