Автор Тема: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...  (Прочитано 60287 пати)

Отсутен krale

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 585
  • iButik.mk
Голема благодарност за администрацијата што ја отвори оваа подтема за iButik.mk - за да може на директен начин да ви помогнеме околу сите прашања поврзани со мобилната технологија.

Се надевам ќе помогнеме и на оние кои сакаат да се обидат и сами да направат некој DYI сервис, поправка или модификација, така да слободно прашувајте - не сме овде првенствено да бараме нови клиенти, туку пред се да помогнеме на членовите на карклуб на секој можен начин.

За оние кои сакаат директно да не посетат, салонот и сервисот ни се наоѓаат на бул. Партизански Одреди - веднаш до кафе Броз (спроти Универзална Сала). Број за контакт во итни случаи 077 90 80 80, во не толку итни овде или на facebook.com/ibutik.mk

Инаку iButik.mk го започнав пред околу 3-4 години, откако претходно околу 12 години се бавев со мобилна технологија во странство, а делумно и во Македонија како хоби. Од тогаш создадовме и тим на сервисери од кои повеќето обуката ја поминаа кај нас, а се обидуваме секогаш да бидеме и конкурентни со цените и моделите што ги имаме во понудата.

Од галантерија немаме најголем избор, но сакаме да веруваме дека имаме најдобар :) Дури и тоа што го немаме во салонот, за брзо време го нарачуваме и доставуваме до клиентите.

Наша одлика е решителноста да нудиме НАЈБРЗ можен сервис: речиси 60% од поправките се завршени истиот ден, и дополнителни 30% веќе наредниот работен ден. Во последниот период ја доведовме ефикасност до тоа да само 3% од поправките се задржани повеќе од 2 работни дена. Имаме вложено доста во најсовремена и скапа сервисна опрема и машини, со која услугата која ја нудиме не заостанува во ништо од светските центри кои нудат слични услуги.

Наскоро планираме и новитети и развој во одредени области - но да не летаме пред да викнеме ОП!

Засега толку во овој дел за претставување...


Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #1 на: Ноември 14, 2016, 01:13:08 am »
 Јас само благодарност и пофалби да упатам за сите уназад години на соработка помош итн итн итн.  Човек како Крале, ретко се наоѓа, тргнуваќи од личноста, ке се уверите и во услугата.

Само напред. :) Несомнено ке бидете од помош за заедницава. Живељи

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7448
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #2 на: Ноември 14, 2016, 22:17:53 pm »
Држач за мобилен кој се поставува на место каде е радиото, т.е. цд кај што се става?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32194
 • Таков е животот... јебига
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #3 на: Ноември 14, 2016, 22:20:23 pm »
Браво Крале, аирлија работа, баш прееска додека стоев на семафор ја видов рекламата над дуќанот, одлично изгледа.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3378
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #4 на: Ноември 14, 2016, 23:02:50 pm »
Крале,декодирање на Lumia 640 колку кошта?На телеком е заклучен

Отсутен krale

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 585
  • iButik.mk
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #5 на: Ноември 15, 2016, 08:26:50 am »
Држач за мобилен кој се поставува на место каде е радиото, т.е. цд кај што се става?

Moжеш пример да ми дадеш конкретно како изгледа? да видиме дали може да се најде/нарача.

Крале,декодирање на Lumia 640 колку кошта?На телеком е заклучен

Тоа засега не можам да ти помогнам. Да бараш од телеком код, ако е истечен договорот.

Браво Крале, аирлија работа, баш прееска додека стоев на семафор ја видов рекламата над дуќанот, одлично изгледа.
Јас само благодарност и пофалби да упатам за сите уназад години на соработка помош итн итн итн.  Човек како Крале, ретко се наоѓа, тргнуваќи од личноста, ке се уверите и во услугата.

Само напред. :) Несомнено ке бидете од помош за заедницава. Живељи

Фала дечки, што и да затреба тука сме :)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7448
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #6 на: Ноември 21, 2016, 00:00:52 am »
Kaко ова само телефонот да може да се поместува горе, доле да не смета.

Отсутен krale

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 585
  • iButik.mk
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #7 на: Ноември 21, 2016, 00:31:14 am »
Kaко ова само телефонот да може да се поместува горе, доле да не смета.

Ќе пробам да ти најдам, ама колку што гледам нема со подолг врат - односно сите се со ваков краток врат.

Отсутен lans

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #8 на: Ноември 21, 2016, 00:45:51 am »
sho mu e i dali se oprava? ipad mini 3,kupen avgust 2015
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен krale

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 585
  • iButik.mk
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #9 на: Ноември 21, 2016, 00:48:45 am »
sho mu e i dali se oprava? ipad mini 3,kupen avgust 2015
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Дали ова се појавува и губи, или постојано стои?

АКо се појавува и губи - дали тачот функционира кога се појавува?

Ако не се појавува и губи, туку стои цело време, најверојатно е до дисплејот што може да се замени. ВО вториот случај може да е дисплеј, графичка или некој од чиповите контролери...

Отсутен lans

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #10 на: Ноември 21, 2016, 01:13:10 am »
sho mu e i dali se oprava? ipad mini 3,kupen avgust 2015
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Дали ова се појавува и губи, или постојано стои?

АКо се појавува и губи - дали тачот функционира кога се појавува?

Ако не се појавува и губи, туку стои цело време, најверојатно е до дисплејот што може да се замени. ВО вториот случај може да е дисплеј, графичка или некој од чиповите контролери...
stoi celo vreme.
prvo se pojavuvase na stiskanje na home button. posle nekoe vreme ostana fixen mal del,pa po nekoe vreme se zgolemi fixniot grey del.
funkcionira touch na toj del,povekje nervira vizuelno.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен krale

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 585
  • iButik.mk
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #11 на: Ноември 21, 2016, 07:32:50 am »
sho mu e i dali se oprava? ipad mini 3,kupen avgust 2015
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Дали ова се појавува и губи, или постојано стои?

АКо се појавува и губи - дали тачот функционира кога се појавува?

Ако не се појавува и губи, туку стои цело време, најверојатно е до дисплејот што може да се замени. ВО вториот случај може да е дисплеј, графичка или некој од чиповите контролери...
stoi celo vreme.
prvo se pojavuvase na stiskanje na home button. posle nekoe vreme ostana fixen mal del,pa po nekoe vreme se zgolemi fixniot grey del.
funkcionira touch na toj del,povekje nervira vizuelno.

90% ќе треба нов панел лцд/тач да се стави за да се среди ова.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3378
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #12 на: Декември 13, 2016, 06:33:07 am »
krale, back cover за лумиа 640,бел?

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1287
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #13 на: Декември 13, 2016, 09:20:30 am »
Задна маска за лумиа 535 ?

Отсутен krale

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 585
  • iButik.mk
Одг: iButik.mk - прашања аа телефони, сервис, галантерија...
« Одговори #14 на: Декември 13, 2016, 10:01:53 am »
krale, back cover за лумиа 640,бел?

Задна маска за лумиа 535 ?

Немам за лумииве ништо - освен за некои екрани/тачеви.