Автор Тема: Вибрации кога кочам.  (Прочитано 1734 пати)

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Вибрации кога кочам.
« на: 02 Април 2018, 21:21:02 pm »
Значи вака има вибрации кога кочам инаку кола без абс  предни дискови задни добоши,Ја одесов на мајсор и човекот рече дека дисковите биле криви.Инаку лани сменети и ок тој има машина за порамннување дискови без да се вадат така да се анулира и еветулано главчината е крива,Ги израмни дисковите кој имаа мали одспакти и ситуацијата се многу смени но тресењето продложи и се осека дека главно доага од задниот дел за да го истестираме тоа во вожња кренавме рачна и се осети вибрацијата .Заклучок криви добоши ,земав нови  ги наместивмеи резултатот катастрофа уште повеке тресењеги извадивме и се гледаше траги од кочење на 4 места на самиот добош а останатиот дел од добошот беше како нов воопште не допрен од гуртните.Ги вратив тие ми дадоадруги и со нив исто се случи , ги однесов на дреар и кога ги стави на дребунгот рече дека се криви е сега утре ги вракам и тие нови ке ми дадат но проавачот тврди дека главчините ми биле криви и затоа се кривеле добошите дали некој имам ваково искуство и како да се провери дали главчините се криви ?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Вибрации кога кочам.
« Одговори #1 на: 02 Април 2018, 21:25:15 pm »
Толку им се квалитетни деловите. Тешко да најдеш добар диск кај нас, јас се преебав со ате пауер, пријател мој на х3 смени тука у мк дискови се врати у германија пак нови таму си стави, се на се повеќе верувам на лош квалитет на деловите отколку на главчина.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Вибрации кога кочам.
« Одговори #2 на: 02 Април 2018, 22:01:53 pm »
Barem Ate lesno se proveruva dali se original so barcod citac od kutijata odma dava info.
Od Megaautoparts gi naracav, original i sve OK.

Inace toa so poramnuvanje na diskovi na trkalo e super rabota se koregira i glavcina, ama kaj nas nema precizna masina za takvo nesto.
Najblisku Nis/Sofija. Se meri so instrument prethodno kade e problemot.

Za dobosi neznam kako odi , ama za diskovi/glavcina so instument mi izmerija vo Mazak karsi Ohis.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Вибрации кога кочам.
« Одговори #3 на: 02 Април 2018, 22:09:59 pm »
Компаратор мислам се вика алатот за проверка на криви дискови

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Вибрации кога кочам.
« Одговори #4 на: 02 Април 2018, 22:12:33 pm »
Da taka nesto. Si pokazuva tocno iskrivenosta kade e.
na disk ili glavcina.