Автор Тема: Алат кој би сакале да го имате  (Прочитано 187403 пати)

Отсутен marjan_984

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 78
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #675 на: 05 Април 2022, 14:45:47 pm »

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5348
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #676 на: 05 Април 2022, 14:48:03 pm »
Јас користам половна од ѓупците од бувљак пазар за 50 денари, едно 15 години ја пустам јас, пред тоа Германија ја користел некој  кузни колку пред да ја фрли :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 529
    • ibiz.mk
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #677 на: 05 Април 2022, 14:57:56 pm »
@vladic3110 такви да, али овие 200-300ден аlfaelektronik за ништо не чинат, еден саглам конектор не можат да направат, се искриват.

не го користам профи, али кога го користам сакам саглам конектори да испаднат, затоа решив малку посаглам клешти да земам, ако не најдам ке нарачам од ebay

претежно ми е за кримп клешти, за оголување не е толку нужно

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #678 на: 06 Април 2022, 10:45:47 am »
А БЕ УПАЉАЧ  ;D ;D ;D ;D

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5799
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #679 на: 10 Април 2022, 20:11:59 pm »
Некоја локална железара шо дава поевтино од Боис?

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10253
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #680 на: 10 Април 2022, 20:38:51 pm »
имам такво и мислам дека баш од анхоч го земав пред 10+ години и тера уште

реално ке има малтретирање и сакам поквалитетни конектори, али пак 8000ден е многу,

имав едно "лагарика" со обични клешти подобро ги правев.
иначе за вакви конектори ми е
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

ке погледнам во хубо, повеќе од 3000не ми се дава за оваа, ако нема оваа ке иде од интернет
https://www.ebay.com/itm/324279759819?var=513353316171
Gleav edno vo bricolage hs-10 modelot beshe. Imam kineski za "fast on", brkaat rabota, ama malce zaebancija e. Drugar imat profi kleshti, nalik na onie shto se zaglavuvaat, mnogu po glatki se za rabota. Ja gi zedov okolu 1200 den.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5256
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #681 на: 12 Април 2022, 22:04:07 pm »
Некоја локална железара шо дава поевтино од Боис?

https://www.facebook.com/eftinazelezara
Jaс од овие нарачав неколку Ингко работи, генерално задоволен сум (минус гратис ракавиците кои ми ги ветија ама не ги пратија). :)
Поевтино од бојс/ефтинија.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2193
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #682 на: 13 Април 2022, 14:51:39 pm »
Јас неколкуте алати кои ги имам земено на Инкго ги земав од комшичката железара Лифко М трејд и со неколку стотки биле поефтини од Боис.мк.
Рачен циркулар 1400W INGCO во Боис е 4000ден јас го зедов 3600ден ми се чини.
Инвертер апарат за заварување 200А INGCO во Боис е 11000ден јас го зедов за 10500ден.
Електричен пиштол за фарбање 500W INGCO во Боис е 2850ден јас го зедов за 2400ден ми се чини.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #683 на: 14 Април 2022, 11:29:55 am »
Некоја локална железара шо дава поевтино од Боис?

https://www.facebook.com/eftinazelezara
Jaс од овие нарачав неколку Ингко работи, генерално задоволен сум (минус гратис ракавиците кои ми ги ветија ама не ги пратија). :)
Поевтино од бојс/ефтинија.

ne se laga i izmama? sakam da si naracham bateriski alat, pa ako ne e prevara da ne frlam fazla pari vo bois

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5256
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #684 на: 15 Април 2022, 09:22:49 am »
ne se laga i izmama? sakam da si naracham bateriski alat, pa ako ne e prevara da ne frlam fazla pari vo bois

Сакаш unboxing видео (пошто имам)? :)
Сериозно, алатките се Ингко. Ги гледав претходно во Евтинија, истите алати се и нарачаното го добив. Инаку баш тогаш Ефтинија ги поскапеа сите Ингко алати, а овие мене ми дадоа по стари цени (ваљда пошто ден/два претходно се договоривме).

Јави им се, прашај кои се актуелни цени. Алатите ги добиваш во пакет, на дечкото од карго му оставаш бакшиш да сочека пола минута да го отвориш пакетот.

едит:
Пар замерки, гаранциите се без печат а фискална не добиваш (како и повеќето нарачки со наплата по карго). Второ за индустрискиот фен пратија понов модел со помалку додатоци напред ама па сликата што ја претходно ја видов/очекував беше од лани. Иста моќност беа 2-та модели, 2000 вати со два фиксни сетинзи за топлина... Исто требаше и ракавици (гратис) да пратат, веројатно заборавиле...
Како и да е, осетно поевтино поминав за нарачка од: убодна пила 650в, реципрочна/двоодна пила (електричен бонсек), штрафилица со кумплунг, осцилирачки мулти-тул (и одделно комплет додатоци за него), и некои ситници како долги рачни макази за гранки, чизми, работничка јакна и пантолани за дожд, церада, итн.
« Последно менување: 15 Април 2022, 09:28:17 am Van »

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #685 на: 15 Април 2022, 10:36:19 am »
ne se laga i izmama? sakam da si naracham bateriski alat, pa ako ne e prevara da ne frlam fazla pari vo bois

Сакаш unboxing видео (пошто имам)? :)
Сериозно, алатките се Ингко. Ги гледав претходно во Евтинија, истите алати се и нарачаното го добив.
едит:
Пар замерки, гаранциите се без печат а фискална не добиваш (како и повеќето нарачки со наплата по карго).

Како и да е, осетно поевтино поминав за нарачка од: убодна пила 650в, реципрочна/двоодна пила (електричен бонсек), штрафилица со кумплунг, осцилирачки мулти-тул (и одделно комплет додатоци за него), и некои ситници како долги рачни макази за гранки, чизми, работничка јакна и пантолани за дожд, церада, итн.

Nema potreba od unboxing...ne dodrza srce junachko pa si ja ischeshav krastata narachav onoj paketot so udaren odvrtuvash i shtrafilica (so komplet 2 baterii i 3 shtek kluchevi i polnach)  Stignaa utrovo ushte pred da vidam deka si pishal, pa sega cel muabet e kako posle svadba tapani ama aj da si kazam (moze na nekoj drug radoznal ke mu koristi)

Da gledam deka e kutijata od eftinija i ne faleshe nishto...kako i vo tvojot sluchaj garancijata ni A ni B ne pishuva (pa za sekoj sluchaj sochuvav toa od kargoto shto go imaa zalepeno chisto kako dokaz koga e isporachano).

Deluva se OK osven kluchevive shto se crni (ama crni se samo po boja ne deka se stvarno kovani shto e i da se ochekuva so ogled na cenata obichno eden kovan kluch e skoro 1000che a ne 3 gaga da gi pratat.. kako i da e dobro e shto gi ima).

Do vecher ke se simnam na kolata da go probam odvrtuvachot najmnogu radi nego i go zemav paketot... ako ne uspeva da gi olabavi shtafovite od trkalata stegnati na 130Nm po propis so kilo kluch nalet parite ke treba da se karame i da vrakjam.

Za zal koronosan sum pa ne mozam da odam do kukjata kaj shto imam mengeme i propisno da stegnam nekoi shtrafovi na 200-280Nm oti deklariraat deka do 300Nm ke olabavi... (mene do 150 mi e sosem dovolno za moi potrebi)

Ova e paketot shto go narachav (cenata kaj niv e 7490 + 200 denari dostava) vo bois e 8200. 500 denari razlika ne e mnogu ama ne e ni malku ako nemoram da gi potrosham za istiot proizvod

https://www.facebook.com/photo/?fbid=113325981185560&set=a.107813648403460

Edit:
Probano na kolata na 166Nm (bez problem odshtrafuva) nagore ne sakav da rizikuvam da ne si zeznam nekoj shtraf...ona shto mene mi treba ke mi go zavrshi... povekje informacii posle koronata koga ke imam vreme da si igram na kukjata :D i so odshtrafuvachot i so shtrafilicata/bormashinkata.
« Последно менување: 15 Април 2022, 13:16:51 pm nikomil1 »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5256
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #686 на: 16 Април 2022, 00:07:06 am »
Koлку што гледам одвртувачот (impact driver-от) нема кумплунг - јас не би се осудил да заштрафувам штрафови од тркала со него. :)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #687 на: 16 Април 2022, 01:15:44 am »
Koлку што гледам одвртувачот (impact driver-от) нема кумплунг - јас не би се осудил да заштрафувам штрафови од тркала со него. :)

nema kumplung ne, ima samo 2 brzini (brzo i sporo) pa mozis da reguliras so rakata vo zavisnost kolku si osetliv na prstot, ako pushtish odma ne stega mnogu pred da pochne da mava chekanot. (probav trebashe da dozategnam so moment kluchot pred da pochne da krcka)... ama i samoto ime kazuva .. ODVRTUVACH, glavnata namena mu e da odvrti (posebno posle cela sezona vozenje i zapechen ako ima nekoj shtraf) Skapa igrachka za ne profesionalci no za nekoj shto ne e mehanichar i e so lufta vo zglobovite na racete kako mene, korisna. namesto zapnuvanje so cefka ili skokanje po kluchot od trkalata za da popushti i posle toa vrtenje krugovi dolgo shtraf po shtraf vaka so lesno se otshtrafuvaat i na brzina se navrtuvaat, posle toa samo so moment kluchot priteganje do 130Nm i raat.

zimovo koga menuvav letni/zimski si poskokav dodeka olabavat pa ochekuvav i pishtolchevo da se pomachi...ama zategnati na 130-140 Nm gi olabavuva kako od shala.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5256
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #688 на: 16 Април 2022, 09:04:30 am »
Треба да се добри се за сите работи што бараат голем вртежен момент (torque), на пример заштрафување големи штрафови во дрво, итн... Ме чешаше и мене да земам еден жичан, ама не се решив. :)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #689 на: 16 Април 2022, 09:28:59 am »
Треба да се добри се за сите работи што бараат голем вртежен момент (torque), на пример заштрафување големи штрафови во дрво, итн... Ме чешаше и мене да земам еден жичан, ама не се решив. :)

E tek so zichaniot ke ja naredish rabotata (ako so bateriskiov ne bi shtrafel) inache se mislev i jas za zichan..em e poeftin em e posilen...ama aj moderni vreminja de...

Sledniot pat koga ke si kupi zena ti cevli (pretpostavuvam zenet si) tebe pak ke te prichesha krastata i moze togash ke popushtish... shto vika onoj kljuch13 od youtube ... "dogovorite se s Fatom .. na svakih 20 para cipela koje ti kupish ja imam pravo kupit jednu bushilicu" :)

https://youtu.be/jep_kB2EY_U?t=1248