Автор Тема: Звучна изолација  (Прочитано 1931 пати)

Отсутен Icko

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Звучна изолација
« на: Мај 01, 2020, 01:47:49 am »
Здраво друштво имам еден мал проблем,почнав да работам еден проект дома чисто ради забава,почнав од тоа да го средам патосот првин затоа 20год стара кола се знае како може да е,после недела дена го средив цел го исфарбав од доле ставив кубит и тако даље ..сега имам проблем со звучна изолација,старата беше се скапана па ја фрлив,нарачав од ebay ама ми ја откажаа пратката поради коронава,сакам да прашам во мк дали има некаде да се продава или да предложите што да се стави за звучна изолација 

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5974
 • 69
Одг: Звучна изолација
« Одговори #1 на: Мај 01, 2020, 11:19:05 am »
Штом ти е извадено комплет од доле се, најдобра звучна изолација ке направиш со битуменска маса, онаа што ја топат во канти... Врз неа можеш да залепиш плута, каде може нормално. На патосот е пожелно да ставиш на крај материјал кој не упива и не држи влага/вода...
Кога ке го ставаш подот, претпоставувам тоа ке биде од некој етисон, ако веќе го немаш постоечкиот, гледам ставаат тврдо пресуван филц, но тој упива и вода и држи влага... разгледај некоја варијанта по странскиве сајтови...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15665
 • Алфа Плам 1.4 TB
Одг: Звучна изолација
« Одговори #2 на: Мај 01, 2020, 11:36:25 am »
Разгледај ги последните неколку страници на темава, изгледа конечно имаме компанија што работи звучна изолација на возила.

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,228.420.html

Ако се зачиташ повеќе, има и други опции за "самоделско" изолирање кое кај некои членови има забележителни подобрувања.


Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2470
Одг: Звучна изолација
« Одговори #4 на: Мај 27, 2020, 10:49:20 am »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1330
Одг: Звучна изолација
« Одговори #5 на: Мај 27, 2020, 11:14:39 am »
@zlatkoa стави звучна изолација во неговата фиеста и мислам беше прилично задоволен од финалниот резултат.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.