Автор Тема: Звучна изолација.  (Прочитано 102774 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50465
 • Махер
Звучна изолација.
« на: Февруари 08, 2011, 19:35:59 pm »
Споделете се што знаете за звучна изолација во автомобил. Има некаде метерјал кој се купува на метро? Знаете некој што се занимава со (тапацирање) звучно изолирање на автомобили?

Многу мразам тропкање, крцкање, бука и слично. А во фиестата позади задното седиште е оставено железо. Позади задните седишта има полица која е многу тенка. Тие две места плачат да се средат на пролет. Уште некои ситници кога ќе се заврши тоа може, кои се изводливи во двор. Под хаубата некои возила имаат некои не. Над тркалата, кај педалите. Убаво би било да може да се извади се и да се среди, ама чекор по чекор. Видов по нет, ама прво се многу скапи и многу тешки за преност (шипинг). Ако има нешто поефтино и локално би било одлична зделка.

Мислења?

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #1 на: Февруари 08, 2011, 23:42:15 pm »
Еве читам dynamat имало у Грција, па види прашај си :)

email:
autosound@atenet.gr
    
phone:
+30 (2 10) 674-9586
contact:
George Vakouras

Отсутен Katanga

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 110
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #2 на: Февруари 09, 2011, 09:19:10 am »
Еве читам dynamat имало у Грција, па види прашај си :)

email:
autosound@atenet.gr
    
phone:
+30 (2 10) 674-9586
contact:
George Vakouras

има и кај Јани во Аутоленд во Рамстор доле.

Отсутен Autoland inCar specialists

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 85
 • inCar audio & alarm & multimedia specialists
  • www.autoland.com.mk
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #3 на: Февруари 12, 2011, 00:49:25 am »
DYNAMAT matererijali ima kaj nas vo Autolend poveli poseti ne vo T.C. RAMSTORE  :)
« Последно менување: Февруари 16, 2011, 11:01:40 am Autoland inCar specialists »
Со Почит, / Best Regards,
                Autoland Team
     caraudio & caralarm & multimedia specialists
T-Mobile:+38970-217464,VIP:+38975-217464,
            Phone : + 389 2 3131100
Show room & montage service MI-DA Motors
               www.autoland.com.mk
          e-mail:info@autoland.co

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50465
 • Махер
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #4 на: Февруари 12, 2011, 00:57:26 am »
DYNAMAT matererija;li ima kaj na vo Autolend poveli poseti ne vo T.C. RAMSTORE  :)
Баш ќе пројдам кога ќе одам натаму!

Отсутен Mato_Zlato

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 316
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #5 на: Февруари 15, 2011, 18:49:28 pm »
има една изолација слична како dynamat во maxmayer се продава во плочи по 50на50 мислам дека беа и е доста евтина мислам дека и тоа ке заврши доста голема работа....
EAST SIDE DRIVERS

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #6 на: Февруари 15, 2011, 18:54:24 pm »
А шо е maxmayer?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен zOkO

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 76
 • брм брм
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #7 на: Февруари 15, 2011, 18:58:55 pm »
Продавница за фарби за коли, иначе кај мене под зграда :)
I don't discriminate, I hate

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #8 на: Февруари 15, 2011, 19:00:52 pm »
Уше да знаев која е зградата кај тебе... ::)
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен zOkO

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 76
 • брм брм
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #9 на: Февруари 15, 2011, 19:03:17 pm »
Уше да знаев која е зградата кај тебе... ::)

Одма над maxmyer неможеш да ја промашиш :P Моабетот ми беше да ти објаснам шо е maxmeyer а иначе е у к.вода одма после Мечкаров
I don't discriminate, I hate

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 522
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #10 на: Март 05, 2011, 18:04:55 pm »
Уше да знаев која е зградата кај тебе... ::)

Одма над maxmyer неможеш да ја промашиш :P Моабетот ми беше да ти објаснам шо е maxmeyer а иначе е у к.вода одма после Мечкаров


Dali e toa onaa prodavnica kaj menuvacnicata  u kukjata kaj semaforot - se vika ASTURO ???
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен Mato_Zlato

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 316
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #11 на: Март 06, 2011, 09:33:59 am »
Уше да знаев која е зградата кај тебе... ::)

Одма над maxmyer неможеш да ја промашиш :P Моабетот ми беше да ти објаснам шо е maxmeyer а иначе е у к.вода одма после Мечкаров


Dali e toa onaa prodavnica kaj menuvacnicata  u kukjata kaj semaforot - se vika ASTURO ???

не сега тоа е ASTURO, MAX MAYER е преселено, ако идеш од кај расадник на семафорите кај мечкаров вртиш лево према припор (поседна 24ка) после бензинската од лева страна има неколку нови згради мислам во последната беше на самиот ќош
EAST SIDE DRIVERS

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6213
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #12 на: Март 06, 2011, 13:00:58 pm »

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #13 на: Март 23, 2011, 21:35:58 pm »
Ај повторно на темава...Претражував (шо би рекле кумановци) по интермец и најдов различни материјали за звучна изолација. Цените во принцип се безобразно високи без никакво логичко објаснување...Сепак:

Треба да се разгледаат производите на knaufinsulation. Имаат минерални волни со заштитни алуминиумски фолии кои можат да се увиткуваат. Издржуваат до 850'C работна температура. Тоа е одлично за звучна и топлотна изолација над издув. Кај мене конкретно има алуминиумски браници кои пред се имаат задача топлотно да изолираат. Мислам дека може да се извадат и под нив да се стави минерална волна со дебелина од 2-3cm.

Понатаму, има материјал од оние параталестите плтна кој е ефтин но не е многу ефикасен. Сепак има ефект да се наполнат големите шуплини и да се добие нешто од него. Но ќе треба убаво да се залепи со неостик или друг лепак за ламарината така што директно ќе ги упива вибрациите. Делумно е издржлив на температури, т.е. добар е за до 120'C потоа најверојатно може да се запали. Сепак минералната волна е многу подобро решение онаму каде што може да се напика.

Уште понатаму, има многу добар, тенок 4 милиметри материјал за звучна изолација на куќишта од компјутер. Приозвидтелот е Spire Soundpad. На времето земав едно пакетче од СЕТ за околу 500 денари. А за тие пари има 0.42 квадрати самолеплива изолација. Идеален е за места каде што неможе да се стави дебела изолација. Цената му е далеку покултурна одошто дајнамат, а е речиси ефективен како него.
http://www.spirecoolers.com/main/product_detail.asp?ProdID=473

Понатаму, дали некој знае да објасни ефекти од полнење со пурпена?
Уште понатаму, каде има kanaufinsulation производи кај нас?
Нај понатаму, дајте повеќе предлози...сакам звучно да го изолирам возилото.

На крај, дали знаете некој кој професионално инсталира звучна изолација?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5984
 • 69
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #14 на: Март 24, 2011, 08:15:52 am »
За звучна излолација кнауф имаш во секој склад за градежни материјали, само треба да прошеташ...
Звучна изолација на времето правеа во МИДА, сега, веројатно, тоа е Аутоленд, но не сум 100% сигурен...Мораш да провериш..
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.