Автор Тема: Помош за избор на мобилен  (Прочитано 8106 пати)

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 517
Помош за избор на мобилен
« на: 11 Септември 2018, 15:14:43 pm »
Здраво,

Ги гледам A2Lite и 5plus телефоните со 4/64 и ме интересира кој да го одберам и зошто!?
Ако имате некој друг предлог во тој ценовен ранг слободно споделете.

Фала!
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #1 на: 11 Септември 2018, 16:57:36 pm »
A2 Lite, и онака Note5 4/64 што го имам функционира само со 1.9 до 2.0 GB RAM , никогаш не стигнал до 3 GB потрошувачка. Ретко, буквално се да ми е отворено, стига до 2.6, и тоа би било тоа.

Е сеа, storage ако ти е проблем, земај го тој со повеќе. :)

Иначе дизајн и камери се подобри кај A2 Lite, а останатиот хардвер (како што глеам на GSMarena) е идентичен.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #2 на: 11 Септември 2018, 17:07:16 pm »
Точно. 3гб е многу повеќе од доволно. А 32 е ок за некои, ама убаво е да се оди на 64/128 за помлади од 40. ;)

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2933
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #3 на: 11 Септември 2018, 17:26:01 pm »
Мене 2.4gb ми се потрошени без ниедна апликација.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1676
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #4 на: 11 Септември 2018, 19:31:11 pm »
Додека е активна темава, јас за овој модел сум https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_a2_lite_(redmi_6_pro)-9247.php заинтересиран има некој искуство со брендов досега самсунг сум користил Ј5- ка дали се океј пробри полоши да знам зошто вака на хартија делува дека е сосема соодветен понудено -> цена во вип ја има 64 гб верзија со 4 рам сега.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1488
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #5 на: 11 Септември 2018, 23:14:30 pm »
Знам дека имаш ставено избор од 2 телефони, но сепак би ти предложил да ѕирнеш NOKIA 6.1 Plus (или X6 како што се вика за кинески пазар). Мене како дизајн ми е поубава од A2 lite, има понов процесор, USB - C, https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9178&idPhone2=9247 линк со споредба, само е некое евро плус.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #6 на: 12 Септември 2018, 00:31:35 am »
Мене 2.4gb ми се потрошени без ниедна апликација.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my MI 6 using TapatalkВиди кај батеријата, забрани им на непотребните апликации да работат во позадина.
Кај мене вака е со ниедна апликација.
Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8577
 • Пичлеме
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #7 на: 12 Септември 2018, 00:46:51 am »
Знам дека имаш ставено избор од 2 телефони, но сепак би ти предложил да ѕирнеш NOKIA 6.1 Plus (или X6 како што се вика за кинески пазар). Мене како дизајн ми е поубава од A2 lite, има понов процесор, USB - C, https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9178&idPhone2=9247 линк со споредба, само е некое евро плус.
Нокиата ептен супер изгледа, ако го одземиме тоа веѓичето на дисплејот :)

За малата батерија, слабата камера во друга прилика, али на изглед е супер.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1488
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #8 на: 12 Септември 2018, 01:00:51 am »
Знам дека имаш ставено избор од 2 телефони, но сепак би ти предложил да ѕирнеш NOKIA 6.1 Plus (или X6 како што се вика за кинески пазар). Мене како дизајн ми е поубава од A2 lite, има понов процесор, USB - C, https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9178&idPhone2=9247 линк со споредба, само е некое евро плус.
Нокиата ептен супер изгледа, ако го одземиме тоа веѓичето на дисплејот :)

За малата батерија, слабата камера во друга прилика, али на изглед е супер.
Ах, компромиси :) За таа сума не може поинаку, за жал. Најмногу може да се извлече од Pocophone засега.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 517
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #9 на: 12 Септември 2018, 15:31:18 pm »
A2 Lite, и онака Note5 4/64 што го имам функционира само со 1.9 до 2.0 GB RAM , никогаш не стигнал до 3 GB потрошувачка. Ретко, буквално се да ми е отворено, стига до 2.6, и тоа би било тоа.

Е сеа, storage ако ти е проблем, земај го тој со повеќе. :)

Иначе дизајн и камери се подобри кај A2 Lite, а останатиот хардвер (како што глеам на GSMarena) е идентичен.
Токму затоа прашав колку е голема разлика затоа што очигледно тие се мали, а цената горе-доле е тука некаде. 20 евра разлика и не е некоја голема ама зошто да плаќам повеќе кога можам да поминам и со поевтин!? Она што е разлика во оперативниот систем. A2 Lite користи Android Oreo наводно чист, не знам колку може да биде чист андроид ама така го пишуваат, за ралика од 5plus кој користи постара верзија со miui10. Друга разлика е во задната страна на која кај A2 Lite има пластика, а кај 5plus е алуминиум. Тоа може да има голема улога евентуално во ладењето.


Знам дека имаш ставено избор од 2 телефони, но сепак би ти предложил да ѕирнеш NOKIA 6.1 Plus (или X6 како што се вика за кинески пазар). Мене како дизајн ми е поубава од A2 lite, има понов процесор, USB - C, https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9178&idPhone2=9247 линк со споредба, само е некое евро плус.
Фала за препораката, но 50 евра е поскап овој модел. За 50 евра разлика се добива уште подобар телефон од Xiaomi така да не знам дали влегуваат во ист ценовен ранг. Сепак фала на советот.
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 387
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #10 на: 02 Февруари 2020, 05:51:54 am »
Mi 9T или Redmi Note 8 pro

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5743
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #11 на: 02 Февруари 2020, 07:55:07 am »
Редми 8 ноте про 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1488
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #12 на: 02 Февруари 2020, 10:20:41 am »
Mi 9t, остави го Рики, пристрасен е :)

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #13 на: 02 Февруари 2020, 13:03:29 pm »
И ја би Mi 9T.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 387
Одг: Помош за избор на мобилен
« Одговори #14 на: 28 Март 2020, 11:38:33 am »
Се развлеков со изборот, сега Микс 2ес како постар модел ми го фати око и ме стави во мисла кој од тие модели. Пристојна цена, дали вреди за 9000ки како стар модел и да се искористи попустот?
Исто и Хонор 9Х