Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1927902 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11715 на: 01 Ноември 2021, 23:43:53 pm »
Пак си добар...
Ако тераш до 4:00, ќе се чудиш дали е стара чешмата или навистина е толку ладно. :D
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11716 на: 01 Ноември 2021, 23:45:32 pm »
Кај мене поебаа прво со малтар наполнаа две дозни со кабли шо убо се гледаа. Арно не беше исушено и сум две метра па успеав од врата да не газам на кошулица со хебла да ги ископам.
После плочкаро ми затвори штек...
Па ајде си дојде па да буши да го најди

Мајстор никако оставање сам... уствари то е проблемот шо нема салам мајстор се некој чираци изиграват мајстори.

Вагрес.
Винкла.
Васер вага.

Три зборови што "мајсторите" постојано ги повторуваат.
Лошо за тебе ако после нивната работа ги земеш тие вагрес, винкла и/или васер вага... отиде здравјето.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2113
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11717 на: 01 Ноември 2021, 23:50:07 pm »
Не ни помислувам....
Ќе треба да ги набодам на васер вагата. Можи и двајца на таа од 2м

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11718 на: 02 Ноември 2021, 00:21:04 am »
Ситуацијата ескалираше кога кретенот почна да објаснува дека линиите на васервагата се дозволена толеранција, од под до плафон лајсната на столб бегаше за 3цм, доле на "0" горе 3цм одлепено за да меурчето биде на средина, ако ја залепиш васервагата беше до линија меурчето, односно во толеранција, абе циркуз без пари, сега ми е смешно, ама тогаш гз главечки ќе леташе.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11719 на: 02 Ноември 2021, 00:22:43 am »
Златен, дојди некој ден на гости...
Ќе плачеме заедно.

Кога ќе си отидеш дома и нема да гледам, ќе почнеш да се смееш како е кај тебе а како е кај мене :))))


Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11720 на: 02 Ноември 2021, 08:30:19 am »
Тоа само ви кжува колку "мајсторите" знаат да го користат алатот. Не знам дали знаете но и либела знае да не покажува точно хоринзотала/вертикала.

Ако ви дојде мајстор да малтерисува и само почне да шлапа без врска, одма избркајте го.
Се знае како се малтерисува ѕид или прво се поставуваат по вертикала лајсни што ќе служат како фаншли или само со фаншли.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2113
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11721 на: 02 Ноември 2021, 08:50:18 am »
Или од око си знај мајсторот ....
А за цени да не прајме муабет. Се занесват ко кузнеј шо да прат.
2 саати плочкар ми се фалеше како тој бил голем мајстор, како на запад работел слики ми покажваше. Ко требаше да дојди не се појави 4 пати...
Дури се фалеше можеше да ги залепи на балкунот на лепакот седеше.
Па ете сега кога и да ме види низ град бега како вампир од светлина...

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11722 на: 02 Ноември 2021, 10:43:09 am »
Тоа само ви кжува колку "мајсторите" знаат да го користат алатот. Не знам дали знаете но и либела знае да не покажува точно хоринзотала/вертикала.

Ако ви дојде мајстор да малтерисува и само почне да шлапа без врска, одма избркајте го.
Се знае како се малтерисува ѕид или прво се поставуваат по вертикала лајсни што ќе служат како фаншли или само со фаншли.
Затоа либелата, не секоја, си има за подесување, јас пред секое работење ја проверувам.
А тоа за фашни ставање, за тоа посебен ќотек ќе јадеа, дечко ова е машинско малтерисување не треба ми вика 😲
Среќа пак до некаде на време фативме, па спасивме што можеше да се спаси...

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11723 на: 02 Ноември 2021, 11:23:38 am »
Тоа само ви кжува колку "мајсторите" знаат да го користат алатот. Не знам дали знаете но и либела знае да не покажува точно хоринзотала/вертикала.

Ако ви дојде мајстор да малтерисува и само почне да шлапа без врска, одма избркајте го.
Се знае како се малтерисува ѕид или прво се поставуваат по вертикала лајсни што ќе служат како фаншли или само со фаншли.
Затоа либелата, не секоја, си има за подесување, јас пред секое работење ја проверувам.
А тоа за фашни ставање, за тоа посебен ќотек ќе јадеа, дечко ова е машинско малтерисување не треба ми вика 😲
Среќа пак до некаде на време фативме, па спасивме што можеше да се спаси...

E sega na cel muabet da gi kazis koi se da ne gi vikam ni kaj mene :) ili da pofalis nekoi shto dobro rabotat pa zdravje da gi viknam... oti veke so kukjava kosa mi se kreva na glavata od kilavi majstori i lazovi...

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11724 на: 02 Ноември 2021, 13:26:19 pm »
Не можам да ти помогнам за мајстори за малтерисување, ама ќе ти кажам да си бараш луѓе рачно што малтерисуваат и да им висиш над глава.
Јас кренав раце од мајстори, колку ми дозволува времето сам ќе си работам како и до сега.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11725 на: 03 Ноември 2021, 10:36:54 am »
@Carpathian Lord а каква е работата од аспект на затребување ликвидност? Дали фондовиве имаат некакви пенали за продавање на удделот во фондот? Дали ова е поврзано со некакви рокови... Каква е разликата кога сам си бираш/купуваш/продаваш акции преку брокер - од аспект на давачките?

Видов што си напишал за фиксните давачки (провизии) за трансакции, само ме интересира како иде ова кај фондовите.

Искрено не знам со нашиве инвестициски фондови како одат тие провизии. Мислам дека нема провизии оти кај нив ги оставаш парите.

Дали си разгледувал за DAX? Ако да тогаш кое ти е мислењето?

DAX и FTSE100. Сум размислувал за двете. Сепак одбрав SP500. Мислам и тие две се доста добри. FTSE-то е доста слично со SP500, DAX-от ми има многу скокови некако.

Европа ми е некако по турбулентна во однос на САД.

Ако можам да повлечам некоја аналогија ти е како да бираш Mercedes, Audi, BMW. За секој има по нешто што сака.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11726 на: 03 Ноември 2021, 19:45:05 pm »
Последниве пар години (откога следам онака површно) некако се е... Надуено. Со мали повремени падови (ок еден поголем лани), вредоста само расте нагоре. Некогаш ќе мора да падне, стравот е дека не се купува кога е горе (ама па никако не се симнува долу, напротив). Исто, и повеќе, е и на нашава берза. Исто е и со некретнини/станови.

Веројатно инфлацијава, и QE, ги ебат работите (и логиката).

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1577
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11727 на: 03 Ноември 2021, 19:51:42 pm »
Кога си листам коли по мобиле.де, понекогаш знам да си ги "паркирам". Денес отварам паркингот, многу интересно изненадување. Порано паѓаа цените на колите што нема да се продадат, сега...

D-r Ordevski


Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11728 на: 03 Ноември 2021, 20:01:51 pm »
Кога си листам коли по мобиле.де, понекогаш знам да си ги "паркирам". Денес отварам паркингот, многу интересно изненадување. Порано паѓаа цените на колите што нема да се продадат, сега...(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

D-r Ordevski

Nishto chudno, skapi koli gledash...duri i skapanicine od Polo koi porano se dvizea po 1500-2000 evra i koi nikoj ne sakashe da gi pogledne vo Germanija a se prodavaa na Balknov i ostanatite deponii od svetot sega nemoze da se najdat ispod 3000. Ako novite koli se skapi, pomalku ke se kupuvaat znaci ke se trosat poveke stari koli po Germanija a so toa i pazarot nema da e prezasiten.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11729 на: 04 Ноември 2021, 09:33:42 am »
Последниве пар години (откога следам онака површно) некако се е... Надуено. Со мали повремени падови (ок еден поголем лани), вредоста само расте нагоре. Некогаш ќе мора да падне, стравот е дека не се купува кога е горе (ама па никако не се симнува долу, напротив). Исто, и повеќе, е и на нашава берза. Исто е и со некретнини/станови.

Веројатно инфлацијава, и QE, ги ебат работите (и логиката).

Имаше еден експерт за финансиска анализа за берзи. Самиот тој вика - не постои човек на планетата што знае кога ќе биде наредниот пад на берзата.

Сите оние што се чукаат во гради дека знаат, се луѓе кои се погодиле да погодат.

Секој ден има луѓе што пишаат статии и вадат YouTube видеа дека ќе паднела берзата.

Тоа ти е како оние со знаците што пишуваат The End Is Near!

Види, индексите како SP500/DAX/FTSE/CAC се најбезбедни од таков "market crash". Да и тие паѓаат ама со текот на времето пак се качуваат.

Ако ставаш пари во одредена акција тогаш земаш голем ризик бидејќи зависиш од менаџментот на таа конкретна компанија.

Јас затоа излегов од нашиот пазар. Да, имаме јаки дивиденди (многу јаки дивиденди) и се прават добри пари на нашата берза ама па ризикот е премногу голем доколку сакаш да заработиш нешто на краток рок. На долг рок се знае КМБ, АЛК, МАКПЕТРОЛ - посебно кога ќе падне акцијата (buy the dip) оти мегаломаниве сакаат секогаш да ја вратат вредноста што максимално била постигната па прават bull маркет.
Да речеме, кога падна вредноста на АЛК, Мукаетов излегува и кажува дека купил не знам колку илјади акции.
Кога паднаа на КМБ, излегува Чифлиганец и купил не знам колку илјади акции.
Кога паднаа на Макпетрол, не знам сеа како се викаше тој директорот, оп вести по порталите купил толку и толку акции.
Сето то ја крева вредноста на акциите за 1000 денари по акција минимум :)
Па после си местат некакви анализи од „странски експерти“ (од Чешка пред се :) )

Да ти се блуе.