Автор Тема: Opel Meriva A 1.7 CDTI  (Прочитано 49760 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #300 на: Октомври 30, 2021, 23:26:16 pm »
И јас мислам тоа... Ама сензор како сензор, не би требало да јави нешто на дијагностика? Некоја грешка, нешто? Да светне сијаличе некое?

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11184
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #301 на: Октомври 30, 2021, 23:29:41 pm »
Ништо не покажува. Барем не на шалт табла.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #302 на: Октомври 30, 2021, 23:32:10 pm »
Хм... Врска неам. Ќе пратам ситуација. Ќе видиме. На следен редовен сервис, ќе им спомнам да се позанимаваат на таа тема малце повеќе.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2253
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #303 на: Октомври 31, 2021, 10:37:02 am »
Греачи ако не чинат и на топло ќе те зафркава, а на ладно ќе се мачи.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #304 на: Октомври 31, 2021, 10:41:36 am »
Без разлика дали е лето или зима, прво палење пали без проблем. И се така додека не се загрее колата.

Откако ќе се загрее, првото палење е проблематично. На втора веќе пали без проблем.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 991
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #305 на: Октомври 31, 2021, 12:40:47 pm »
@KaZaN сличен порблем имаше другар со голф 5 ка али колку што ме држи памтење заврши само со промена на акомулатор и четкици мисалм во алансер ама не сум сигурен

Вон темава со проблемот досега вака генерално како си задоволен пред се од моторот дали би го препорачал или би го заобиколил во иднина дека гледма и астра х е со истиот мотор и се тоа некој скриени потенцијални порблеми и големи дефекти си имал кој би ги издвоил или сервис само, зошто ја излистав темава ништо страшно не прочитав а доста се зборени моториве?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #306 на: Октомври 31, 2021, 13:55:36 pm »
@KaZaN сличен порблем имаше другар со голф 5 ка али колку што ме држи памтење заврши само со промена на акомулатор и четкици мисалм во алансер ама не сум сигурен

Вон темава со проблемот досега вака генерално како си задоволен пред се од моторот дали би го препорачал или би го заобиколил во иднина дека гледма и астра х е со истиот мотор и се тоа некој скриени потенцијални порблеми и големи дефекти си имал кој би ги издвоил или сервис само, зошто ја излистав темава ништо страшно не прочитав а доста се зборени моториве?
четкици се мењани сега пролетва/летово. Анласерот и алтернаторот се репарирани и двата и се елиминирани како проблем. акумулаторот е ок.

така да останува греачи, сензор на радилица или регулатор на притисок во гориво. едно од тие се у фаза на рикнување, ќе видиме што ќе откаже. :D

ако ме прашаш мене, немам причина зашто да не го препорачам. јас сум задоволен. на астра х е малце поекономичен, малце побрз (прво ради тежината на самата кола и формата на истата). меривава е малтене коцка, 1400кг тешка.

се што сум имал дефект сум пишал тука, ете и си прочитал. реално околу моторот не сум ни имал некоја интервенција. масло не троши (барем не кај мене), од прв ден до сега е ставано масло GM 5w30. малце е побучен од конкурентите со слично годиште, малце поспоро загрева до работна температура, солиднен на брзина (убаво тегне и на угорница, и да поминеш некој на отворено), солиден со потрошувачка (7-8л/100км градска). шо знам што друго, тоа е тоа. :) ако ме прашаш дали би го одбрал пак, би ти рекол ДА без двоумење. :D

Отсутен Knight_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1175
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #307 на: Ноември 01, 2021, 21:56:19 pm »
Пријател на Мерцедес го имаше истиот проблем испадна сензор на радилица. Но кај него изгледа беше скроз отиден сензорот, чим постигнеше работна температура никако не палеше а на ладен мотор без проблем.

Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 568
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #308 на: Ноември 01, 2021, 22:16:19 pm »
Сличен проблем на фиат добло. Ќе загрееше, после не пали. Искочи сензор на радилица или брегаста.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #309 на: Ноември 11, 2021, 14:13:23 pm »
На вчерашна дата, точно 5 години и околу 40.000км во Македонија и наша сопственост.

Минатата сабота бидна и регистрација. Вкупно околу 9.500 ден. Без никакви замерки.

Sent from my Mi 10T Pro

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #310 на: Ноември 17, 2021, 03:20:32 am »
Трета смена.Sent from my Mi 10T Pro

« Последно менување: Ноември 17, 2021, 20:09:19 pm KaZaN »

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #311 на: Јануари 12, 2022, 11:07:22 am »
Денес, 12.01.2022 и на 152.443км бидна и сервис.

Сменето масло и филтер за масло, филтер за воздух, филтер за клима и филтер за нафта. Во меѓувреме приметив капење на масло, па искочи дека е семеринг на алтернатор/вакуум пумпа, па променет беше и тој.

За сега толку, ќе видиме како ќе се движат работиве понатака. :D План само за полирање фарови, другото се надевам само редовно одржување. :D

Присутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6497
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #312 на: Јануари 12, 2022, 16:01:56 pm »
На здравје сервис. Каде го правеше, бис моторс? Тука сме со километри, те јадам за 1000ка .
Со радио што направи??

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #313 на: Јануари 12, 2022, 16:19:17 pm »
На здравје сервис. Каде го правеше, бис моторс? Тука сме со километри, те јадам за 1000ка .
Со радио што направи??

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Еее фала

Да, БИС моторс.

Радио, се откажав од мултимедија. Ме пишманија (сега за сега). Ќе го праќам у Штип за да ми вградат bluetooth само.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен ivanxh

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 289
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #314 на: Јануари 12, 2022, 17:01:50 pm »
На здравје сервис. Каде го правеше, бис моторс? Тука сме со километри, те јадам за 1000ка .
Со радио што направи??

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Еее фала

Да, БИС моторс.

Радио, се откажав од мултимедија. Ме пишманија (сега за сега). Ќе го праќам у Штип за да ми вградат bluetooth само.

Sent from my Mi 10T Pro
Кај Hobby Tomy ќе го праќаш? Кој модел ти е радиото?

Кај мене на DVD90 Navi не можел да вгради ни аукс ни блутут, ми го скрши срцето.