Автор Тема: Дешкам  (Прочитано 5965 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32531
 • Таков е животот... јебига
Одг: Дешкам
« Одговори #30 на: Февруари 17, 2020, 21:24:33 pm »
Toa се глупости. Некој може да те казни за тоа, но на суд нема основ да те пипне. Затоа ќе си ставиш телефон да снима наместо дешкем и никој не може да те пипне

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4406
Одг: Дешкам
« Одговори #31 на: Февруари 18, 2020, 08:20:11 am »
Ставај камера и ич не му се секирај, остај тоа порталите.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1146
Одг: Дешкам
« Одговори #32 на: Февруари 18, 2020, 13:38:43 pm »
400е е казна, ако те фатат со камера во кола....како и сите останати мерки за прикривање и поттикнување на ситен и крупен криминал...само напред Шупакленд.

https://www.magazin.mk/%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%98%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8-400-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B0/
Ова ми нема логика. Според написот излегува дека јавните површини стануваат приватни на полицијата. Дали ако земам камера со мене и снимам низ центар со моите пријатели и роднини и сите луѓе што се во позадина да тужат поради законот за лични податоци?

Ова треба да се провери дали и колку е точно!
Затоа што членот од законот е 369 и во него стои за јавни површини, а не возила. Возилата колку што знам не се јавни површини.
@Molec

Точно е, постои закон со кој е забрането користење на камери за снимање на јавна површина. Единствено мислам новинарите имаат дозвола да снимаат. Колку законот се спроведува не знам, но може да ти се трефне некој партиски потрчко сега цајкан, при сообраќајна контрола да примети дека имаш камера и да ти мрчи, ако воопшто ги знаат и они законите.

Што е до мене, јас би вовел закон за задолжително инсталирање камери во возилата и снимките да се важечки на суд.

Поминува бато на црвено, сними и прати до некое одделение доказен материјал, па нека се објаснува он.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4406
Одг: Дешкам
« Одговори #33 на: Февруари 18, 2020, 14:04:28 pm »
Така ќе треба од нивните првин да почнат да ги казнуваат.

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1279
Одг: Дешкам
« Одговори #34 на: Февруари 18, 2020, 14:38:11 pm »
A toj zakonot go imate procitano ili toa sto ke vi pisat kurir i slicnite toa prenesuvate?


Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4173
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Дешкам
« Одговори #35 на: Февруари 18, 2020, 14:43:54 pm »
Имаат право да снимаат и секјурити/мекјурити фирми и авто школи.

A toj zakonot go imate procitano ili toa sto ke vi pisat kurir i slicnite toa prenesuvate?
И правдико.мк :D

До сега ме застанале 100 пати и никој не спомнал ништо, инаку камерчево што го имам се вади/става буквално за 1 секунда.


Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Дешкам
« Одговори #36 на: Февруари 18, 2020, 16:12:45 pm »
Точно е, постои закон со кој е забрането користење на камери за снимање на јавна површина. Единствено мислам новинарите имаат дозвола да снимаат. Колку законот се спроведува не знам, но може да ти се трефне некој партиски потрчко сега цајкан, при сообраќајна контрола да примети дека имаш камера и да ти мрчи, ако воопшто ги знаат и они законите.

Што е до мене, јас би вовел закон за задолжително инсталирање камери во возилата и снимките да се важечки на суд.

Поминува бато на црвено, сними и прати до некое одделение доказен материјал, па нека се објаснува он.
Мојата желба и поента е да си направам видео од патување и да биде за одмарање очи. Значи има мал милион начини зошто сакам да снимам во возење и тоа само од ќеф од возењето, а башка тоа што го наведе дека може да се најде тоа видео и како доказен материјал. И да речеме еве се воведат камерите како легални, одма ќе се најде некој паметен што ќе бара и атестирање на камерите, да земат пари, за што друго би атестирале камера? Нема да бидам изненаден и тоа да ни се случи. Мислам сме излегле од дома и имам право во моја кола да ставам камера, ако на комшијата по 100 пати му крадат од станот, нека стави и тој камера без 100% согласност од сите станари. Мислам 2020 година сме, ера на технологија и интернет, ако сакаме поинаку да гасиме и струја и интернет и да си одиме од тука.  :-\

A toj zakonot go imate procitano ili toa sto ke vi pisat kurir i slicnite toa prenesuvate?


Искрено и мене не ми се допаѓаат тенденциозни медиуми колку да влеваат сомнежи и страв. Како што нема регулирано кој се може да биде новинар во земјава не ме чуди што се може да направи човек приказна колку само да го кликнат неговиот портал.

Имаат право да снимаат и секјурити/мекјурити фирми и авто школи.

A toj zakonot go imate procitano ili toa sto ke vi pisat kurir i slicnite toa prenesuvate?
И правдико.мк :D

До сега ме застанале 100 пати и никој не спомнал ништо, инаку камерчево што го имам се вади/става буквално за 1 секунда.
Авто-школи според мене МОРА да имаат камера и да го снимаат барем практичниот дел. Имав ситуација каде комисијата ми направи проблем без никаква врска, а да го имав материјалот ќе се докажував што и како. Вака се е по нивно убедување.

И на гранични премини мислам е забрането да се снима. Не знам колку се приметуваат или не, не сум забележал кола со камера до сега. Инаку идејата не ми е да ловам некој што погрешил пошто на секои 10-15 секунди се прават прекршоци кај нас, туку да снимам видео од патување за одмарање очи.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Дешкам
« Одговори #37 на: Јули 15, 2020, 16:59:24 pm »
Ако е добра цената нема врска од каде е....еве ти од Солун, би требало најбрзо да стигне...
https://www.ebay.com/itm/Viofo-A119-V3-Dash-Camera-Quad-HD-LCD-2-Sony-Starvis/202801173610?hash=item2f37e4546a:g:mJ8AAOSw-bNdpv8P
@Molec
Уште не сум земал камера ама да отворат граници регуларно со Грција би можел да ја земам.
Дајте линк или од друго место од каде може да се земе истава? Ваљда не испаднала подобра во меѓувреме.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Дешкам
« Одговори #38 на: Јули 16, 2020, 11:38:40 am »
Дека може да се најде Viofo A119 v3?  :-[

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4406
Одг: Дешкам
« Одговори #39 на: Јули 16, 2020, 13:59:38 pm »
Само на али, ибеј, амазон... во продавница тешко.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Дешкам
« Одговори #40 на: Јули 16, 2020, 15:38:42 pm »
@Power to the people
Во ред тоа ама дали стигнуваат пратки пошто е пандемија во цел свет? Да не ризикувам многу или? :-\
За продавница знам дека е тешко да се најде, евентуално ако некој начекал во Грција па да сподели инфо.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4406
Одг: Дешкам
« Одговори #41 на: Јули 17, 2020, 07:17:57 am »
Стигнуваат бе, само малку покасно, порано за месец два, сега за 3-4 месеци.

Еве во грција каде имаш:
https://www.skroutz.gr/c/1877/kameres_dvr_autokinhtou/m/33217/Viofo.html?from=catspan&o=viofo