Автор Тема: совет за лаптоп  (Прочитано 6044 пати)

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
совет за лаптоп
« на: 31 Август 2016, 11:21:13 am »
која му е вредноста на половен одлично сочуван лаптоп ??? за која цена реално би одел???

DELL Latitude E6420, i7 2nd gen @2.8 ghz, 4gb ram, 500 gb hdd, win 7 pro licence

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #1 на: 02 Септември 2016, 11:40:10 am »
anyone????

некој ако има предлог или понуда за нов, користен, рефурбишд со гаранција???? исклучиво DELL Latitude/Vostro/XPS??? нешто во вредност од 350 докај 500еур???

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3617
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #2 на: 02 Септември 2016, 13:16:32 pm »
Не купувај мачка во вреќа, купи си нов, докупи му едно SSD и терај.
http://dell.makpetrol.com.mk/лаптопи/
http://www.anhoch.com/product/15557/notebook-dell-vostro-3559-i5-6200u-4gb1tbr5-m315-2gbdvdrw156-hd-antiglarelinux

на пример.

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #3 на: 14 Ноември 2016, 10:46:33 am »
Ми треба совет за лаптоп до 25.000 денари (би бил благодарен ако нема совети од типот „додај уште некој денар и земи ова“ бидејќи буџетот е тој и не постои шанса за проширување):

- од бренд со добра репутација во поглед на поверливост;
- што подобри делови за истата цена
- 15.6“ екран

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2943
Одг:
« Одговори #4 на: 14 Ноември 2016, 10:56:53 am »
Jas ovoj bi go zel da sum na tvoe mesto. Veruvam deka 1000ka plus ne ti igra mnogu uloga.

http://www.neptun.mk/mobile/index.php?route=product/product&path=2_24&product_id=222483

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8593
 • Пичлеме
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #5 на: 14 Ноември 2016, 11:19:56 am »
Хм...
Ете да го земиме DELL како лаптоп со 3 години гаранција и конкретно со i3 процесор... Овај од Нептун има толкава цена затоа што има 128 гига ССД.
Истиот тој, со хард диск од 1 тера (без ССД), во Анхоч:

http://www.anhoch.com/product/38879/notebook-dell-inspiron-5558-i3-5005u-4gb1tb920m-2gbdvd-rw156-hd-ledblackdos
 
или поевтина варијанта со 500 гига хард диск:

http://www.anhoch.com/product/15553/notebook-dell-vostro-3558-i3-5005u-4gb500gb920m-2gbdvdrw156-hd-antiglarelinux

или најевтината варијанта без и онака непотребната графичка ( GeForce 920M) и 500 гига хард диск, + да се докупи ССД до 25000

http://www.anhoch.com/product/15554/notebook-dell-vostro-3558-i3-5005u-4gb500gbhd5500dvdrw156-hd-antiglarelinux

Изработката е пластикарија, многу нормално и мене конкретно ме нервира што ептен отпечатоци остануваат од рацете, прстите...
Али гаранција 3 години...

За до 25000 има и Леново, ама со I5 процесор и 500 гига хард диск, ама не сум сигурен како изгледаат во живо (мислам дека се потапа во изглед од G серијата:

http://www.anhoch.com/product/40521/notebook-lenovo-100-15idb-i5-5200u4gb500gbgf920m-2gbdvdrw156-hd-ledblackdos


« Последно менување: 14 Ноември 2016, 11:25:27 am Ipkisija Meskosa »

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #6 на: 14 Ноември 2016, 11:58:07 am »
Многу сличен муабет направив со ARMEX во моментот кога си го пишал ова. :)

или најевтината варијанта без и онака непотребната графичка ( GeForce 920M) и 500 гига хард диск, + да се докупи ССД до 25000

http://www.anhoch.com/product/15554/notebook-dell-vostro-3558-i3-5005u-4gb500gbhd5500dvdrw156-hd-antiglarelinux

Изработката е пластикарија, многу нормално и мене конкретно ме нервира што ептен отпечатоци остануваат од рацете, прстите...
Али гаранција 3 години...


Ова е доста прифатлива опција со оглед на тоа што би се купил поефтин SSD + уште 2GB или 4GB RAM. Веројатно ќе може да се реализира тоа испод 25.000 денари.

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8593
 • Пичлеме
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #7 на: 14 Ноември 2016, 12:04:43 pm »
Па ако се исценкаш за попуст, можи да се донеси докај 25000 (секако со + 4 гига РАМ) :)

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #8 на: 14 Ноември 2016, 15:12:06 pm »
ја изумив темава дека сум ја отворил...............лаптоп е купен, само што излезе прилика за нов делл латитуде со и3 плус ссд и лиценциран виндоус, рам има 4 ама па секогаш може да се појача..........моментално си фучеее и си го личи ептен со металното куќиште, а и плус со „дебела“ батерија е.......ми вери хепи!!!!

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #9 на: 14 Ноември 2016, 16:49:43 pm »
ја изумив темава дека сум ја отворил...............лаптоп е купен, само што излезе прилика за нов делл латитуде со и3 плус ссд и лиценциран виндоус, рам има 4 ама па секогаш може да се појача..........моментално си фучеее и си го личи ептен со металното куќиште, а и плус со „дебела“ батерија е.......ми вери хепи!!!!

Има ли некаков допир со 25.000 денари пазарениов лаптоп, или да не се надевам? ;D

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #10 на: 14 Ноември 2016, 17:09:18 pm »
тука некаде ќе ми излезе, баш околу таа сума

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8593
 • Пичлеме
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #11 на: 14 Ноември 2016, 19:09:13 pm »
Ќе имало некој попуст од 16 ноември до 20 ноември во Сетек...
http://setec.mk/PDF/IT-CATALOG.pdf

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7641
 • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #12 на: 14 Ноември 2016, 19:19:43 pm »
И во нептун ке имаат happy friday.

едит:Не било happy friday туку Lucky Days и трае од 14ти до 16ти месецов.
« Последно менување: 14 Ноември 2016, 21:43:16 pm ZilePunto »

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #13 на: 14 Ноември 2016, 20:09:13 pm »
тука некаде ќе ми излезе, баш околу таа сума

За „смртници“ колку е? :D

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: совет за лаптоп
« Одговори #14 на: 14 Ноември 2016, 22:06:05 pm »
мислам дека со ссд-то излегува некаде околу 27-28000, ама пошто правев старо за ново плус и земав уште еден хп пробук, ќе излезе можда и поефтино.