Автор Тема: Formula 1 - Season 2021  (Прочитано 78204 пати)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #285 на: Мај 12, 2021, 08:01:50 am »
Hamilton sekogas ja dobiva najbrzata strategija, a Botas e sekogas backup.
I Hamilton i Botas imaa los start, ama potoa Hamilton dobi pobednicka strategija.
OK, Botas se zaeba sto zaglavi zad Ferari (ne mi se veruva sto pisuvam za mojot Ferari) ama u princip se znae koj treba da e sampion.
Ne ednas Botas javno se zalese na strategiite ama toa e toa.
Хамилтон изгуби на старт ама Верстапен не успеа да се одалечи туку кафеавиов беше цело време залепен позади него. Тогаш стана јасно кој ќе тепа после 60+ круга, прашање на време беше. Ботас од друга страна сирот неможеше второкласен болид да претекне кој знаеме дека перформансите му се на ниво на мекларен а не на ред бул или мерцедес. И тоа е што треба да се знае за "победничка" стратегија.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51914
 • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #286 на: Мај 12, 2021, 09:18:27 am »

« Последно менување: Мај 12, 2021, 09:31:53 am Deni »

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51914
 • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #287 на: Мај 12, 2021, 14:37:26 pm »

Присутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1876
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #288 на: Мај 12, 2021, 14:57:25 pm »
Hamilton sekogas ja dobiva najbrzata strategija, a Botas e sekogas backup.
I Hamilton i Botas imaa los start, ama potoa Hamilton dobi pobednicka strategija.
OK, Botas se zaeba sto zaglavi zad Ferari (ne mi se veruva sto pisuvam za mojot Ferari) ama u princip se znae koj treba da e sampion.
Ne ednas Botas javno se zalese na strategiite ama toa e toa.
Хамилтон изгуби на старт ама Верстапен не успеа да се одалечи туку кафеавиов беше цело време залепен позади него. Тогаш стана јасно кој ќе тепа после 60+ круга, прашање на време беше. Ботас од друга страна сирот неможеше второкласен болид да претекне кој знаеме дека перформансите му се на ниво на мекларен а не на ред бул или мерцедес. И тоа е што треба да се знае за "победничка" стратегија.
A jasno li ti e zosto Hamilton nemozese da pretekne?
Za da preteknes na taa staza trebase da imas bolid pobrz od toj pred tebe za 1.8 sekundi.
Site top 10 bolidi se nabieni vo razlika od okolu 1 sekunda pri slicno istroseni gumi i gorivo. Toj "vtororazredniot" Ferari e pospor "samo" za sekunda, cela vecnost vo F1 no nedovolno za preteknuvanje na taa staza.

Zatoa ni Hamilton ne mozese da go prestigne Verstapen, nitu pak Botas mozese da pretekne. Ako e Hamilton najbolji sofer zasto ne go prestigna hm?
Moze e i najbiolji sofer zasto da ne, ama toa ne e dovolno za preteknuenje koga sakas i za pobeda.

Baska pogotovo bolidot na mercedes ima problem koga prati bolid pred nego so slicni momentalni performansi.

I da, Botas e skoro sekogas na nekoja druga strategina od Hamilton.
I onaka cisto "slucajno" stalno pobeduva Hamilton...
Da, pobednickata strategija na Mercedes e sekogas rezervirana na Hamilton, a Botas e tuka da bide vecito vtor da go pokriva Hamilton i nosi bodovi za konstruktorskata titula.
Toa e strateginata na Mercedes i nema nisto sporno vo toa.

Zatoa, te molam ili informiraj se malce poveke pred da mi repliciras ili najdobro te molam ne mi repliciraj kolku da iskontriras nesto...
Bidi mi pozdraven :)

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2978
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #289 на: Мај 12, 2021, 15:29:37 pm »
Немаше потреба да го претекне пред првото влегување во бокс. Доволно беше само да биди на 1-2 секудни зад него и после преку различната стратегија лесно ќе го престигнеше како и што се покажа.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #290 на: Мај 12, 2021, 22:06:54 pm »
Ама не, мерцедес намерно го форсираат хамилтон на сметка на ботас :)))

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5007
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #291 на: Мај 12, 2021, 22:14:09 pm »
Па го форсираат, само шо никој не кажува, дури и Ботас знај ама си вика кај ќе најдам поарно.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #292 на: Мај 13, 2021, 07:40:04 am »
Тој што вози подобро, тој ќе добие стратегија која ќе му помогне да стигне на подиум и да освои титула.

Форсирање е кога син ти не го бива за фудбал а ти упорно со својата финаниска моќ индиректно му ставаш на знаење на тренерот и тимот дека син ти "го бива".

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51914
 • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #293 на: Мај 13, 2021, 08:41:53 am »
Па го форсираат, само шо никој не кажува, дури и Ботас знај ама си вика кај ќе најдам поарно.
15 милиона секоја Нова Година му стигаат. И човекот идеално си ја работи својата работа. Ете Ред Бул со години бараат Ботас и неможат да најдат. Гледаш колку е тешко да се најде добар втор возач? Ботас ретко кој може да го замени во неговата работа иако личи лесна. Хамилтон одма може да го замениш со Расел или слично и ќе имаш сосем исти резултати. Од друга страна гледаме дека Ботас тешко се заменува, одма се компромитира тимот. Ете Макс иако е многу подобар возач ништо неможе да постигне сам (и со многу послаб болид). Друго е кога имаш колега кој ти го чува грбот, и секако кога имаш убедливо најбрз болид кој и во limp mode е најбрз на стазата.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #294 на: Мај 13, 2021, 11:05:45 am »
Ја не знам што повеќе би можеле да бараат Мерцедес од вториот возач. Вака се прво и второ место. Што треба повеќе? Прво и првоипол место?

Не сум спремен да се кладам, но све ми се чини дека Расел го спремаат за замена на Хамилтон, не за Ботас. Расел делува како високоталентиран возач со шампионски потенцијал.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #295 на: Мај 13, 2021, 11:07:57 am »
Не сум спремен да се кладам, но све ми се чини дека Расел го спремаат за замена на Хамилтон, не за Ботас.
Тоа би биле одлични вести!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #296 на: Мај 13, 2021, 11:53:08 am »
Ја не знам што повеќе би можеле да бараат Мерцедес од вториот возач. Вака се прво и второ место. Што треба повеќе? Прво и првоипол место?

Не сум спремен да се кладам, но све ми се чини дека Расел го спремаат за замена на Хамилтон, не за Ботас. Расел делува како високоталентиран возач со шампионски потенцијал.
Па затоа хамилтон си бара нов договор пред летниот распуст, си знае он :)

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #297 на: Мај 13, 2021, 12:15:37 pm »
Еве уште еден незналица што не се разбира доволно во формула 1:


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6160
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #298 на: Мај 13, 2021, 12:24:12 pm »
Сите знаеме дека константност е тоа што треба. Е сеа проблемот е што за некој е навистина тешко да признае дека хамилтон е ѕверотина.

А дали расел ја имаа таа константност времето ќе покаже кога ќе вози за подобар тим од вилијамс. Затоа водење заклучоци од една трка лани е во крајна линија аматеризам. Она класично поедноставување и симплифицирање на работите води до многу глупи дискусии без никакво значење.

Како што прочитав некаде пред некој ден, дури сега сфаќа Верстапен колку добар возач е Хамилтон.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51914
 • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #299 на: Мај 13, 2021, 12:37:22 pm »
Еве уште еден незналица што не се разбира доволно во формула 1:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ботас успева да го прави напишаното во текстот. Тоа е моќта на имање драстично побрз болид од конкуренцијата. А тоа е видливо и по доцнењето на сите други болиди наспрема Мерцедесот. Само еден возач кој не е Мерцедес успева да им се доближи.

Тоа говори многу повеќе од се друго. Само треба да сакаш да го исперципираш, ако имаш барем малку интерес во формула, а не само во пишување контроверзии и ловење коментари по социјални мрежи.