Автор Тема: LCD SONY KDL40HX800AEP  (Прочитано 19055 пати)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #15 на: 12 Февруари 2011, 23:54:09 pm »
Nazad ste mnogu so muabetot, novite lcd televizori koi imaat led diodi go davaat istiot efekt kako plazmata, full hd televizorite za obicna analogna i digitalna se polosi od starive telvizori no samo zatoa sto se pogolemi na pomali lcd televizori kvalitetot e podobar, no ako probate da spustite hd film od internet ke vidite sto znaci kvalitetna slika i uzivanje.

Отсутен zki

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 28
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #16 на: 13 Февруари 2011, 00:15:28 am »
Апсолутно се согласувам chlink, ХД е вистинска работа за да се осети новата технологија.

Отсутен audiofil

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 83
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #17 на: 13 Февруари 2011, 14:05:25 pm »
Za HD filmovi gledanje e super no kolku pati vo denot ke gledate HD filmovi?Kolku luge od site vkupno sto kupile LCD ili Plazma imaat Blue Ray doma i kolku filmovi vo Blue Ray format imaat istite za da go doziveat vistinskiot kvalitet od televizorot?Samo edna raka luge dodeka ostanatite 99.99 posto gledaat analogna slika bilo da e od obicna antena ili kabelska i digitalna slika od satelitski resiver.Vo Slovenija minatata godina ja ukinaa analognata televizija i sega tie 5 programi sto gi imaat za da se gledaat so obicna antena treba da se poseduva DVB-T resiver ili lCD so DVB-T tuner a kvalitetot na slikata e ist kako na poveketo satelitskite programi.Kaj nas ova treba da se sluci vo 2013 godina pa togas kolku tolku da gledame podobra slika na novite televizori.Za onie koi ne znaat glavnata pricina poradi koja analognata slika e uzas na LCD ili Plazma televizorite se katastrofalnite video konvertori sto se vgraduvaat vo ovie televizori vo samite fabriki.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #18 на: 13 Февруари 2011, 16:40:58 pm »
Ne mi e jasno ova sto go zboris, jas ovoj televizor sto go kupiv e 200 hz i rezolucija 5 000 000:1 so responce od 2 ms da dojdes da vidis kakva e slikata sto ja dava makar na analogna televizija ke se cudis.

Отсутен audiofil

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 83
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #19 на: 13 Февруари 2011, 22:00:00 pm »
Ne mi e jasno ova sto go zboris, jas ovoj televizor sto go kupiv e 200 hz i rezolucija 5 000 000:1 so responce od 2 ms da dojdes da vidis kakva e slikata sto ja dava makar na analogna televizija ke se cudis.

Koja marka e televizorot i koj model?

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #20 на: 13 Февруари 2011, 23:03:01 pm »
SONY KDL40HX800AEP

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #21 на: 03 Јули 2011, 16:38:20 pm »
Ако е до 40 000 денара зимај.

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2772
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #22 на: 03 Јули 2011, 20:26:34 pm »
Само да се надоврзам дека нема нешто како LED TV, тоа е истиот ЛЦД панел самошто наместо неонка за позадиснко осветлување има LED диоди. Затоа и ги натераа производителите да не ги ртекламираат како LED туку сега треба да наведат дека е Edge LED, односно само по краевите на панелот има диоди и тие се за осветлување , а не да се прикаже некаква слика со нив. СО тоа се добива и подобар контраст (5.000.000:1). Кој патем е динамички контраст, а вакви бројки за контраст веќе одавна имаат плазмите.
Како и да е, верувам дека сликата на Sony-то е феноменоменомен(т)ална, бидејќи новите модели им се стварно одлични.

+1 против 3Д...не ја разбирам ни потребата ни шетањето со наочари по дома ни па квалитетот (барем на оние неколку модели) што го прикажуваат.

БТЊ, и јас сум у процес на купување ТВ за по низ куќи али најверојатно ќе идам со плазма Panasonic. Уште не сум одлучил точно кој модел.

П.С. Clink, со здравје да си го гледаш телевизорот, па и викни на некое филмче, јас ќе донесам пуцки  :)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #23 на: 03 Јули 2011, 23:13:10 pm »
Лелеееееее, кога гледаш хорор како новиот Saw серење бабе, тек че да ти буде жао, многу опасна работа е 3Д во за хорори. Иначе телевизорот го платив 90 000 сега слушам дека паднал на 80 000, иначе неколку дена откако ја отворив темава го земав.

Се најбољи можам да кажам за телевизоров.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #24 на: 04 Јули 2011, 01:34:20 am »
Само да се надоврзам дека нема нешто како LED TV, тоа е истиот ЛЦД панел самошто наместо неонка за позадиснко осветлување има LED диоди. Затоа и ги натераа производителите да не ги ртекламираат како LED туку сега треба да наведат дека е Edge LED, односно само по краевите на панелот има диоди и тие се за осветлување , а не да се прикаже некаква слика со нив. СО тоа се добива и подобар контраст (5.000.000:1). Кој патем е динамички контраст, а вакви бројки за контраст веќе одавна имаат плазмите.
Како и да е, верувам дека сликата на Sony-то е феноменоменомен(т)ална, бидејќи новите модели им се стварно одлични.

+1 против 3Д...не ја разбирам ни потребата ни шетањето со наочари по дома ни па квалитетот (барем на оние неколку модели) што го прикажуваат.

БТЊ, и јас сум у процес на купување ТВ за по низ куќи али најверојатно ќе идам со плазма Panasonic. Уште не сум одлучил точно кој модел.

П.С. Clink, со здравје да си го гледаш телевизорот, па и викни на некое филмче, јас ќе донесам пуцки  :)

Dodo не сакам ништо лошо да ти пишувам ,само дека LED и не е баш толку подобро од колку класика LCD. Баш пред 1 месец споредувавме 37 ци, и од два најдобри модели што се Philips некој, има од нив ЛЕД и ЛЦД. ЛЦД то вади 10 пати подобра слика од ЛЕД од, а све исто. Исти модели, исти панели, иста резолуција, ист процесор... Така да ако си за ТВ 37 - 42 Philips от нема конкуренција....
А за 3D то на Sony, и те како има врска тоа наочарите. Можеби си гледал некој по лош модел или не добро видео. Ама буквално е Е**ЊЕ, јас тотално ја сватив третата димензија, секоја чест.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #25 на: 04 Јули 2011, 01:49:46 am »
Само да се надоврзам дека нема нешто како LED TV, тоа е истиот ЛЦД панел самошто наместо неонка за позадиснко осветлување има LED диоди. Затоа и ги натераа производителите да не ги ртекламираат како LED туку сега треба да наведат дека е Edge LED, односно само по краевите на панелот има диоди и тие се за осветлување , а не да се прикаже некаква слика со нив. СО тоа се добива и подобар контраст (5.000.000:1). Кој патем е динамички контраст, а вакви бројки за контраст веќе одавна имаат плазмите.
Како и да е, верувам дека сликата на Sony-то е феноменоменомен(т)ална, бидејќи новите модели им се стварно одлични.

+1 против 3Д...не ја разбирам ни потребата ни шетањето со наочари по дома ни па квалитетот (барем на оние неколку модели) што го прикажуваат.

БТЊ, и јас сум у процес на купување ТВ за по низ куќи али најверојатно ќе идам со плазма Panasonic. Уште не сум одлучил точно кој модел.

П.С. Clink, со здравје да си го гледаш телевизорот, па и викни на некое филмче, јас ќе донесам пуцки  :)

Dodo не сакам ништо лошо да ти пишувам ,само дека LED и не е баш толку подобро од колку класика LCD. Баш пред 1 месец споредувавме 37 ци, и од два најдобри модели што се Philips некој, има од нив ЛЕД и ЛЦД. ЛЦД то вади 10 пати подобра слика од ЛЕД од, а све исто. Исти модели, исти панели, иста резолуција, ист процесор... Така да ако си за ТВ 37 - 42 Philips от нема конкуренција....
А за 3D то на Sony, и те како има врска тоа наочарите. Можеби си гледал некој по лош модел или не добро видео. Ама буквално е Е**ЊЕ, јас тотално ја сватив третата димензија, секоја чест.


Највишеми е криво што не земав кога бев сега во бугарија наочари уште неколку пара, кај нас се 100 евра кај нив 50, ајде селедечи пут, иначе имам само два пара затоа ине конзумираме многу многу 3д.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5438
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #26 на: 04 Јули 2011, 03:21:10 am »
Само да се надоврзам дека нема нешто како LED TV, тоа е истиот ЛЦД панел самошто наместо неонка за позадиснко осветлување има LED диоди. Затоа и ги натераа производителите да не ги ртекламираат како LED туку сега треба да наведат дека е Edge LED, односно само по краевите на панелот има диоди и тие се за осветлување , а не да се прикаже некаква слика со нив. СО тоа се добива и подобар контраст (5.000.000:1). Кој патем е динамички контраст, а вакви бројки за контраст веќе одавна имаат плазмите.
Како и да е, верувам дека сликата на Sony-то е феноменоменомен(т)ална, бидејќи новите модели им се стварно одлични.

+1 против 3Д...не ја разбирам ни потребата ни шетањето со наочари по дома ни па квалитетот (барем на оние неколку модели) што го прикажуваат.

БТЊ, и јас сум у процес на купување ТВ за по низ куќи али најверојатно ќе идам со плазма Panasonic. Уште не сум одлучил точно кој модел.

П.С. Clink, со здравје да си го гледаш телевизорот, па и викни на некое филмче, јас ќе донесам пуцки  :)

Dodo не сакам ништо лошо да ти пишувам ,само дека LED и не е баш толку подобро од колку класика LCD. Баш пред 1 месец споредувавме 37 ци, и од два најдобри модели што се Philips некој, има од нив ЛЕД и ЛЦД. ЛЦД то вади 10 пати подобра слика од ЛЕД од, а све исто. Исти модели, исти панели, иста резолуција, ист процесор... Така да ако си за ТВ 37 - 42 Philips от нема конкуренција....
А за 3D то на Sony, и те како има врска тоа наочарите. Можеби си гледал некој по лош модел или не добро видео. Ама буквално е Е**ЊЕ, јас тотално ја сватив третата димензија, секоја чест.
Jas si zemav sega odmorot koga bev Philips 40ka LED LCD i navistina ima slika top, bas ja sporeduvav so model na Samsung koj bese mnogu poskap Philipsot kade kade bolji slika.

Site prijateli sto se po tehnikata mi go preporacaa Philips i zatoa se odluciv i mislam deka ne zgresiv, so ogled na toa koja cena plativ i prezadovolen sum.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #27 на: 04 Јули 2011, 11:09:27 am »
Само да се надоврзам дека нема нешто како LED TV, тоа е истиот ЛЦД панел самошто наместо неонка за позадиснко осветлување има LED диоди. Затоа и ги натераа производителите да не ги ртекламираат како LED туку сега треба да наведат дека е Edge LED, односно само по краевите на панелот има диоди и тие се за осветлување , а не да се прикаже некаква слика со нив. СО тоа се добива и подобар контраст (5.000.000:1). Кој патем е динамички контраст, а вакви бројки за контраст веќе одавна имаат плазмите.
Како и да е, верувам дека сликата на Sony-то е феноменоменомен(т)ална, бидејќи новите модели им се стварно одлични.

+1 против 3Д...не ја разбирам ни потребата ни шетањето со наочари по дома ни па квалитетот (барем на оние неколку модели) што го прикажуваат.

БТЊ, и јас сум у процес на купување ТВ за по низ куќи али најверојатно ќе идам со плазма Panasonic. Уште не сум одлучил точно кој модел.

П.С. Clink, со здравје да си го гледаш телевизорот, па и викни на некое филмче, јас ќе донесам пуцки  :)

Dodo не сакам ништо лошо да ти пишувам ,само дека LED и не е баш толку подобро од колку класика LCD. Баш пред 1 месец споредувавме 37 ци, и од два најдобри модели што се Philips некој, има од нив ЛЕД и ЛЦД. ЛЦД то вади 10 пати подобра слика од ЛЕД од, а све исто. Исти модели, исти панели, иста резолуција, ист процесор... Така да ако си за ТВ 37 - 42 Philips от нема конкуренција....
А за 3D то на Sony, и те како има врска тоа наочарите. Можеби си гледал некој по лош модел или не добро видео. Ама буквално е Е**ЊЕ, јас тотално ја сватив третата димензија, секоја чест.


Највишеми е криво што не земав кога бев сега во бугарија наочари уште неколку пара, кај нас се 100 евра кај нив 50, ајде селедечи пут, иначе имам само два пара затоа ине конзумираме многу многу 3д.

Chlink пиши ми ако си заинтересиран за наочари по 50€. Толку треба да се, ама од правите луѓе :D
btw И било кој друг што сака било што од техника, дури и бела, да ми се обрати за попусти и подобри цени. Поз

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3469
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #28 на: 04 Јули 2011, 11:27:51 am »

Site prijateli sto se po tehnikata mi go preporacaa Philips i zatoa se odluciv i mislam deka ne zgresiv, so ogled na toa koja cena plativ i prezadovolen sum.

И јас го направив истото пред нецели 2 години,и земав Philips 37pfl 5604-full hd lcd,и мислам дека за разлика од конкуренцијата Philips е подобар !

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #29 на: 04 Јули 2011, 11:34:14 am »
Chlink пиши ми ако си заинтересиран за наочари по 50€. Толку треба да се, ама од правите луѓе :D
btw И било кој друг што сака било што од техника, дури и бела, да ми се обрати за попусти и подобри цени. Поз

со колку си поефтин од конкуренцијата,пример ако плазмата е 27000 кај тебе колку е?
форд фиеста 1,4 тдци