Автор Тема: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)  (Прочитано 25302 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #210 на: Јули 28, 2022, 14:03:16 pm »
Секое кодирање на оваа генерација мора со отворена хауба.
OBD11
"What this means from what we have seen on the Golf and Leon (also SFD Protected) is that Control Unit 08 air con, 17 (Dashboard) and A5 (Drivers assistance) are able to be coded but Control unit 09 is not open for changes, but if somebody knows otherwise that would be helpful.

it appears all new VAG cars need the bonnet open to code"

Отсутен BZ

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 21
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #211 на: Август 25, 2022, 13:26:37 pm »
За евиденција

Две години 14000 километри

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Годишен сервис - втор: 12383 денари

Софтверски апдејт за навигација. Има доста промени на UI.
Ги направија некои работи полесно да се селектираат во споредба со порано како на пример селекција на брзина колку да дува климата.

Исто кабинското светло има акција за промена од страна на Шкода. Отворен е протокол, чекам да ме викнат да го сменат.

Јас правев сервис средина на јуни ама не ми спомнаја никаков апдејт. Гледам има доста со октавии на форумот па може некоја дружба да направиме ако сте расположени  :)

Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 86
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #212 на: Септември 07, 2022, 19:10:24 pm »
Имаше муабет за OBD11 во оваа тема па ако некој планираше да си купи сега имаат добар пакет со попуст, јас си нарачав денес.

Отсутен BZ

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 21
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #213 на: Септември 23, 2022, 16:11:16 pm »
Јас бев заинтересиран за ОБД ама поради проблеми со возилото ќе почекам да измине гаранцијата да не случајно ми направат проблем. Претходниот звук од менувачот повторно се врати и проблемот е пријавен по што е одобрено истиот да се замени со нов. Се надевам нема да има други проблеми во иднина :)

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1449
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #214 на: Септември 23, 2022, 17:28:07 pm »
Имаше муабет за OBD11 во оваа тема па ако некој планираше да си купи сега имаат добар пакет со попуст, јас си нарачав денес.
Пушти линк да видиме

Sent from my SM-A525F using Tapatalk


Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 86
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #215 на: Септември 23, 2022, 18:08:21 pm »
Имаше муабет за OBD11 во оваа тема па ако некој планираше да си купи сега имаат добар пакет со попуст, јас си нарачав денес.
Пушти линк да видиме

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Заврши таа понуда, беше само неколку дена на официјалната страна на обд11.

Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 86
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #216 на: Септември 23, 2022, 18:09:35 pm »
Јас бев заинтересиран за ОБД ама поради проблеми со возилото ќе почекам да измине гаранцијата да не случајно ми направат проблем. Претходниот звук од менувачот повторно се врати и проблемот е пријавен по што е одобрено истиот да се замени со нов. Се надевам нема да има други проблеми во иднина :)
Каков звук на менувачот, и мојот на Скалата тропка при возење споро на нерамнини.

Отсутен BZ

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 21
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #217 на: Септември 23, 2022, 20:22:48 pm »
Kaj mene vo ler se pojavuva kako zuenje nekoe verojatno na nekoj lager ne mi kazaa sto e tocno samo mi kazaa deka ke go zamenat so nov

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #218 на: Септември 26, 2022, 12:26:11 pm »
OBD11 не функционира за сите опции.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #219 на: Септември 26, 2022, 12:26:44 pm »
Kaj mene vo ler se pojavuva kako zuenje nekoe verojatno na nekoj lager ne mi kazaa sto e tocno samo mi kazaa deka ke go zamenat so nov

Зуење? Шо менувач? 6 брзински?

Отсутен terzziski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 680
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #220 на: Септември 26, 2022, 18:58:26 pm »
Јас возам 1.5 tsi со 6 брзински мењач но еве после три години нема проблеми.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #221 на: Септември 27, 2022, 11:47:45 am »
Да не почудам, ниту јас сум имал проблеми. Ама добро, затоа си е гаранцијата.

Отсутен BZ

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 21
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #222 на: Септември 27, 2022, 15:14:25 pm »
Мене ми била среќата изгледа :) иначе да ќе испратам видео кое го снимив да слушните за каков звук се работи.

Отсутен BZ

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 21
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #223 на: Септември 28, 2022, 13:33:20 pm »
https://imgur.com/a/CqmtXRZ

Eve link od videoto

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #224 на: Септември 29, 2022, 11:09:09 am »
Не, никогаш не сум имал ваков звук. А влегува добро во брзина? Друг звук кога ќе го отпуштиш кумплунгот? Или само си мјаука вака?