Автор Тема: Главење на гас на голф 4  (Прочитано 1571 пати)

Отсутен SamuraiMK

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Главење на гас на голф 4
« на: 02 Април 2018, 10:20:19 am »
Здраво имам голф 4 90кс.. Колата почна над 2000 обрата да дава гас до 5000 обрата и фрла бел дим и мора да ја изгасиш и така ја возев се до 2000 обрата за да не ми глави. Еден човек му кажал на татко ми да го смени цревото што оди турбината бидејќи имал ист проблем и дека фрљало уље и затоа му треба на моторот повише обрата да го собори.. Го сменивме и ја извадивме турбината ја исчистивме и не глави веќе и така пола година ама пак максимум до 3000 обрата давам гас бидејќи ме стра да не ми заглави пак и оној пат му ја дадов на зет ми да ја вози и мајмунот сигурно ја има стискано на угорница и му заглавило пак..
 Да не имал некој ваков проблем и решение?

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Главење на гас на голф 4
« Одговори #1 на: 02 Април 2018, 12:02:04 pm »
Здраво имам голф 4 90кс.. Колата почна над 2000 обрата да дава гас до 5000 обрата и фрла бел дим и мора да ја изгасиш и така ја возев се до 2000 обрата за да не ми глави. Еден човек му кажал на татко ми да го смени цревото што оди турбината бидејќи имал ист проблем и дека фрљало уље и затоа му треба на моторот повише обрата да го собори.. Го сменивме и ја извадивме турбината ја исчистивме и не глави веќе и така пола година ама пак максимум до 3000 обрата давам гас бидејќи ме стра да не ми заглави пак и оној пат му ја дадов на зет ми да ја вози и мајмунот сигурно ја има стискано на угорница и му заглавило пак..
 Да не имал некој ваков проблем и решение?

Брат ми имаше сличен проблем на Сеат Леон од старите, на мајстор му сменија некој сензор што се наога кај педаљата. Негде 2000 денари рече дека му земале.

Отсутен SamuraiMK

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Главење на гас на голф 4
« Одговори #2 на: 02 Април 2018, 13:59:20 pm »
Да ја стват на компјутер ке покаже ли дека тоа е проблемот?

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Главење на гас на голф 4
« Одговори #3 на: 02 Април 2018, 14:20:27 pm »
Да ја стват на компјутер ке покаже ли дека тоа е проблемот?

Не би знаел...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Главење на гас на голф 4
« Одговори #4 на: 02 Април 2018, 14:34:56 pm »
Голфот има „електронска педала“ и таа знае да заебава.

Го сменивме и ја извадивме турбината ја исчистивме и не глави веќе и така пола година ама пак максимум до 3000 обрата давам гас бидејќи ме стра да не ми заглави пак и оној пат му ја дадов на зет ми да ја вози и мајмунот сигурно ја има стискано на угорница и му заглавило пак..

Нека не ти е стра!
Не му ја давај на зет ти мајмуно!

Отсутен SamuraiMK

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Главење на гас на голф 4
« Одговори #5 на: 02 Април 2018, 18:22:35 pm »
Голфот има „електронска педала“ и таа знае да заебава.

Го сменивме и ја извадивме турбината ја исчистивме и не глави веќе и така пола година ама пак максимум до 3000 обрата давам гас бидејќи ме стра да не ми заглави пак и оној пат му ја дадов на зет ми да ја вози и мајмунот сигурно ја има стискано на угорница и му заглавило пак..

Нека не ти е стра!
Не му ја давај на зет ти мајмуно!



А белиот дим и тоа ли е од електронска педала?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Главење на гас на голф 4
« Одговори #6 на: 02 Април 2018, 18:48:03 pm »
Белиот дим значи дека гори нешто што не треба.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Главење на гас на голф 4
« Одговори #7 на: 02 Април 2018, 19:42:16 pm »
Гори масло.