Автор Тема: Се за iPhone и останати i уреди.  (Прочитано 488889 пати)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Се за iPhone и останати i уреди.
« на: 12 Октомври 2011, 19:52:37 pm »
Овде можете да пишувате и прашувате се што имате за i уредите.
Јас и останатите ќе се потрудиме да ги одговараме сите прашања.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54838
 • Махер
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #1 на: 12 Октомври 2011, 20:01:53 pm »
Како е можно батеријата на Ајмекот да трае 7 саати за веб употреба и суфрање? Дали е тоа нормално или да го носам на сервис да проверат зошто не трае батеријата 8 саати како што пишува во спецификациите?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2 на: 12 Октомври 2011, 20:31:19 pm »
7 сааата ??? !!

Ништо носи го на сервис, нешто не бива.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3 на: 12 Октомври 2011, 20:40:15 pm »
Штотуку излезе iOS 5.
Достапен за апдејтување и спуштање.


Тие што сакаат jailbreak и unlock. Сега за сега нека не прават ништо...

Следуваат повеќе упатства за хакнување...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54838
 • Махер
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #4 на: 13 Октомври 2011, 01:10:06 am »
Штотуку излезе iOS 5.
Достапен за апдејтување и спуштање.


Тие што сакаат jailbreak и unlock. Сега за сега нека не прават ништо...

Следуваат повеќе упатства за хакнување...
То се тражи!!! :)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #5 на: 13 Октомври 2011, 01:24:32 am »
Имаме и ние еден Епл фанатик во Гостивар. Има 2G, 3G, 3GS, 4G, iPad, iPad2 и сега нарача 4GS. Колекционер. Еве што стоеше кај него на профил, со многу среќни и задоволни смајлиња:

http://www.redmondpie.com/jailbreak-ios-5-on-iphone-4-3gs-ipad-ipod-touch-using-redsn0w-0.9.9b5-final-version-howto-video-tutorial/

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7079
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #6 на: 13 Октомври 2011, 03:54:29 am »
Имаме и ние еден Епл фанатик во Гостивар. Има 2G, 3G, 3GS, 4G, iPad, iPad2 и сега нарача 4GS. Колекционер. Еве што стоеше кај него на профил, со многу среќни и задоволни смајлиња:

http://www.redmondpie.com/jailbreak-ios-5-on-iphone-4-3gs-ipad-ipod-touch-using-redsn0w-0.9.9b5-final-version-howto-video-tutorial/

Ѓорѓи или Ерво?

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #7 на: 13 Октомври 2011, 10:39:52 am »
Јас како што читнав вчера, има JB за iOS 5, само tethered. Али и сеа фурам со таков JB, па не ми мења ништо :)

А unlock и така не ми врши работа, тоа е за тие со 3GS :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #8 на: 13 Октомври 2011, 10:46:40 am »
Имаме и ние еден Епл фанатик во Гостивар. Има 2G, 3G, 3GS, 4G, iPad, iPad2 и сега нарача 4GS. Колекционер. Еве што стоеше кај него на профил, со многу среќни и задоволни смајлиња:

http://www.redmondpie.com/jailbreak-ios-5-on-iphone-4-3gs-ipad-ipod-touch-using-redsn0w-0.9.9b5-final-version-howto-video-tutorial/

Мартин морам да те корегирам, ама добро е ќе научиш и ти нешто. Нема iPhone 2G, тој е iPhone само. После одат 3G, 3Gs, 4 , 4s.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #9 на: 13 Октомври 2011, 10:49:22 am »
Јас како што читнав вчера, има JB за iOS 5, само tethered. Али и сеа фурам со таков JB, па не ми мења ништо :)

А unlock и така не ми врши работа, тоа е за тие со 3GS :)

Не мора да значи дека unlock  е само за 3gs, тоа е за сите што користат различна сим картичка од оргиналната со која е купена телефонот.

Еве едно упатство како да се џеилбрејкува iOS 5

http://www.iphonejailbroken.net/2011/10/how-to-jailbreak-ios-5-guide.html

Предупредување, ова е thetered jailbreak што значи дека, доколку го рестартирате тел. ќе ви треба PC за и redsn0w за да го покрените пак.
И сеуште нема unlock, така да што зависат од unlock сега за сега нека не прават ништо.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #10 на: 13 Октомври 2011, 11:07:41 am »
Првиот ајфон е 2G, погрешно е што вика 4G, затоа што таков нема. Ниту се вика 4G, ниту некој модел е 4G.

Исто и голф кец не се вика голф кец, али така го распознаваме. Така да или првиот ајфон или ајфон 2Г :)

Што се однесува на анлок, може да се направи на 4 за да користам VIP картичка? Јас мислам не, само со Gevey, а со тоа не те интересира анлок.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #11 на: 13 Октомври 2011, 11:31:19 am »
Првиот ајфон е 2G, погрешно е што вика 4G, затоа што таков нема. Ниту се вика 4G, ниту некој модел е 4G.

Исто и голф кец не се вика голф кец, али така го распознаваме. Така да или првиот ајфон или ајфон 2Г :)

Што се однесува на анлок, може да се направи на 4 за да користам VIP картичка? Јас мислам не, само со Gevey, а со тоа не те интересира анлок.

Банзааа првиот iPhone се вика iPhone. Со излегување на 3G тогаш овај стариот популарно си доби име 2G. Што нема никаква смисла целата ознака.
како и да е.

Можиш да направиш анлок, зависи на кој bb си. Ако си на тој 4.10.00 мислам, дека со gevey со него можиш.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #12 на: 13 Октомври 2011, 11:46:13 am »
Терам јас со gevey, немам мука. Али како што знам не можам да направам анлок и да ми функционира без gevey, али можда грешам :)

Иначе знам дека првиот се вика само ајфон, али именувањето 2Г воопшто не е погршено, затоа што телефонот не е 3Г, ниту по назив ниту фактички.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #13 на: 13 Октомври 2011, 11:54:35 am »
Терам јас со gevey, немам мука. Али како што знам не можам да направам анлок и да ми функционира без gevey, али можда грешам :)

Иначе знам дека првиот се вика само ајфон, али именувањето 2Г воопшто не е погршено, затоа што телефонот не е 3Г, ниту по назив ниту фактички.
Така си е бе. :)
Пиши на кој софтвер си и кој bb.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #14 на: 13 Октомври 2011, 12:17:06 pm »
Сеа ќе се селам на iOS 5, па мање битно :)

Иначе сум на 4.3.5 и 04.10.01.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.