Автор Тема: HHO декарбонизација  (Прочитано 11534 пати)

Отсутен pwned

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
  • гоЉф Дас Ауто
HHO декарбонизација
« на: 15 Септември 2017, 14:36:40 pm »
Дали некој до сега имал искуство со овој метод на декарбонизација на мотор и кои делови ги опфаќа
Ве молам споделете искуства

Отсутен pwned

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
  • гоЉф Дас Ауто
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #1 на: 18 Септември 2017, 17:15:54 pm »
help

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #2 на: 18 Септември 2017, 23:00:55 pm »
Удри search на форумот, дискутирано е за оваа работа.

Присутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #3 на: 26 Декември 2017, 10:20:28 am »
Конечно лабораториски испитувања...

http://revolution-green.com/hho-injection-diesels-truth/

Според кажаново во текстов има ефект.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #4 на: 26 Декември 2017, 10:38:57 am »
Кредибилен сајт, мајко мила. Од другите наслови, како до перпетуум мобиле од први ред. Карпатиан, добар ли си?

Присутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #5 на: 26 Декември 2017, 10:45:10 am »
Абе батали кредибилен сајт, интересно четиво. Ме интересираа овие статистиките.

По логика на нештата, се што чисти мотор од гареж е добро. Башка HHO гасот нема некое негативно дејство на моторот.

Луѓето си ги заебуваат моторите кога ќе стават премногу KOH во електролитот и го уништуваат моторот.

Еве ти научен труд општо за HHO https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110016815001714


Laboratory experiments have been carried out to investigate the effect of HHO gas on the emission and performance of a Skoda Felicia 1.3 GLXi engine. A new design of HHO fuel cell has been performed to generate HHO gas required for engine operation. The generated gas is mixed with a fresh air in the intake manifold. The exhaust gas concentrations have been sampled and measured using a gas analyzer. The following conclusions can be drawn.

1.HHO cell can be integrated easily with existing engine systems.

2.The engine thermal efficiency has been increased up to 10% when HHO gas has been introduced into the air/fuel mixture, consequently reducing fuel consumption up to 34%.

3.The concentration of NOx, CO and HC gases has been reduced to almost 15%, 18% and 14% respectively on average when HHO is introduced into the system.

4.The best available catalyst was found to be KOH, with concentration 6 g/L.

5.The proposed design for separation tank takes into consideration the safety precautions needed when dealing with hydrogen fuel.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #6 на: 26 Декември 2017, 12:07:54 pm »

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #7 на: 14 Март 2018, 11:58:26 am »
Овај викенд му направив третман на Алфата со овај тип на чистење на моторот. Декарбонизација.
Третманот беше направен во Битола. Целата постапка трае 30мин. Се шприца водород (ако не се лажам) во моторот и се чистат наслагите кои се собрани.

Еве слика од исталацијата.




После чистењето треба да излезат црнила од издувот и да се види колку била затната.

Еве кај мене како беше позади после процесот.



Човекот ме убедуваше дека после ова разлика ќе има огромна. Подобро ќе оди колата, подобар одзвив на гас педалата, намалена потрошња, намалено чадење итн....
Кај мене буквално нема никаква разлика од претходно. Можно дека колата е редовно издувана и се вози најчесто на отворено или дека јас мануелно си чистам ЕГР и Клапна.

Исто така другите коли што ги поседуваме во фамилијата беа изложени на овај третман.
Најдраматично беше кај Авеото. 1.2 мотор бензин со 60 - 70к км поминати.



Свифтот пола флека имаше од Авеото, а Лансерот скоро ништо.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #8 на: 14 Март 2018, 18:02:52 pm »
Овај викенд му направив третман на Алфата со овај тип на чистење на моторот. Декарбонизација.
Третманот беше направен во Битола. Целата постапка трае 30мин. Се шприца водород (ако не се лажам) во моторот и се чистат наслагите кои се собрани.

После чистењето треба да излезат црнила од издувот и да се види колку била затната.


Човекот ме убедуваше дека после ова разлика ќе има огромна. Подобро ќе оди колата, подобар одзвив на гас педалата, намалена потрошња, намалено чадење итн....
Кај мене буквално нема никаква разлика од претходно. Можно дека колата е редовно издувана и се вози најчесто на отворено или дека јас мануелно си чистам ЕГР и Клапна.

Исто така другите коли што ги поседуваме во фамилијата беа изложени на овај третман.
Најдраматично беше кај Авеото. 1.2 мотор бензин со 60 - 70к км поминати.


Свифтот пола флека имаше од Авеото, а Лансерот скоро ништо.

На авеото велиш било најдраматично. Освен црнилата, осеќаш ли друг ефект, подобар одзив, помала потрошња, помалку чад?


ова е друга тема, за инсталирање на HHO Generator во самото возило, кое зема струја од акумулатор, башка типов неможам да го сварам.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6298
  • Бенве сие бенве
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #9 на: 14 Март 2018, 18:58:17 pm »
Голема превара е ова

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #10 на: 14 Март 2018, 19:19:57 pm »
Овај викенд му направив третман на Алфата со овај тип на чистење на моторот. Декарбонизација.
Третманот беше направен во Битола. Целата постапка трае 30мин. Се шприца водород (ако не се лажам) во моторот и се чистат наслагите кои се собрани.

После чистењето треба да излезат црнила од издувот и да се види колку била затната.


Човекот ме убедуваше дека после ова разлика ќе има огромна. Подобро ќе оди колата, подобар одзвив на гас педалата, намалена потрошња, намалено чадење итн....
Кај мене буквално нема никаква разлика од претходно. Можно дека колата е редовно издувана и се вози најчесто на отворено или дека јас мануелно си чистам ЕГР и Клапна.

Исто така другите коли што ги поседуваме во фамилијата беа изложени на овај третман.
Најдраматично беше кај Авеото. 1.2 мотор бензин со 60 - 70к км поминати.


Свифтот пола флека имаше од Авеото, а Лансерот скоро ништо.

На авеото велиш било најдраматично. Освен црнилата, осеќаш ли друг ефект, подобар одзив, помала потрошња, помалку чад?




Не ги возев другите коли.
Татко ми вика Свифтот има најголема разлика. Па после Авеото.
За свифтот не сум изненаден оти е стар и со години нема мрднато повеќе од 50км на час.

Отсутен Alex.mkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #11 на: 14 Март 2018, 23:20:57 pm »
Кај JOVUS беше ? Имам 2 пати негативни искуства таму за други работи не за HHO, не му верувам ама ич на тоа шо кажува.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #12 на: 14 Март 2018, 23:49:14 pm »
Да, кај него.
Машина е, нема што да му верувам на муабетот со него.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #13 на: 13 Мај 2019, 15:17:47 pm »
Денес, на Машинскиот факултет во Скопје, студентите по предметот “Проектирање на мотори со внатрешно согорување”, кај проф. д-р Даме Димитровски присуствуваа на првата демонстрација на декарбонизација на дизел мотор.

Тие можеа во живо да се уверат дека има значителна разлика во работата на моторот пред и после процесот на декарбонизација. 


https://tocka.com.mk/vesti/306965/dekarbonizacijata-kako-proces-demonstrirana-pred-studentite-na-masinski-fakultet?fbclid=IwAR12VFFa4CquZYFEdh50ViBnGh8LSk9Fe6c3JgJtcqj5XhY3LYi4iXOvsw0

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #14 на: 29 Август 2019, 07:59:56 am »
Земавме во мај месец Поло 1,4/2005-6, 86кс; набргу почна да се појавува чек енџин, отприлика на 3 -4  недели, а ми се чини  посебно ако не се пази и се вози на малку бензин, под 1/4 резервоар . Грешката е сензор на издувни гасови, мајстрот кажува не е страшно бидејќи колата добро работи и ја брише, за сега бесплатно, имам некоја 6месеци гаранција од увозникот на мотор и менувач. ( не епроблем, и сам ќе ја бришам); Се уште не сум видел  дали ја имам опцијата  ЦПУ да ми дава која е потрошувачката во вожња, можеби и ја немам таа опција...
Некој ми  спомна ДЕКАРБОНИЗАЦИЈА, но дали е подобро  ПРВО да ставам во Резерварот АДИТИВ за бензин од ВУРТ , за чистење дизни??, го има на бензинските... Инаку полнам 100-ка на МПТ, а на капачката му пишува 98-ца, ( ама германска )
Дали може да влијаат на ова  и  свеќичките, или за нив треба друга грешка да се појави ??