Автор Тема: Чудно тропкање при работење на моторот  (Прочитано 2074 пати)

Отсутен MarkoS

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 207
Дечки, кога ми работи колата во лер се слуша некој звук на крцкање како метал на метал да удира нешто, се сомневам на некој лагер околу  алтернаторот. Дали ви се има вас некогаш појавено ваков звук, снимив кратко видео не знам колку може да се осети на него.

http://sendvid.com/6y6wbq9p

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #1 на: 14 Јуни 2015, 14:45:11 pm »
Извади го ПК ременот и види дали ќе го има звукот пак. Ако го нема, може да е од некој затегач или ролер на ПК ременот (секако, може да биде и лагер на клима, алтернатор или серво пумпа)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarkoS

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 207
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #2 на: 14 Јуни 2015, 16:08:04 pm »
Извади го ПК ременот и види дали ќе го има звукот пак. Ако го нема, може да е од некој затегач или ролер на ПК ременот (секако, може да биде и лагер на клима, алтернатор или серво пумпа)

Сигурно е нешто околу тоа, пред 2-3 месеци менував цел сет каиши и затегачи, водна пумпа... треба да се провери, може да се случи поголем куршлус ако ја возим вака некое време, барем една недела?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #3 на: 14 Јуни 2015, 16:10:34 pm »
Мана им е на фв групацијата да им страдаат лагерите на алтернаторот, ништо страшно како што е сега но мора да го смениш како и да е додека не ти зарибал и да те остави негде на пат.

Отсутен MarkoS

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 207
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #4 на: 14 Јуни 2015, 16:18:39 pm »
Мана им е на фв групацијата да им страдаат лагерите на алтернаторот, ништо страшно како што е сега но мора да го смениш како и да е додека не ти зарибал и да те остави негде на пат.

Ќе ја однесем на проверка нареден викенд, преку недела немам време касно се враќам од работа и сервисите веќе се затворени, затоа прашувам дали е проблем да ја возим вака некое време.

Отсутен dudin

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 347
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #5 на: 08 Јули 2015, 18:54:00 pm »
Drugar go resi problemov?
Vcera menuvav rebrast kais i pocna nesto slicno da tropka i kaj mene mnogu ponezno i ne se slusa tolku.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #6 на: 08 Јули 2015, 21:08:26 pm »
Смена затегач?

Отсутен MarkoS

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 207
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #7 на: 08 Јули 2015, 21:13:36 pm »
Drugar go resi problemov?
Vcera menuvav rebrast kais i pocna nesto slicno da tropka i kaj mene mnogu ponezno i ne se slusa tolku.

Немаше потреба, зборев со другар механичар ми вика дека е лагeр на алтернаторот и заради топлото време се слуша повеќе а претходно не се слушаше ич, ќе треба да се смени лагерот ама не е критично, дури во последно време не го слушам да тропка.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #8 на: 08 Јули 2015, 21:27:27 pm »
Јас друже се заебав така „не го слушам да тропка“ пред месец дена. Фрлив алтернатор. Не се заебавај со лагер. По папав брутот на сред автопат, арно водната пумпа шо ми е на ребраст.

Отсутен MarkoS

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 207
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #9 на: 08 Јули 2015, 23:40:55 pm »
Е тоа е заебаното што може да те остае на пат, моментално претежно градска ја возим ама за подалеку ќе мора да го средим алтернаторот, ама од немукает наш менталитет ништо не му е, ај утре ај задутре...

Отсутен dudin

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 347
Одг: Чудно тропкање при работење на моторот
« Одговори #10 на: 09 Јули 2015, 15:40:45 pm »
Смена затегач?
сменив, звукот доаѓа од кај алтернаторот, колку што можам да слушнам ај ќе закачам клипче ако може да слушнете ...

Накај 50-та секунда најубаво се слуша, ептен е тивко и му доаѓа како да има триење ама не цело време туку на секои 2-3 секунди

https://clyp.it/qxpyi1os

Еве уште едно.

https://clyp.it/5xj43ue4