Автор Тема: Најевтин нов автомобил  (Прочитано 54960 пати)

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2578
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #165 на: Декември 12, 2018, 23:47:29 pm »
Те мрзи да објаснуваш?

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8678
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #166 на: Декември 12, 2018, 23:51:35 pm »
Кога ќе се вратев од работа и ако требаше повторно да излегувам ми се темнеше од меганот, ја крадев i10 од жената ;D

Отсутен Tesla

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1394
 • Eбач на батерии :D
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #167 на: Декември 12, 2018, 23:53:18 pm »
Многу мразам вакви празни муабети од типот му се темнеше од меганот. Зашто?
Те мрзи да објаснуваш?
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8678
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #168 на: Декември 13, 2018, 00:06:45 am »
Седиштето не ми беше погодено, ми страдаше кичмата, тврдо квачилото, дизел, голема кола за по паркинзи, неподносливо тропкање на шалтаблата, каишот не се враќаше сам...
Не дека немаше убава вожња :)

ПС не ми беше тврдо квачилото се додека не ја купив i10 каде увидов дека е супермеко :)

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3110
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #169 на: Декември 13, 2018, 00:12:58 am »
Пред два месеца земавме две нови возила за достава и тоа Vw caddy 2.0  тди 75кс,и Peugeot Partner 1.6 хди 100кс. Разликата е страшна! Го мразам денот кога треба да идам на работа а морам да го возам пежото.

Да напоменам од 2002 имам и возам пежо и цитроен. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Многу ме нервираат вакви коментари. Што има толку страшно кај пежото? Духови има во колата? Која е таа страшна разлика?


Може и некој го нервираат подбивања и  осудувања на личните убедувања на некој. Ако Аце така мисли и му е така, така е. Негово си е тоа, не рече он не купујте никој пежо, не го бива, воа не чини ноа не чини, рече него дека му се стемнува. Може на друг му се разденува.

Еве јас возев често Пежо 207 и таа кола неможам да ја смислам, многу многу грдо возило и смрт ми беше и да се воза со неа. Седиштата се ставено како врз колата а не во колата такво чувство дава, а кога си совозач уште полошо е, толку е лоша шал таблата пред совозачот што мислам дека колениците ми беа у линија со почетокот на шофершајбната.

Има луѓе па што им одговараат многу Рено, Пежо или слични од таа филозофија. Не гледам зошто некој треба да објаснува субјективно мислење за нешто.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Ѓорѓи

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1240
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #170 на: Декември 13, 2018, 01:16:38 am »
Ја пошо немам возено ни дачија ни пежо баш ме интересира шо е толку лошо кај нив. Сега ќе споредам две тотално неспоредливи коли, спарков мој и мицубиши лансер кој имав прилика да го провозам пред некое време. Спаркот евтина кола нормално е да му се најдат забелешки, некој кој е навикнат на мерцедес (пример) може да му најде милион, но кога ќе се навикнеш повеќето нема да ги забележуваш. Лансерот страшо колиште, удобно, стабилно ни дупки се осеќаат ни нишо, нормално моторот појак, опрема еден куп итн.. После тоа кога седнав у спаркот ко на дрвена клупа да седнав тврдо никакво, рипа скока на дупки, неподносливо. Сеа некое време подоцна пак ми е ок.

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2578
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #171 на: Декември 13, 2018, 01:24:38 am »
Не ме разбравте, не ми беше намерата да осудувам нечие мислење и став, само ме иритира дискусија која што почна со Дачија да се вреѓа без никакво објаснување што поточно не чини кај колата, па продолжи со пежо партнер, затоа го запнав аце да дообјасни што како. Nothing personal.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41979
 • Il Moderatore
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #172 на: Декември 13, 2018, 07:31:55 am »
Не е вреѓање за канта да кажеш дека е канта. Сигурно и во Дачија во фабрриката рекле: „ај сеа да праиме малце канти, за сиромашни што се со став „ново си е ново“, па нек си купат нова канта.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #173 на: Декември 13, 2018, 07:52:09 am »
@ace-106  да ова е реална споредба и така е. Јас моментално иако сум француз фан, во фирма користам форд и vw доставни возила. Мислам дека французите(пежо, цитроен)+фиат, после 2010 ја изгубија битката во овој сегмент со Ford и VW.

Околу другото колку пари, толку музика за некој 8500 колку што се сандеро-то, толку е квалитетот. Ако сакаш да возиш добра градска кола, собери над 10, имаш фиеста,клио, твинго........
за 8700, најблизу до дација за нов автомобил, можеш да купи евентуално, hyundai i 10, или со молење и колење киа рио.
Каде за 8700 рио? Отров се станати коливе. 11000 е риото. Ете и да има простор едвај за 500 еур е 10500, многу далеку од 8700.

Најблиску со цена е Ајгото ново за 9900, односно 9500 со попувче.

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 912
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #174 на: Декември 13, 2018, 09:10:25 am »
@Deni  mislev ima rio ponuda za 10.500, ili se lazam?

Присутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1755
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #175 на: Декември 13, 2018, 09:15:38 am »
Ај на кратко за Дачијава:
- Седењето е никакво, неможе никако да се наместиш, и не претерувам затоа што јас во денот знам да возам по 5-6 различни коли, и се подместувам колку да можам да возам, а во оваа колку сакаш мести се неможе да се наместиш во нормална позиција.
- Седиштата се толку меки дури и ризични, они не држат туку при вртење треба да се држиш јако за воланот зошто може да паднеш лево десно како до оние топкине за седење со сингери внатре (не се заебавам за ова, башка што јас сум 120 кила момак)
- Изолација нема, ама ова не е некој минус и не ми смета ама ај да го спомнам, и Сузуки немаат ама барем возат убаво.
- При вртење во кривина, значи не во незнам каква кривина, еве рецимо од салава расадник десно на првомајска и такви каде на допунско зелено се уклучуваш на булевар каде треба малку побрзо да влезеш некогаш колата оддава чуден впечаток, застанувам бе застанувам чудна е.
- Воланот кога го вртиш како друга кола да возиш, се мислам дека јас вртам со волан а вртат тркалата на колата до мене, како да не е воланот во таа кола, никаква поврзаност.
- Моторот е 1,0 со 54кв, што не иде и не е маана, не ни очекувам да иде нели, ама кога менуваш брзини при пуштање на кумплуг сам дава гас, ова го констатираа уште два тројца колеги и викаат што и е на колава бе збудалува сама. Бензин е, а повеќе штрака и нерамномерно работи од стар дизел. За ова вчера татко ми хауба отвараше, ми вика дизелче сте земале а, бензин е бе му викам, ај за работат нерамномерна ОК три цилиндра е, ама многу штрака, и цело време бучи внатре, дали возиш 30 или 70 внатре е исто ужасно многу бучно. Рака на срце имаме Дачија Сандеро со 1,2 и тој е бетер мотор од овој, зошто и како незнам.
- Цената не е воопшто ефтина, пред мене е фактурата и таа е 617.800 денари, за малку евра плус пред некој месец Фиеста земавме, што е колиште за кантава.
- И не не патам од комплекс дека е Дачија дрн дрн, Шкода возам побогу.

Ова е мислење за Сандеро, Дастер немам возено.

едит:
- Внатре многу смрди
- тоа за подесување на светлата горе доле, е вртелешка како во самарата што имав
- И колава има Старт/Стоп систем, чудо од технологија што во оваа кола се чуди кога да работи кога не, ред неможам да му фатам.
« Последно менување: Декември 13, 2018, 09:45:26 am kalimero »

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6172
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #176 на: Декември 13, 2018, 09:19:51 am »
Ја па мислам за Дастер цело време збориш, ќор :D ок сепак тоа е очекувано ако се работи за Сандеро....

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 912
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #177 на: Декември 13, 2018, 09:48:50 am »
Mnogu pari za Sandero.


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8678
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #178 на: Декември 13, 2018, 09:52:29 am »
Што е многу, многу е. Особено што за малку повеќе пари има прилично избор, а поделено на рати разликата нема ни да се осети.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5043
Одг: Најевтин нов автомобил
« Одговори #179 на: Декември 13, 2018, 12:49:30 pm »
За 10.990€ подобра понуда здравје!


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk