Автор Тема: Уредување на стан  (Прочитано 23232 пати)

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 899
Уредување на стан
« на: 15 Март 2018, 21:52:47 pm »
За некој месец треба да се вселиме и да се уредува. Ни треба комплетно се и незнам од кај да почнам. Моментално да искористиме попусти гледаме гарнитури и спални. Бевме во повеќето по СК салони и највеќе мерак ни прави во Симпо и Канапе. И двете се околу 60.000 аголни гарнитури. Како се со квалитет овие 2 фирми ? Или каде има солидни квалитетни гарнитури за околу 1000е +/- 100е ? Во Југоескпорт и Фејдом не ни прават кеф.

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Уредување на стан
« Одговори #1 на: 15 Март 2018, 22:20:48 pm »
Канапе на времето имаа убав избор, али беа малце тешки трговци.

Јас премногу ги препорачувам Фејдом (3 гарнитури у фамилија + 1 кај другари), ама како што кажа, вас не ви праи мерак.

Симпо не би ги препорачал.

Можда вреди да се ѕирне што имаат на понуда у Леснина Ми.

Југоекспорт беа многу скапи, а немаа некој убав избор.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 899
Одг: Уредување на стан
« Одговори #2 на: 15 Март 2018, 22:38:39 pm »
Канапе на времето имаа убав избор, али беа малце тешки трговци.

Јас премногу ги препорачувам Фејдом (3 гарнитури у фамилија + 1 кај другари), ама како што кажа, вас не ви праи мерак.

Симпо не би ги препорачал.

Можда вреди да се ѕирне што имаат на понуда у Леснина Ми.

Во која смисла Канапе се тешки трговци ? Фејдом некако многу мал избор а ги фалат. Нас ни треба и нешто големо 3м на 2.5м - 3м.
Ке ги видам овие Леснина

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Уредување на стан
« Одговори #3 на: 15 Март 2018, 23:35:06 pm »
Па, у принцип, кога трговецот ќе види дека му влегол некој сериозно заинтересиран да купи нешто, треба да се потруди да направи све за да успее да продаде, и да има задоволен муштерија. Кај Канапе тоа не беше случај.

Фејдом до толку ни прават мерак, што еве, и во Германија си земавме гарнитура од нив. Одлично изработени, квалитетни, издржливи, убави на око, комфорни, модуларни...

Порано имаше еден салон во склоп на Олимписки Базен, Технокооп чинам дека беше. Ако уште постои, може вреди да се ѕирне што имаат и они на понуда.

П.С. Муабетиве за мебел во Скопје се од лично искуство, ама од пред некои 6 години (со исклучок на Фејдом, оти прошла недела стигна гарнитурата :)), пошо тогаш со невестата баравме, гледавме, споредувавме итн итн.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Уредување на стан
« Одговори #4 на: 15 Март 2018, 23:45:54 pm »
Симпо скокни - во голема мерка гарнитурите со механизам се навистина неудобни. Од друга страна, прилично се издржливи и не покажуваат старост.

Препорака за Фејдом х2 - во фамилија имаме неколку гарнитури, чинам Куба се вика моделот - прилично големи, 3+м х 2.5м и може да се додаваат коцки да ја направиш колкава сакаш. Лесни за одржување и чистење.

Сега им се викала Кубан:

http://feydom.com/detail?product=cuban

Комбинацијата од ова горе ти дава грубо 3м х 2м. Додај уште една средна коцка и имаш 3м х 3м.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6298
  • Бенве сие бенве
Одг: Уредување на стан
« Одговори #5 на: 16 Март 2018, 00:14:40 am »
Јас земав од мондиви серијата на мебел ви и многу е удобна

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Уредување на стан
« Одговори #6 на: 16 Март 2018, 06:48:21 am »
Симпо скокни - во голема мерка гарнитурите со механизам се навистина неудобни. Од друга страна, прилично се издржливи и не покажуваат старост.

Препорака за Фејдом х2 - во фамилија имаме неколку гарнитури, чинам Куба се вика моделот - прилично големи, 3+м х 2.5м и може да се додаваат коцки да ја направиш колкава сакаш. Лесни за одржување и чистење.

Сега им се викала Кубан:

http://feydom.com/detail?product=cuban

Комбинацијата од ова горе ти дава грубо 3м х 2м. Додај уште една средна коцка и имаш 3м х 3м.
Куба и кубан се слични гарнитури (куба не се се прави повеќе). Кубан е редизајн на куба, односно кубанот има остава под секоја коцка, а кубата нема.

Sent from my MI 4S using Tapatalk


Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Уредување на стан
« Одговори #7 на: 16 Март 2018, 07:27:50 am »
Кубан е редизајн на куба, односно кубанот има остава под секоја коцка, а кубата нема.

Оние што ние ги имаме имаат остава - купени пред ~7 години. Во секој случај издржливи и удобни.

Јас земав од мондиви серијата на мебел ви и многу е удобна

Мондиви имаат еден феноменален модел со вградени релакс механизми. :)

Отсутен zlatkor

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 216
Одг: Уредување на стан
« Одговори #8 на: 16 Март 2018, 07:35:33 am »
Ист “проблем” тука.  Нов стан, целосно уредување.

Досега си земав гарнитура од фејдом. Сеа ја чекам , choise 5 земав, има и простор за складирање ако тоа ти значи нешто.

Ќе ја следам темава ако налеташ на некој попуст од бела техника пишувај.

Мене исто ќе ми треба мајстор за кујна и плакар по мерка некој асолен во ск.

Ако имате некој или знате препорачајте.

Поздрав


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Уредување на стан
« Одговори #9 на: 16 Март 2018, 08:11:56 am »
Не си згрешил со Choice 5, еве ја кај мене (297 x 257):


За кујни, можеш да ја побараш Марија Најдеска во Леснина Ми. Она ги проектира, фабриката ги изработува. Сигурно ќе биде поскапо отколку приватњак да ти прави, али па фирма стои зад тоа.
Има еден Велешанец, чинам Марјан се викаше, изработува кујни. Кумот мој правеше две кај него. Малце е спор, али завршува работа.
Има и еден од Тафталиџе, кој феноменално работи, и дури предвреме испорачува, арно ама последниот пат малце превише се изглупира и избламира (за едно минијатурно, веќе спремно, ама не до крај доработено елементче над аспиратор) па не би го препорачал. Штета што така се испонаша, пошто барем 4 кујни има за нас правено. 
« Последно менување: 16 Март 2018, 09:00:18 am velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Уредување на стан
« Одговори #10 на: 16 Март 2018, 08:16:26 am »
choice5.zip


Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Уредување на стан
« Одговори #11 на: 16 Март 2018, 08:49:03 am »
Провери во Дома мебел (салони имаат во Ѓорче и кај Монтенегро). Ние начекавме кожна гарнитура за 66.000 ден димензии 2,8х1,8. Во Канапе, слични димензии (без механизам за скалдирање и пуштање) ќе ме чинеше 48.000. Цени пред 2 години.

За кујна имам препорака за Оливер Бидиков, квалитетно работи, инженер е, ако сакаш бројче пиши.

Отсутен Dando

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 335
Одг: Уредување на стан
« Одговори #12 на: 16 Март 2018, 09:14:14 am »
Во фаза на решавање на истиов "проблем",

Гарнитура, клуб масичка, трпезариска, столици, табуретки од Канапе,

Лежај и душек за спална од Шипад,

Лустери, столни ламби од Манекс,

Фрижидер (Аристон), фурна, плотна, аспиратор (Електролукс) од Сет,

Садопер за кујна од Про-Дизајн

Машина за перње алишта, машина за сушење алишта (Беко) од Нептун,

Изработка на кујна, вградени плакари, тв комода мајстор Раде.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 899
Одг: Уредување на стан
« Одговори #13 на: 16 Март 2018, 09:21:25 am »
Ние кујна без елементи имаме и тоа една мака помалце. Вчера бев во Канапе и баш беа пријатни. Потоа бевме во Кристина мебел и делуваа незаинтересирано, ужаш. Ке пројдам денеска пак до Фејдом да оценам поубаво, вчера на неколку седнав и ми беа доста тврди. Ке пројдам и до овие што ги предложивте и ке споделам што сум нашол.

Инаку таа што ја сакаме од Канапе моментално е од 95000 на 72000 и уште една со голем попуст е околу 65000. Баш ги гледав на фб и најдов пост пред 1 година иста гарнитура без попуст 72000 од првата, изгледа сега качиле цени па даваат голем попуст демек. :D

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Уредување на стан
« Одговори #14 на: 16 Март 2018, 09:30:00 am »
Ќе ја следам темава ако налеташ на некој попуст од бела техника пишувај.

Мене исто ќе ми треба мајстор за кујна и плакар по мерка некој асолен во ск.

Ако имате некој или знате препорачајте.

Поздрав


Sent from my iPhone using Tapatalk
Za bela tehnika sigurno ke pocnat sega onie Lucky days vo Neptun, vo Setec samo sto zavrisi onoj nivniot popust "Fabricki ceni", mora I Tehnomarket da se uklucat.
Generalno za bela tehnika stalno ima popusti, samo da nacekas toa sto ti se svigja/mozes da go platis da ti bide na popust.

E za majstori koga stanuva zbor, moe tvrdenje e deka vo Skopje duri I da nema majstor, za nisto. Ama pa jas sum perfekcionist, sakam bas profesionalno/kvalitetno izraboteno. Mnogu lugje se zadovoluvaat so "pa dobro e" I ne gi interesira ako nesto malku e izmesteno ili ne se pravi liniite, ili ...
Mene I LesninaMi za kujni ne mi se dovolno dobri, a mislam deka oni se megju najdobrite za kujni vo MK. Dve kujni od niv imam vo najtesna familija.
Vgradeni plakari ista situacija, Akron bi rebalo da se megju najdobrite vo MK. Isto dva od niv imam vo familija. Da ne se povtoruvam deka ne se perfektni.
So firma koga rabotis barem imas komu I kade da se zalis ako ima problem, so DIY "majstor" I pari na raka, zalenje I reklamacija moze da treba I fizicki da se resave.

Ova e cisto moe razmisluvanje, normalno deka drugi nema da go delat istoto. Se zavisi od covek do covek.