Автор Тема: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)  (Прочитано 13518 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« на: 16 Февруари 2017, 18:37:47 pm »
Епа, бидејќи старата тема беше заедничка со Matiz-от, ја затворивме, па ја отварам оваа.

Колата сите ја знаете (барем повеќето), едно мало скромно претставување (потсетување):

Се работи за Opel Astra H (Classic III), 1.4, 66kw, купена од Olympia Motors во октомври 2010. Моментално е на околу 65000км. До сега, освен променет потрошен материјал, немало други интервенции.

Пристојна листа на опрема:

-серво волан, прилагодлив по висина и длабочина
-4 AIRBAGS
-ABS
-централна брава со далечинско
-електрика на предни стакла
-браници, кваки и ретровизори во боја
-електрично прилагодување на ретровизори и греење
-радио цд/мп3 со 7 звучници
-борд компјутер
-возачко седиште со висинско прилагодување во 4 насоки
-алуминиумски бандажи 6.5Ј x 16”, Гуми 205/55 R16 GoodYear EfficientGrip Performance x2 (со две сезони извозени) и Nexen N`Blue HD Plus x2 (лани купени, во Март)
-мануелен клима уред
-кожен волан со радио команди
-магленки

и можеби уште нешто што сум пропуштил...

Листата на додадени работи е прилично кратка, али корисна.

-гумени патосници од Gledring за зимска сезона
-гумен патосник за во гепек
-дефлектори на сите стакла
-челични бандажи GM, 6.5Ј x 16", со зимски гуми Nexen Winguard Snow G (205/55/16) (моментално ја тераат нивната втора сезона)

Генерално јас (и семесјтвото) сме презадоволни од колата. Доволна јачина за низ град и не толку чести излети на отворен пат. Потрошувачка меѓу 7 и 9литра на 100км (градско возење) и (најниско што сме успеале да извадиме) 5.9литри на отворено. Доволно комотна и прилично тивка. Солидно фабричко озвучување. Таман.  :D

Неколку слики, чисто колку да не е еднолично преставувањето...Благодариме на вниманието  ;)

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #1 на: 16 Февруари 2017, 20:58:28 pm »
Ја продаваш?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #2 на: 16 Февруари 2017, 21:14:18 pm »
Matiz-от го продадов сеа. Доста е продавање.  ;D

А иначе, би ја купил?  :P

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #3 на: 16 Февруари 2017, 21:53:19 pm »
Да. Без размислување

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #4 на: 17 Февруари 2017, 17:36:54 pm »
:D сега за сега, немаме таква идеа или планови. ако има нешто, ќе знаеш (освен до тогаш ако не се подновиш веќе).

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #5 на: 17 Февруари 2017, 17:48:25 pm »
со здравје да си ја возиш

:D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #6 на: 19 Февруари 2017, 10:59:16 am »
^ еее, фала... поубава да си купите. :D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #7 на: 18 Март 2017, 18:13:00 pm »
Ставени летните гуми денеска. Со зимските сезонава беа поминати околу 1500км. Вкупно околу 4000км со зимските, за две сезони, и до сега се покажани одлични.

Беше сменета свирката деновиве, старата скина папци.

Убавиот ден денеска, искористен да се испере количето:Моментално е со 66.500км. Супер е се.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #8 на: 21 Април 2018, 16:09:01 pm »
Мал апдејт на темава...

Денеска, на 74.700км, направен редовен сервис.

Сменети масло, филтер за масло, филтер за клима и филтер за воздух.

Уз пат и генерална проверка.

Се беше направено во Olympia Motors.Sent from my Redmi Note 4x


Отсутен @ILE@

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 231
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #9 на: 21 Април 2018, 21:46:25 pm »
Мал апдејт на темава...

Денеска, на 74.700км, направен редовен сервис.

Сменети масло, филтер за масло, филтер за клима и филтер за воздух.

Уз пат и генерална проверка.

Се беше направено во Olympia Motors.Sent from my Redmi Note 4xКолку те чинеше тоа задоволство? Да знам дали да ги имам во предвид бидејќи и јас треба за месец дена да правам редовен сервис.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #10 на: 21 Април 2018, 23:15:24 pm »
Имав ваучер за попуст од 1000 денари.

Исто така има сервисна акција (попуст) за Опел возила постари од 4 години...

Вклучувајќи ги и попустот и ваучерот, сервисот кошташе 3700 ден.

Што значи без ваучерот, 4700.

Оригинални делови, со 2 години гаранција.

Sent from my Redmi Note 4x

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #11 на: 08 Октомври 2018, 15:53:11 pm »
На 6ти октомври, регистрирана Астрата. Со зелен картон фати скоро 12.000 ден.

На технички без забелешки.

Моментално е на скоро 80.000км.

Тоа е ново. Друго се по старо.

Sent from my Redmi Note 5


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #12 на: 15 Октомври 2018, 16:07:46 pm »
После околу 3500км со летните гуми, на 13ти беа ставени зимските. Малце порано, ама така испадна, зошто вчера се тргна за Банско.

Инаку трета сезона на гумите, до сега супер.

Sent from my Redmi Note 5


Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #13 на: 19 Декември 2018, 14:12:08 pm »
Среќно име и слава форумски колега. Бериќет, здравје и среќа да те пратат тебе, членовите на семејството и твоите возила  ;D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Opel Astra H (Classic III) 1.4 66kw (2010)
« Одговори #14 на: 19 Декември 2018, 14:29:16 pm »
Среќено име Казано.