Автор Тема: Помош околу таблет и негово средување ?????  (Прочитано 4145 пати)

Отсутен cupra 2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
се работи за таблет nextbook 7 не богзнае сто но јас веке го наместив и сместив во bmw то изгледа перфектно, сега ми треба помош од некој со се разбира повеке како да напраам како на овој линк преку бутлоадерот кога ке се уклуци пуњачот на колата автоматски да се запали таблетот не да треба јас да го палам со држење на копчето . второ како да го рутирам зада можам да ја сменам сликата на бутскринот по моја желба ајде помагајте да го напраам вистински :D ????

http://www.gencoupe.com/interior/218369-diy-complete-install-hardware-software-2013-nexus-7-2013-genesis.html
:D :D :D

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6105
 • 69
Одг: Помош околу таблет и негово средување ?????
« Одговори #1 на: 02 Март 2015, 22:00:35 pm »
Па фино ти е објаснето на линкот...нема ништо нејасно. Само прати ги чекорите.
Или ако не ти се пратат, ондак треба да платиш некого да изгуби едно два три часа за да ти го среди и тоа. :)

Download the app called TASKER. You'll be using this to automate your tablet to work in your car. Its a little intimiБлокирано at first, but I'll give you the settings I use and you can play with it from there.

You'll need to make two profiles, CAR ON, and CAR OFF.

CAR ON:
1.Secure Settings
configuration airplane mode disabled
2.Auto Brightness
Set On
3.Bluetooth
Set On
4WiFi
Set On
5. Secure Settings
Configuration GPS enabled
6. Display Timeout
12 hours
7. Media Volume
Level 15

CAR OFF
1.Display Timeout
7 sec
2.WiFi
Set Off
3. Bluetooth
Set Off
4.Secure Settings
Configuration GPS Disabled
5.Secure Settings
Configuration Airplane Mode Enabled

Plug your power cable in, and take it out to see if your tablet responds!


Another option (what I am using now) is to have your tablet turn on and off completely with the car. This is a little bit more tricky. I found this on the forum written by "tapan". Here
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Помош околу таблет и негово средување ?????
« Одговори #2 на: 02 Март 2015, 22:30:03 pm »
кога сме више кај таблети... постои ли опција да се купи и естерно да се закачи ГПС антена и таблетот да работи како навигација? андроид таблет.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен cupra 2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: Помош околу таблет и негово средување ?????
« Одговори #3 на: 02 Март 2015, 22:46:22 pm »
Па фино ти е објаснето на линкот...нема ништо нејасно. Само прати ги чекорите.
Или ако не ти се пратат, ондак треба да платиш некого да изгуби едно два три часа за да ти го среди и тоа. :)

Download the app called TASKER. You'll be using this to automate your tablet to work in your car. Its a little intimiБлокирано at first, but I'll give you the settings I use and you can play with it from there.

You'll need to make two profiles, CAR ON, and CAR OFF.

CAR ON:
1.Secure Settings
configuration airplane mode disabled
2.Auto Brightness
Set On
3.Bluetooth
Set On
4WiFi
Set On
5. Secure Settings
Configuration GPS enabled
6. Display Timeout
12 hours
7. Media Volume
Level 15

CAR OFF
1.Display Timeout
7 sec
2.WiFi
Set Off
3. Bluetooth
Set Off
4.Secure Settings
Configuration GPS Disabled
5.Secure Settings
Configuration Airplane Mode Enabled

Plug your power cable in, and take it out to see if your tablet responds!


Another option (what I am using now) is to have your tablet turn on and off completely with the car. This is a little bit more tricky. I found this on the forum written by "tapan". Here
хмм па не е бас така едноставно како со викаш тој многу работи прави таму и несе работи најверојатно за ист таблот ,о ако за сите истапостапката тогас пообјасними поедноставно ако веке знаес со да напраам?
:D :D :D

Отсутен cupra 2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: Помош околу таблет и негово средување ?????
« Одговори #4 на: 02 Март 2015, 22:50:48 pm »
кога сме више кај таблети... постои ли опција да се купи и естерно да се закачи ГПС антена и таблетот да работи како навигација? андроид таблет.
poveli : http://www.ebay.com/itm/GlobalSat-ND-105C-Micro-USB-GPS-Receiver-for-Android-Tablet-SmartPhone-PC-66CH-/171552222285
:D :D :D

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6105
 • 69
Одг: Помош околу таблет и негово средување ?????
« Одговори #5 на: 02 Март 2015, 23:24:06 pm »
Не би знаел точно што треба да се направи на твојот таблет, но од она што го прочитав на блиц, се инсталира апликација со која се командува вклучувањето и исклучувањето ан таблетот преку напојувањето. Затоа и е објаснета постапката за Car ON и Car OFF.
Практично креираш типоови на профили како да работи или не работи.
Треба да се експериментира малку :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен x01

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #6 на: 02 Март 2015, 23:42:50 pm »
Мислам дека нема да ти биде потребно постојано да го вклучуваш и исклучуваш таблетот. Доволно е да се пали и гаси екранот со вклучување и исклучување на полначот односно моторот на колата.Таблетот може да издржи во стенд вај барем 3-4 дена а може и недела време.Плус и не губиш време со ботирање значи го имаш таблетот активен за секунда. Јас го имам тоа направено со апликацијата макродроид на мојот постар тел кој е ставен  постојано во колата за да пратам параметри со торк апликацијата.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Помош околу таблет и негово средување ?????
« Одговори #7 на: 03 Март 2015, 01:43:26 am »
кога сме више кај таблети... постои ли опција да се купи и естерно да се закачи ГПС антена и таблетот да работи како навигација? андроид таблет.
poveli : http://www.ebay.com/itm/GlobalSat-ND-105C-Micro-USB-GPS-Receiver-for-Android-Tablet-SmartPhone-PC-66CH-/171552222285
фала друже... ама како што гледам поарно уште 20-30 долари и да си докупам џпс што ке го биде само за во кола да седи... уште една фала на инфо.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен cupra 2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: Помош околу таблет и негово средување ?????
« Одговори #8 на: 03 Март 2015, 09:36:39 am »
Мислам дека нема да ти биде потребно постојано да го вклучуваш и исклучуваш таблетот. Доволно е да се пали и гаси екранот со вклучување и исклучување на полначот односно моторот на колата.Таблетот може да издржи во стенд вај барем 3-4 дена а може и недела време.Плус и не губиш време со ботирање значи го имаш таблетот активен за секунда. Јас го имам тоа направено со апликацијата макродроид на мојот постар тел кој е ставен  постојано во колата за да пратам параметри со торк апликацијата.
можели да ми кажеш како ја среди кај тебе апликацијата да функционира така преку сендбај и морам да го рутирам премногу ме нервира бутскринот досега ке го фрлев ама многу убавосе уклопи фабрика и немисе растура
:D :D :D

Отсутен x01

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #9 на: 03 Март 2015, 13:47:55 pm »
Се сетираат параметри во самата апликација. Бираш со која команда што да се случи. На пример кај мене со давање контакт на клучот од бравата се полни телефонот и се вклучува торк апликацијата се активира блутут. Со гасење на моторот се гаси екранот на тел и се исклучува торк апликацијата. Ти треба да си ја сетираш по твои потреби. Лесно е секој би се снашол.

Отсутен cupra 2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: Помош околу таблет и негово средување ?????
« Одговори #10 на: 03 Март 2015, 22:37:02 pm »
Се сетираат параметри во самата апликација. Бираш со која команда што да се случи. На пример кај мене со давање контакт на клучот од бравата се полни телефонот и се вклучува торк апликацијата се активира блутут. Со гасење на моторот се гаси екранот на тел и се исклучува торк апликацијата. Ти треба да си ја сетираш по твои потреби. Лесно е секој би се снашол.
јас пробав ама баш ништо не успеав да наместам нити па знам како ти си успеал???? но сепак во секој слуцај за многу од побитните работи во апликацијата бара рут јас немам а и сакам бут сликата да ја променам многу ме нервираа и за тоа ми треба рут ама незнам како и со сто да пробам на овој таблет??
:D :D :D