Автор Тема: Дампирање на возило.  (Прочитано 20529 пати)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #15 на: 10 Февруари 2011, 10:04:25 am »
gojdo zoШто го дампираше пц-то жити леб ? малку е ван тема, извинете ме
Затоа што во куќиште имаше:
- 5 хард дискови
- вентилатори: еден од 20cm, седум од 12cm, два од 6cm и еден од 4cm.
- 2 high-end графички картички кои фучат кога се оптеретени
- водено ладење со пумпа која е релативно тивка, но сепак се слуша

Таму каде што можев ставив материјал за дампирање, малку од малку да се смали галамата.

@gorgasmatron
Ако ги ставиш на уши, секако дека ќе слушнеш. :D Само за да уживаш во добри Sennheiser слушалки треба да имаш излез од квалитетно појачалце, како и квалитетен запис на аудио, т.е. оригинал CD. Ако слушаш од батак радио за у кола и MP3-кa, тогаш бадијала си фрлил пари за добра слушалка.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9755
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #16 на: 10 Февруари 2011, 10:59:04 am »
брејј гојдо разладнион систем во термоелектранана осломеј немат толкуа ладење хахах башка две хај-енд графички... во наса да не работиш :))))
Инаку и кај мене бучи пошто не е одама чистен, ама ќе попштам на појачало и нема проиблем. За спиење ми смета па гасам све, сите електични уреди во собата каде што спијам- така се справувам со бучавата. Инаку за дампирање на простории, уштѕе од поодама се кроистат оне картонине за јајца... како и викаа.. знаеш на кој мислам....

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11678
 • Архитект
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #17 на: 10 Февруари 2011, 13:19:20 pm »
Убава работа е ова Дампирањето. И јас сум заинтересиран. Во багажник е најбитно да има дампинг, оти е голем и празен и сите звуци од патот и од ауспухот ги прима и ги појачува уште повеќе. Вратите исто така обавезно.
А gOJDO мислам дека ти биле премногу вентилатори, со добар flow и добар дизајн можиш да ги намалиш сите тие. И нормално cooler master fans со Barometric Ball Bearing.  :) :) :) btw што работиш, ако не е тајна?

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #18 на: 10 Февруари 2011, 13:32:34 pm »
Може да се среди и со поефтин материјал. Можда ќе биде подебел, ама ќе брка исто работа. Таму каде што нема избор, таму Dynamat. Абе на времето за дампирање на компјутер купив многу добра 4мм самолеплива изолација од Spire, ама тешко дека кај нас ќе се најде. Дома имам уште едно или две парчиња. Ама не е тоа доволно, па ќе треба да се порача:
http://www.coolerguys.com/840556014003.html
Тогаш ја платив 500 денари по дилерска цена за 0.424 квадрати. Значи ако може да ми го донесат од прилика за 20 евра се зема квадрат од тој материјал.

Е сега, прашање до Dog Security, дали кај нив вршат дампирање, со тоа што нема да ми ги преебат пластиките и држачите?

@Deni
Јас мислам дека полофците кои ги возиме на работа немаат никаква изолација, или ако имаат е слаба. Не знаеш колку гласно се слуша брмчењето на моторот.
Го има спире 622 денари кај нас е. Ама незнам дали вреди некако не ми влева доверба. Велат до 80 степени држи, па може да е добро за под хауба.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #19 на: 10 Февруари 2011, 14:00:20 pm »
@osmica8
Верувај дека најоптимално ми се избрани и поставени вентилаторите. Имам многу хардвер во мојата главна машина и поголем дел ми е оверклокуван до максимум, т.е. меѓу другото имам i7 920 D0 на 4.4GHz 24/7.  Инаку работата ми нема врска со компјутери, тоа ми е само едно хоби. Работам во ЕВН во одделот за високонапонски постројки.

@Deni
Каде го има кај нас? и што ќе ти е поголема издржливост од 80'C. Би го ставил во гепек и евентуално врати. Инаку под хауба имам изолација. Би поставил од онаа вештачката волна на страната меѓу моторот и шал-таблата. Исто би ставил од таа волна под теписоните.
« Последно менување: 10 Февруари 2011, 14:04:06 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #20 на: 10 Февруари 2011, 14:14:17 pm »
gOJDO атмосферец возиш, не туку ставај вишак килограми за изолација :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #21 на: 10 Февруари 2011, 14:20:27 pm »
Колку ке сменат 10 кг во перформанси?

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #22 на: 10 Февруари 2011, 14:21:46 pm »
gOJDO атмосферец возиш, не туку ставај вишак килограми за изолација :)
И намали со тоа дебелите чорапи малце, не е више толку ладно.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #23 на: 10 Февруари 2011, 14:32:28 pm »
Дебел чарап ставам за да не ми ветрее смрдеата. Сакам кога ќе се вратам од работа и кога ќе ги собујам чорапите да го вдишам секој молекул со мирис на расипан овчи кашкавал.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9755
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #24 на: 10 Февруари 2011, 14:45:50 pm »
kaj zamoinafme so muabetive... :) a ustvari pod hauba zs da dampiras... ? ti e gajle naokul ako prajs bucava ...

Отсутен gorgasmatron

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
 • i am the way
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #25 на: 10 Февруари 2011, 15:04:03 pm »
gojdo zoШто го дампираше пц-то жити леб ? малку е ван тема, извинете ме

@gorgasmatron
Ако ги ставиш на уши, секако дека ќе слушнеш. :D Само за да уживаш во добри Sennheiser слушалки треба да имаш излез од квалитетно појачалце, како и квалитетен запис на аудио, т.е. оригинал CD. Ако слушаш од батак радио за у кола и MP3-кa, тогаш бадијала си фрлил пари за добра слушалка.


ima slushalici za medicina koi sto rabotat na epten visoki frekfrencii i ne sluzat za slushanje muzika nego za prigusuvanje na bukata i testiranje na sluhot so tie tivki zaebani zvuci, taka da moze da zavrshat rabota

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #26 на: 10 Февруари 2011, 16:20:50 pm »
kaj zamoinafme so muabetive... :) a ustvari pod hauba zs da dampiras... ? ti e gajle naokul ako prajs bucava ...
Во голем број истражување се покажало дека доста голем дел од звукот на моторот влегува низ ветробранот. Спаѓа во основните места за дампирање.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28973
  • CARclub.mk
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #27 на: 10 Февруари 2011, 16:22:32 pm »
Точно, баш затоа луксузните возила (мада, во поново време и обичните) имаат ламинирани стакла.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9755
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #28 на: 11 Февруари 2011, 10:05:26 am »
a kakvi se ovie ламинирани stakla?

Отсутен Schmitt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1812
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #29 на: 30 Јануари 2012, 22:43:47 pm »
Може да се среди и со поефтин материјал. Можда ќе биде подебел, ама ќе брка исто работа. Таму каде што нема избор, таму Dynamat. Абе на времето за дампирање на компјутер купив многу добра 4мм самолеплива изолација од Spire, ама тешко дека кај нас ќе се најде. Дома имам уште едно или две парчиња. Ама не е тоа доволно, па ќе треба да се порача:
http://www.coolerguys.com/840556014003.html
Тогаш ја платив 500 денари по дилерска цена за 0.424 квадрати. Значи ако може да ми го донесат од прилика за 20 евра се зема квадрат од тој материјал.

Е сега, прашање до Dog Security, дали кај нив вршат дампирање, со тоа што нема да ми ги преебат пластиките и држачите?

@Deni
Јас мислам дека полофците кои ги возиме на работа немаат никаква изолација, или ако имаат е слаба. Не знаеш колку гласно се слуша брмчењето на моторот.
Го има спире 622 денари кај нас е. Ама незнам дали вреди некако не ми влева доверба. Велат до 80 степени држи, па може да е добро за под хауба.

Каде го има кај нас ???

Never drive faster than your Angels can fly.