Автор Тема: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp  (Прочитано 6966 пати)

Отсутен spiritBreaker

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« на: Јули 04, 2020, 12:26:36 pm »
Здраво, се размислувам за оваа понуда од цитроен за горенаведениот автомобил, цената му е 13 200 евра (мојот буџет е до тука, до 13 000), па што мислите во однос на автомобилот? она шо го барам е да биди попросторен автомобил - моментално имам фиеста и некако со тек на време ми е се потесна и потесна. дали некој го има горенаведениот модел или сличен (тој со 92 коња) па да кажите искуство во однос на вожња, потрошувачка итн, слободно споделете

Отсутен Startermkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #1 на: Јули 04, 2020, 19:33:37 pm »
Овој тип на возила (компактни седани ) обично имаат огромен багажен простор (ниво на Мерцедес Е класа) и солиден простор во внатрешноста. Како негативна страна што ми паѓа прво на памет е лошата прегледност позади, би ти препорачал и паркинг сензори за позади да си земеш. Немам лично искуство со возилово, но ако разгледуваш повеќе возила, ѕирни ја и Skoda Rapid во овој ценовен ранг.

Отсутен spiritBreaker

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #2 на: Јули 04, 2020, 20:13:25 pm »
Овој тип на возила (компактни седани ) обично имаат огромен багажен простор (ниво на Мерцедес Е класа) и солиден простор во внатрешноста. Како негативна страна што ми паѓа прво на памет е лошата прегледност позади, би ти препорачал и паркинг сензори за позади да си земеш. Немам лично искуство со возилово, но ако разгледуваш повеќе возила, ѕирни ја и Skoda Rapid во овој ценовен ранг.
За прегледноста назад, треба да се седни, ако одам на тест возење. Шкода Рапид ја немаат веќе во понуда на skoda.mk, така да отпаѓа од игра. Посочено ми е дека овој модел, цитроенот, има крута вожња, па сакам дополнително ако има некој искуство, да сподели дали е така и со овој модел.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 51930
  • Махер
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #3 на: Јули 04, 2020, 20:23:22 pm »
Јас како комбинација би го посочил Типо, мислам дека треба да се погледне.« Последно менување: Јули 04, 2020, 20:32:14 pm Deni »

Отсутен spiritBreaker

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #4 на: Јули 05, 2020, 00:03:11 am »
Јас како комбинација би го посочил Типо, мислам дека треба да се погледне.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Хмм, интересно. не се сеќавам кој ми кажа, ама беше нешто во стил дека имале проблем со трошење уље, или дезинформации се?

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3469
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #5 на: Јули 05, 2020, 00:11:03 am »
За цитроенот знам се жалеа тука на форум дека бил тиња со изолација, бучен над 100кмх.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4626
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #6 на: Јули 05, 2020, 00:19:29 am »
Neznam kade gledav citroenot ima mala zadna vrata za vleguvanje pozadi demek non stop glava kje udiras vo gorniot del od otvorot na vratata.
Ima na you tube eden kup testovi za nego razgledaj

Отсутен spiritBreaker

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #7 на: Јули 05, 2020, 01:15:39 am »
Гледав неколку видеа, нема нешто многу, од она шо видов, задната врата и не е мала, се влага нормално... Ама, сепак, ќе скокнам до цитроен застапнициве за охрид шо се и на лице место ќе видам,барем за димензии. Е сеа за тест возење... Ќе пробам во ист ден да закажам. Чим го напрам то ќе споделам.а чудно ми р малку, споменатите проблеми со бучност и мали задни врати не сретнсв на гледаните видеа... Ќе барам уште други видеа

Отсутен Skywalker

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2980
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #8 на: Јули 05, 2020, 01:24:16 am »
Далеку подобра опција ти е Типо или пак Скала. За таа сума ќе се со бензиски мотир ама кај Скалата е турбаш па би требало малку да тоши
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4626
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #9 на: Јули 05, 2020, 06:07:18 am »
A dobro opel astra sedan 1.4T kako e so cena ? Mislam deka e odlicno vozilo

Отсутен bear

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 804
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #10 на: Јули 05, 2020, 06:52:54 am »
Види и peugeot 301 и dacia logan.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 867
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #11 на: Јули 05, 2020, 12:03:31 pm »
Знам дека пишуваш во нови возила ама до 13.000 евра не се баш најквалитетни возилата.

Има многу убави скоро нови коли за тие пари.

Чисто колку за пример.

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3516190

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk


Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1101
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #12 на: Јули 05, 2020, 12:34:46 pm »
Познаници го имаат веќе три години моделот со 90 к.с. Не се пожалиле, а направија и голема тура преку Грција, цела Италија и враќање преку Словенија, Хрватска и назад.

Sent from my Redmi


Отсутен spiritBreaker

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #13 на: Јули 05, 2020, 12:37:58 pm »
За логанот, не сум видел тестови не сум читал, ќе седнам ќе прочитам. За пежо 301, само два мотори се достапни, 60кв бензинец и 73 кв дизел. Кога читав, ептен ме изненади дека основниот модел нема клима нити радио.

Во однос на астра ј 1.4т, на страната немаат наведено цена, па останува утре да им се јавам и во салон да прашам директно.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3469
Одг: Citroen C Elysee BlueHDI 1.6 100hp
« Одговори #14 на: Јули 05, 2020, 12:45:22 pm »
Шкодата Скала ако ти влегува во ценовен ранг мислам ти е најпаметна опција да си ја разгледаш.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html