Автор Тема: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!  (Прочитано 12097 пати)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #15 на: 07 Октомври 2011, 08:44:23 am »
Ние нишо не му правиме...Прво беше трогателниот исповед на првиот човек од VW во однос на новиот i30...А сега и ова...Па тоа е премногу тага насобрана во само 2 недели...Ако продолжат лошите VW вести со ваков тренд никој неможе да гарантира за здравјето и животот на вагенистите....
Ako prodolzat losite vesti za VW nikoj nema da e svesen za toa osven nie tuka po forumive i pak ke si kupat...
Се дешава и ќе се дешава, кај сите компании, едино на Alfa не им се исплати да ги повлекуваат сите модели па такви ги продаваат  ;D. Јес да е бед, при сета оваа нова технологија за тестирање, да излагаат такви пропусти.
Ne e so ovaa cel temava ama aj koga vleces za jazik - TDI all mighty vagenistite go velicea ne alfistite, JTD nema problem, nema potreba da se reklamira ili povlekuva, TDI bese motor dodeka ne se obide da stane comon rail i eve Boom, eve da ne reces epten pristrasen sum - Italijanskite koli moze imaa nekoj problemi so benzinci nekoi vo devedesetite, sega so znam???
Јбг играат на стара слава :D
A be aj oni igraat ama musteriite neli sozrevaat, izgleda ne!
Ние нишо не му правиме...Прво беше трогателниот исповед на првиот човек од VW во однос на новиот i30...А сега и ова...Па тоа е премногу тага насобрана во само 2 недели...Ако продолжат лошите VW вести со ваков тренд никој неможе да гарантира за здравјето и животот на вагенистите....
Nejkam da se nasmeam na ova, ke kazam zalno e, zamisli samo sto bi kupil fanatik na VW ako snema VW???

I na kraj ja pozdravuvam temava, treba da se znaat vakvi raboti pa ako se i za Francuski, italijanski, japonski, korejski i kakvi i da se...

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #16 на: 07 Октомври 2011, 08:53:29 am »
И тојота си повлече 220 000 возила, и пак си е исто ...

ке речат дека VW имал доблест да ја признае грешката и ке ја поправат на свој трошок ..

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #17 на: 07 Октомври 2011, 08:56:27 am »
Абе за*би ти Тојота! Нормално дека им се случило и дека не треба да се кријат грешките туку да се поправат.

Туку, како ќе преживеат Вагенистите сега со ваквото признание од самиот Ваген?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #18 на: 07 Октомври 2011, 09:00:07 am »
Абе за*би ти Тојота! Нормално дека им се случило и дека не треба да се кријат грешките туку да се поправат.

Туку, како ќе преживеат Вагенистите сега со ваквото признание од самиот Ваген?

Најискрено, и сите фабрики да ги кренат во воздух, ич не ми е гајле ... :P ...
И без нив утре сонцето пак ке грее ...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #19 на: 07 Октомври 2011, 09:02:18 am »
Тојота повлече многу, многу повеќе возила од VW во ситуацијава, арно ама, нити Јапан имплодираше, нити Тојота бидна купена од Застава, ни бутур... Life goes on :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #20 на: 07 Октомври 2011, 09:07:24 am »
Политиката на Тојота е кога повлекува воизла или прави поправка на серија со проблем веќе пуштена во продажба, тоа не го прави селективно на возилата кои сигурно ќе го имаат тој проблем, туку на сите возила кои можеби од икс прични ќе се соочат со проблемот.

Мој пријател пред неколку години ја однесе својата Тојота Корола која е стара скоро 10 години во сервис за да му го променат моторот. Од Тојота донеле одлука дека типот на мотор како неговиот може да има незнам каков проблем и на свој трошок ги замени сите мотори од таа серија. Човекот имаше поминато малтене 200 иљади и си доби нов мотор....
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #21 на: 07 Октомври 2011, 09:10:27 am »
Политиката на Тојота е кога повлекува воизла или прави поправка на серија со проблем веќе пуштена во продажба, тоа не го прави селективно на возилата кои сигурно ќе го имаат тој проблем, туку на сите возила кои можеби од икс прични ќе се соочат со проблемот.

Мој пријател пред неколку години ја однесе својата Тојота Корола која е стара скоро 10 години во сервис за да му го променат моторот. Од Тојота донеле одлука дека типот на мотор како неговиот може да има незнам каков проблем и на свој трошок ги замени сите мотори од таа серија. Човекот имаше поминато малтене 200 иљади и си доби нов мотор....

Затоа твојот пријател пак ке купи Тојота без размислување, а од ова што го слушам за сервисот за VW, може само да те одвратат од таква идеја ..

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #22 на: 07 Октомври 2011, 09:11:10 am »
Политиката на Тојота е кога повлекува воизла или прави поправка на серија со проблем веќе пуштена во продажба, тоа не го прави селективно на возилата кои сигурно ќе го имаат тој проблем, туку на сите возила кои можеби од икс прични ќе се соочат со проблемот.

Мој пријател пред неколку години ја однесе својата Тојота Корола која е стара скоро 10 години во сервис за да му го променат моторот. Од Тојота донеле одлука дека типот на мотор како неговиот може да има незнам каков проблем и на свој трошок ги замени сите мотори од таа серија. Човекот имаше поминато малтене 200 иљади и си доби нов мотор....

Само тие во америка што се испоубија со тојотите најверојатно заборавиле да ги повлечат.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #23 на: 07 Октомври 2011, 09:19:52 am »
 :o  ОУ МАЈ ГАД!!!!!  :o


Дени, сочувство...

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #24 на: 07 Октомври 2011, 09:29:00 am »
Само тие во америка што се испоубија со тојотите најверојатно заборавиле да ги повлечат.
Не го знам случајот, aма некако не се натажив баш. :D Па сега, гледај и на позитивната страна - мора малку да се намали природниот прираст на човештвото инаку вака ќе се пренакотиме за 10 години. :D
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #25 на: 07 Октомври 2011, 09:31:26 am »
А чекај, нели се испостави дека не било точно тоа дека дефектите се причина за сообраќајките? И дека ГМ го измислиле случајот за да ја намалат конкуренцијата?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #26 на: 07 Октомври 2011, 09:32:25 am »
Ќе се расчисти тоа (официјално) за пар години... Во моментов (колку што знам) се само муабети.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #27 на: 07 Октомври 2011, 09:38:08 am »
Само тие во америка што се испоубија со тојотите најверојатно заборавиле да ги повлечат.
Не го знам случајот, aма некако не се натажив баш. :D Па сега, гледај и на позитивната страна - мора малку да се намали природниот прираст на човештвото инаку вака ќе се пренакотиме за 10 години. :D

Случајот беше проблем со педалата за гас кај автоматикот не можеа да застанат па имаше неколку случаи загинаа неколку луѓе.

http://consumerist.com/2009/10/toyota-911-call-of-familys-fatal-lexus-crash-due-to-gas-pedal-stuck-on-floormats.html

Присутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #28 на: 07 Октомври 2011, 10:38:33 am »
[
Ne e so ovaa cel temava ama aj koga vleces za jazik - TDI all mighty vagenistite go velicea ne alfistite, JTD nema problem, nema potreba da se reklamira ili povlekuva, TDI bese motor dodeka ne se obide da stane comon rail i eve Boom, eve da ne reces epten pristrasen sum - Italijanskite koli moze imaa nekoj problemi so benzinci nekoi vo devedesetite, sega so znam???
Јбг играат на стара слава :D

drugarce TDI i koga ne bese common rail bese podobar od JTD samo sto imase pojak zvuk ;)

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: VW повлекува речиси 170 000 TDI возила!!!
« Одговори #29 на: 07 Октомври 2011, 10:47:18 am »
Абе хејтери..не го остаивте човеков на раат да му е... тоа...

Едно прашање до гојдо (пошто се правиш попаметен од сите но офенс),зошто во европа се продаваат повеќе VW возила него Toyot-и..?
People should not fear their government.The goverment should fear its people.