Автор Тема: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ  (Прочитано 32106 пати)

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #45 на: 03 Март 2020, 22:23:49 pm »
A6 тогаш баба шо го возела. Скалата ќе го кошта 18. Знам дека боли што VW групација гази во тие класи :D

Отсутен Majstoriste

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #46 на: 03 Март 2020, 22:28:45 pm »
Може треба да им се даде шанса на:

- Шкода Карок 21.500 ЕУР 1.5 TSI  или 1.6 TDI https://www.skoda.com.mk/aktuelno/novosti-i-akcii/1113-skoda-karoq-samouveren-karakter

- Нисан Кашкаи 22,990 EUR 1.3 160 KS http://nissan.mk/vozila/noviot-qashqai/specijalna-ponuda/




Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54762
  • Махер
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #47 на: 03 Март 2020, 22:31:52 pm »
A6 тогаш баба шо го возела. Скалата ќе го кошта 18. Знам дека боли што VW групација гази во тие класи :D
Демек нема нова кола до 22000? Набројав барем 5-6 кои се значително, значително подобри од Скала или Трок или половна А6 од 2004.

Скала е едвај избор за 13000евра, штом наближи до 308/фокус/корола цената - е чао џаци.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #48 на: 03 Март 2020, 22:37:00 pm »
Многу ја отупевте, човекот праша за мислење помеѓу две коли, фрштат мислења на сите страни, види ова види она. Од тоа што навел, Т-Рок му е попаметна опција ради просторноста ако може да ја премижи завршната изработка на ентериерот.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #49 на: 03 Март 2020, 22:48:50 pm »
@vlatko.klp isto ko da kazes deka tiguan ima isto prostor so Touareg. Klaustrofobija me fati u t-rok. toa ti e nabildano polo i nisto poise...

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Majstoriste

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #50 на: 03 Март 2020, 22:53:37 pm »
Многу ја отупевте, човекот праша за мислење помеѓу две коли, фрштат мислења на сите страни, види ова види она. Од тоа што навел, Т-Рок му е попаметна опција ради просторноста ако може да ја премижи завршната изработка на ентериерот.
За 22-3.000 ЕУР не се премижува при купување, посебно не завршна обработка на ентериерот.
Тоа што фрштат мислења за други коли кажува дека на пазарот за тие пари има подобри опции во кои не се премижува значајна карактеристика на колата.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #51 на: 03 Март 2020, 23:47:21 pm »
Јас би барал по овој редослед:

1. Opel insignia

(Празноместо)

2. Kia Xceed i sportage.
3. Mazda 3 (иако е атмо сепак е во игра)
4. Ford Focus
5. Шкода. Чисто онака. Иако мислам дека новата октавија уште ја нема и/или ќе биде изгор скапа. Суперб веќе е скап. Џиповите не им се нешто посебно убави...

6. Тојота. Ако нешто од новите ти фаќа око мене не ми фаќа. Или е премногу скапо.

И на крај VW. Некако не ми влегува во равенка, посебно НЕ Т-рок. Евентуааално голф 7 ако има и ако си доволно луд да дадеш толку за "стар" модел.  Јас би дал попрво за 7мица отколку за Т-ток
« Последно менување: 04 Март 2020, 00:02:44 am brm brm »

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 846
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #52 на: 04 Март 2020, 06:22:44 am »
Погледни и Шкода Скала, за тие пари 1.6тди напукан со опрема, и е многу просторна.
Или karoq

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #53 на: 04 Март 2020, 07:00:18 am »
@vlatko.klp isto ko da kazes deka tiguan ima isto prostor so Touareg. Klaustrofobija me fati u t-rok. toa ti e nabildano polo i nisto poise...

Целата поента ми е дека т-рок е многу сличен внатре по димензии со Тигуан за разлика од Т-Крос кој што е набилдано поло но дури и ова минијатурно кросоверче нуди повеќе простор во секој поглед од поло, дури и во ѓепек.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54762
  • Махер
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #54 на: 04 Март 2020, 07:11:55 am »
Многу ја отупевте, човекот праша за мислење помеѓу две коли, фрштат мислења на сите страни, види ова види она. Од тоа што навел, Т-Рок му е попаметна опција ради просторноста ако може да ја премижи завршната изработка на ентериерот.
Трок бил подобар избор од Мазда 3? Во секој поглед не е точно. Не разбирам како може тоа да го кажеш. Човекот може да купи Трок наместо Мазда по грешка, после на душа да го носиш.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #55 на: 04 Март 2020, 07:29:36 am »
Mazda 3 нова

Цитат
Certain parts of the platform, like the joints, are well sealed. However, you’ll notice several places that have no protection, like the grey part in the square. This is disappointing for a company that has for a long time been battling the reputation of being easy prey for rust.


Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #56 на: 04 Март 2020, 08:30:45 am »
Многу ја отупевте, човекот праша за мислење помеѓу две коли, фрштат мислења на сите страни, види ова види она. Од тоа што навел, Т-Рок му е попаметна опција ради просторноста ако може да ја премижи завршната изработка на ентериерот.
Трок бил подобар избор од Мазда 3? Во секој поглед не е точно. Не разбирам како може тоа да го кажеш. Човекот може да купи Трок наместо Мазда по грешка, после на душа да го носиш.

Ти велиш не е точно, мене лично ми е подобар избор кога ќе ја земам во предвид моторизацијата на возилото. 22-23.000 буџет е ни ваму ни таму, можеш да купиш возило од повисока класа што ќе биде празно внатре, опрема 0, а можеш да купиш и возило од пониска класа што ќе биде со многу опрема.
П.С. Нема да го носам на душа, убаво возилце е Т-Рокот.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54762
  • Махер
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #57 на: 04 Март 2020, 08:38:08 am »
Многу ја отупевте, човекот праша за мислење помеѓу две коли, фрштат мислења на сите страни, види ова види она. Од тоа што навел, Т-Рок му е попаметна опција ради просторноста ако може да ја премижи завршната изработка на ентериерот.
Трок бил подобар избор од Мазда 3? Во секој поглед не е точно. Не разбирам како може тоа да го кажеш. Човекот може да купи Трок наместо Мазда по грешка, после на душа да го носиш.

Ти велиш не е точно, мене лично ми е подобар избор кога ќе ја земам во предвид моторизацијата на возилото. 22-23.000 буџет е ни ваму ни таму, можеш да купиш возило од повисока класа што ќе биде празно внатре, опрема 0, а можеш да купиш и возило од пониска класа што ќе биде со многу опрема.
П.С. Нема да го носам на душа, убаво возилце е Т-Рокот.
Ти си знаеш сепак.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #58 на: 04 Март 2020, 08:40:14 am »
Ајде дечки за помош - решив да мењам ауто ...имам две опции вака шо ме бендисвет и се во рамките на буџетот 22-23.000 евриња:

- Мазда 3 Skyactiv G Comfort + ниво на опрема + нешо гратис дополнително 122KS
- T-Roc 1.6 TDI 115KS Style ниво на опрема + гратис нешто дополнително

Треба брзо да одлучам јер понудите се со рок на траење  :)

Секој може да има мислење, но не се споредува пластичниот квазимодо со преубавата Мазда3. Неспоредливи се двата модели во тој поглед.
Во друг поглед, едното е wanna be SUV, дргото ти е Hatch и тоа еден од најдобрите и најубавите во моментот кои се нудат.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
Одг: Мазда 3 или Т-Рок 1.6 ТДИ
« Одговори #59 на: 04 Март 2020, 08:46:06 am »



 :-[