Автор Тема: Проблем комбиниран фрижидер  (Прочитано 6305 пати)

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 387
Проблем комбиниран фрижидер
« на: 06 Јануари 2019, 13:03:27 pm »
Имам Беко комбиниран фрижидер користен е 2 години и приметив дека не брчи и не лади и долу во замрзнувачот почнале да се одмрзнуваат производи.
Што може да му е дали некој знае? Го исклучив од  струја и пак го вклучив и пак исто.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Проблем комбиниран фрижидер
« Одговори #1 на: 06 Јануари 2019, 13:46:34 pm »
Да не ти стои во ладна просторија?

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 387
Одг: Проблем комбиниран фрижидер
« Одговори #2 на: 06 Јануари 2019, 14:05:59 pm »
Да
Ама го ставив во топла и не вклучува.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3817
Одг: Проблем комбиниран фрижидер
« Одговори #3 на: 06 Јануари 2019, 15:03:47 pm »
ЈАс го јадев со еден Беко, пушташе фреон некаде. Доаѓаа го дополнуваа и си одеа. Среќа што официјално пријавува и имав евиденција за секоја пријава па со пазарна се бркавме да добијам нов. Што и да правиш ако имаш гаранција - комуникација на писмено.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Проблем комбиниран фрижидер
« Одговори #4 на: 06 Јануари 2019, 15:27:39 pm »
Да
Ама го ставив во топла и не вклучува.
Јас лани имав таков проблем со горење. Сервисерот(куќен пријател) ми кажа дека ако собната температура е под 15 степени термостатот не вклучува.

Остави го ден два на топло па види како ке биде.

А може и фреом да пушта некаде како што кажа членот погоре.

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6929
 • хаУс мајстор
Одг: Проблем комбиниран фрижидер
« Одговори #5 на: 06 Јануари 2019, 18:33:18 pm »
Викни сервисер, вака може само да нагаѓаме. Може испуштен е фреонот па компресорот е под заштита и не уклучува.
Тоа Жиле со топла/ладна просторија нема врска мислам дека.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Проблем комбиниран фрижидер
« Одговори #6 на: 06 Јануари 2019, 19:10:19 pm »
Викни сервисер, вака може само да нагаѓаме. Може испуштен е фреонот па компресорот е под заштита и не уклучува.
Тоа Жиле со топла/ладна просторија нема врска мислам дека.
Има верувај ми, еве јас уште го користам истиот фрижидер и нема гајле.

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2933
Одг: Проблем комбиниран фрижидер
« Одговори #7 на: 06 Јануари 2019, 19:17:27 pm »
Да има врска ако е во ладна просторија. И кај нас на работа исто се случуваше и стававме топла вода во шише.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6929
 • хаУс мајстор
Одг: Проблем комбиниран фрижидер
« Одговори #8 на: 06 Јануари 2019, 20:56:31 pm »
Сепак имало врска, баш ќе побарам и по упатствата да видам што пишува.
Иначе од нет:
Kod dvovratnih-jednokompresorskih aparata (aparati tipske oznake HZ...) treba paziti da temperatura okoline ne bude niža od dozvoljene. Ukoliko je aparat izložen dulje vremena nižoj temperaturi, u rashladnom dijelu biti će normalne temperature - a povisit će se temperatura u zamrzivaču - što skraćuje vrijeme pohranjivanja namirnica pa se namirnice mogu odlediti. Zato ti aparati nisu namijenjeni za upotrebu u prostorijama koje nisu stalno grijane (npr. vikendice)