Автор Тема: Formula 1 - Season 2021  (Прочитано 78209 пати)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #300 на: Мај 13, 2021, 13:24:13 pm »
Еве уште еден незналица што не се разбира доволно во формула 1:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

И алонсо, како и сите други носители на титули, се свесни дека полесно е да "испорачаш" кога имаш најдобар болид. Зошто Фетел престана да испорачува во Ферари, а испорачуваше и те како во ерата на ред бул? Само пример. Или Рајконен, зарем не испоралуваше во Лотус, исто како што испорачуваше за Ферари кога беше шампион?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #301 на: Мај 13, 2021, 13:38:20 pm »
А на пример знаеме однапред дека расел ќе испорача во мерцедес?

Присутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2978
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #302 на: Мај 13, 2021, 14:47:28 pm »
Досега не се случило некој да освои титула а да го немал најдобриот болид за таа година.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8528
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #303 на: Мај 13, 2021, 14:54:44 pm »
Досега не се случило некој да освои титула а да го немал најдобриот болид за таа година.
Фелипе Маса ;)

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #304 на: Мај 13, 2021, 18:02:23 pm »
Маса не освоил титула.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8528
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #305 на: Мај 13, 2021, 18:21:51 pm »
Ух, грешка у читање.

Некако прочитав, "досега не се случило некој да не освои титула а да го имал најдобриот болид".

Што во превод значи дека се случило некој да освои титула а да го нема најдобриот болид.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6224
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #306 на: Мај 13, 2021, 18:39:49 pm »
Добар беше мекларенот 2007ма година кога Раиконен освои и 2008ма кога Хамилтон освои да не се лажеме.
И двете сезони шампионот со само 1 поен разлика беше.

Отсутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6944
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #307 на: Мај 13, 2021, 19:29:40 pm »
Маса не освоил титула.

Не освои, затоа што педерчето глок му ја намести титулата на плачкото хамилтон. ;D

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #308 на: Мај 13, 2021, 20:29:05 pm »
Маса не освоил титула.

Не освои, затоа што педерчето глок му ја намести титулата на плачкото хамилтон. ;D

Тоа беше платено со дебели пари. Таков педерлк еднаш у десетлетие се дешава.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2591
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #309 на: Мај 13, 2021, 21:01:09 pm »
Маса не освоил титула.

Не освои, затоа што педерчето глок му ја намести титулата на плачкото хамилтон. ;D
И тие што не пратат Ф1, истото го зборат, му е*ам гнасниот, како глатко го пропушти ццц...

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8528
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #310 на: Мај 13, 2021, 21:12:15 pm »
Маса не освоил титула.

Не освои, затоа што педерчето глок му ја намести титулата на плачкото хамилтон. ;D
И тие што не пратат Ф1, истото го зборат, му е*ам гнасниот, како глатко го пропушти ццц...

Ма буљаш педерски, ми смрзна мразот у вискито додека се спремавме честито да наздравиме за победата :-\

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #311 на: Мај 14, 2021, 16:44:06 pm »
Тоа беше платено со дебели пари.

Опаа, консп...

Уствари, не, чекај, да одиме по ред: oва е твое оригинално истражување, или си го прочитал некаде?

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #312 на: Мај 14, 2021, 19:42:05 pm »
Тоа беше платено со дебели пари.

Опаа, консп...

Уствари, не, чекај, да одиме по ред: oва е твое оригинално истражување, или си го прочитал некаде?

Не бе, нема везе. Си праам бајрам.
Тимо во Бразил 2008:
Lap 66 1:17.992
Lap 67 1:18.897
Lap 68 1:18.816
Lap 69 1:18.688
Lap 70 1:28.041
Lap 71 1:44.731

Уствари, чекај, не, ова е боље. Споредба на Глок и Хамилтон:

Driver Glock Hamilton
Lap 66 1:17.992 1:26.282
Lap 67 1:18.897 1:38.860
Lap 68 1:18.816 1:19.998
Lap 69 1:18.688 1:24.612
Lap 70 1:28.041 1:25.567
Lap 71 1:44.731 1:26.126

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8528
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #313 на: Мај 14, 2021, 20:02:06 pm »
Доста, по толку години сеуште се нервирам >:(

Отсутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6944
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #314 на: Мај 14, 2021, 21:03:51 pm »
Доста, по толку години сеуште се нервирам >:(

Изгубената титула на Маса 2008 и прелани Федерер што се победи самиот себеси на Вимблдон 2019та, не можам да се помирам...