Автор Тема: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016  (Прочитано 46907 пати)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7088
 • Плинаш!!!
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #255 на: Мај 18, 2022, 18:42:44 pm »
За напред и јас би ставил најсветли што постојат само поради сонцето да не ме гори, ама пусти страв.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4902
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #256 на: Мај 18, 2022, 20:28:06 pm »
Tie sto se 20% e skroz prozirna folija nema teorija da se primeti taa ja mestat i na predna sofersajbna ama pa kaj nas skoro i nikoj ne ja nosi bidejki ne e crna normalno.
Drugarmi na astra G ima cela kola so takva folija nema teorija da primetis deka ima folii ama ne goris vnatre.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9243
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #257 на: Мај 18, 2022, 21:56:49 pm »
За разлика од i10ката, на i30 навистина не чувствував потреба да ставам клима фолии бидејки преку стаклото едвај да се чуватвуваше пецкање на кожата од сонцето, плус климата си лади перфектно.
Фолиите ги ставив колку да сменам малку лик на колата и бидејки секако вадев нова сообраќајна при седмата регистрација па да искористам прилика :)

Лани, во темата на i10ката имав опишано како нешто не е како треба со нејзините стакла. Дури откако ставив фолии добив чувство слично како кај i30ката без фолии.

Резултатите од мерењето со инструменттот при атестирањето не би ги коментирал бидејки немаат никаква логика. Според нив, и покрај тоа што на i30 ставив потемна фолија, што стаклата се подебели и на лик делуваа потемно тонирани, сепак е измерен поголем процент на пропустливост на светлина во однос на i10kata.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7088
 • Плинаш!!!
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #258 на: Мај 19, 2022, 17:20:02 pm »
Tie sto se 20% e skroz prozirna folija nema teorija da se primeti taa ja mestat i na predna sofersajbna ama pa kaj nas skoro i nikoj ne ja nosi bidejki ne e crna normalno.
Drugarmi na astra G ima cela kola so takva folija nema teorija da primetis deka ima folii ama ne goris vnatre.
Еее тоа барам ама ке треба од али да ја нарачувам и сам да ја лепам, а никогаш не сум пробал да лепам фолија.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Knight_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1248
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #259 на: Мај 25, 2022, 13:20:48 pm »
За атест сега све се завршува само на технички?
Алергичен сум на сонце, од лани се мислам да ја затемнам цела и никако да се решам ради казниве.
А само позади некако ми нема логика.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9243
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #260 на: Мај 25, 2022, 13:46:01 pm »
За разлика од пред 7/8 години кога имаше еден куп документации и трчкарање, сега се се завршува на технички, но само за задни стакла.

Отсутен Knight_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1248
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #261 на: Мај 25, 2022, 15:52:01 pm »
Знам беше доста комплицирано затоа и те препрашав сега.
Од немање време за трчање по глупости тогаш така го возев пунтото не атестирано.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9243
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #262 на: Мај 26, 2022, 12:05:10 pm »
Дури денес ми упадна во око дека имам ставено фолии, обично е меѓу коли паркирана па не сум приметил :)Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9243
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #263 на: Јуни 22, 2022, 19:39:42 pm »
Да го евидентирам сервисот на 56.000км

 5616 уље Шел ултра апл 5/30
   914 филтер уље
   158 дихтунг сензор за вода
   887 филтер воздух
 2423 филтер гориво
 1150 филтер полен
 4214 плочки предни кочници
 2040 работна рака

17402 вкупно

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6537
 • хаУс мајстор
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #264 на: Јуни 22, 2022, 20:01:49 pm »
На здравје нека и е.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8280
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #265 на: Јуни 22, 2022, 20:33:09 pm »
Masala, ova vo Mida?

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9243
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #266 на: Јуни 22, 2022, 21:03:09 pm »
Во Аутотрејд.
Зошто машала?
Слични се цените уназад  на сите сервиси.
Овојпат додаток беа предните плочки, имале уште отприлика за 3000км, голема работа, им реков мењавај, кој ќе закажува повторно сервис за неколку месеци.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13378
 • Пудингот на шоферството
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #267 на: Јуни 22, 2022, 21:18:24 pm »
Тоа што се слични цените со предходните сервиси не значи дека не колат.
Колку масло собира тој мотор?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5772
 • French diamond
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #268 на: Јуни 22, 2022, 21:27:47 pm »
 Уште си на раткапна во 2022 година кога има добар избор на бандажи за мали пари? Можи грешам, не се гледа убаво на сликата.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8280
Одг: HYUNDAI I30 1.4CRDI 2016
« Одговори #269 на: Јуни 22, 2022, 22:11:56 pm »
Okolu 12k den bi bil bez plockite.

Toa e duplo od toa so plakav kaj niv za Elantrata posleden pat 2019, zatoa iskomentirav.

Eve za citronot sega ist servis ne e poveke od 8000, moze i toa e mnogu. Ke ti kazam sledna nedela i toa vo oficijalen servis.

Mida use 2, 3 boncinja ke lapne plus. Poso za Elantrata okolu 9 e kaj niv :)