Автор Тема: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили  (Прочитано 555491 пати)

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3555 на: 30 Септември 2022, 23:11:47 pm »
Бреееј кај го стрпале акумулаторов.

ova e dobro...odi da te vidam egzibicii pravenje na E klasata ako otkaze akumulatorot (go imam krkano ednash da skokam ko majmun od sedishte vo bagaznik) vratata od bagaznik se otvara samo na dalecinsko, kluch se brca samo vo vozachkata vrata i bez struja nema shansa da go otvorish bagaznikot... a akumulatorot e kaj shto stoi rezervnoto trkalo
На W211 гепекот може да се отвори со клуч, над таблицата има брава, одма до сијаличките кои ја осветлуваат таблицата. Џабе си скокал

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3556 на: 01 Октомври 2022, 21:25:19 pm »
На W211 гепекот може да се отвори со клуч, над таблицата има брава, одма до сијаличките кои ја осветлуваат таблицата. Џабе си скокал

Ela najdi ja :) Ima samo kvaka za otvaranje, ama nema kade da brcnesh kluch.

Nema brava kaj mene na kolata na niedna vrata osven na vozachkata. Valjda toj shto ja zemal na vremeto ne zemal paket so bravi i ne mislel deka na Nikola kje mu treba posle 10 godini :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3557 на: 01 Октомври 2022, 23:04:26 pm »
Затоа напред под хауба имаш +& - каде можиш да споиш клеми.🙂
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3558 на: 01 Октомври 2022, 23:58:08 pm »
Затоа напред под хауба имаш +& - каде можиш да споиш клеми.🙂
tocno ama toa otposle go doznav otkako si gi zakluciv klemite vo bagaznik...nisto strashno se uchi sekoe shkolo :) na eden ili na drug nachin

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3559 на: 11 Декември 2022, 13:34:45 pm »


Фул Сонакс сум оваа година. Од летната сум презадоволен, оваа не ми е пробана, ќе видиме.

Скапипчка троа, 500-ка на Лукоил за 3 литри, демек намалена од 650. Ready to use, до -20. Се меша 1:1 за до -11, ама не ја мешав.

Мотул зимска имав, ја потрошив, одлична беше за отстранување инсекти, ама со една забелешка - премногу пенеше на прскање, а со тоа и не се распоредуваше добро со бришачите. Затоа и не земав пак иста.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3560 на: 11 Декември 2022, 17:15:41 pm »

Фул Сонакс сум оваа година. Од летната сум презадоволен, оваа не ми е пробана, ќе видиме.

Скапипчка троа, 500-ка на Лукоил за 3 литри, демек намалена од 650. Ready to use, до -20. Се меша 1:1 за до -11, ама не ја мешав.

Мотул зимска имав, ја потрошив, одлична беше за отстранување инсекти, ама со една забелешка - премногу пенеше на прскање, а со тоа и не се распоредуваше добро со бришачите. Затоа и не земав пак иста.

Ne e nishto posebno...samo shto istroshiv edna (meshana 1:1 za da bide do -10) isto zemena od lukoil 15-noemvri, slabo mirisa, za perenje shto znam...najmnogu ja stavam za da ne mrzne vodata vo kazancheto.

Najzadovolen bev od koncentratot na Makpetrol shto go prodavaa pred godini za da si meshash kolku sakash, ama se izmajmunija veke ne prodavaat koncentrat tuku razredeno https://www.makpetrol.com.mk/%d1%82%d0%b5%d1%87%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%b0%d0%b2%d1%82%d0%be%d0%bc%d0%be%d0%b1%d0%b8%d0%bb%d0%b8-2/

Lani zemav od Srbija vakva, https://dnd-international.com/wp-content/uploads/2021/11/DND-International-Doypack-GDrive.jpg povekje me bendisa od sonaksot.

Zdravje zimovo ako se odi pak nakaj Zlatibor kje si zemam edno 3 pakuvanja i raat do prolet.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3561 на: 11 Декември 2022, 17:58:28 pm »
Па си го мешал, си го разредил, ако сакаш да чисти и да мириса?

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3562 на: 11 Декември 2022, 19:32:27 pm »
Па си го мешал, си го разредил, ако сакаш да чисти и да мириса?

sekoj pat go razreduvam...shto kje mi e do -20 vo noemvri? :) srpskovo i razredeno si mirisa ubavo (na portokal) a za chistenje i so voda isprskano samo si chistat brishachite.
i samata fabrika si ima kazano koncentracii za meshanje, znachi deka i vo toj soodnos treba da si funkcionira normalno. kako i da e probaj go pa kazi impresii.. moite se deka ne e nishto posebno (ne deka e losho). moze i pregolemi ochekuvanja deka SONAX :) na OMV isto ubavo beshe i jako mirisashe
« Последно менување: 11 Декември 2022, 19:37:49 pm nikomil1 »

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3444
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3563 на: 11 Декември 2022, 19:44:26 pm »
Не сте арни јас го купувам тоа на глејзер најефтиното никогаш не ми замрзнало...
Изгледа слабо возите па затоа фрлате пари Од Скопје до Прилеп на вакво време се троши од 1 литро средство пошто камионите среќа ги перат тркалата пред да искочат од база...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3564 на: 11 Декември 2022, 20:38:17 pm »
Не сте арни јас го купувам тоа на глејзер најефтиното никогаш не ми замрзнало...
Изгледа слабо возите па затоа фрлате пари Од Скопје до Прилеп на вакво време се троши од 1 литро средство пошто камионите среќа ги перат тркалата пред да искочат од база...

Kolku e toa naj eftinoto? i toa ne e vekje tolku eftino kako shto beshe porano po 150-160 denari (tolku beshe posledno na nekoja akcija na okta) tuba od 5-6litri.

Koga e suvo vremeto ne e strashno ama koga ke se razligavat ulicive po SkUpjevo..eve za nepoln mesec lapna 6l technost (na kolata rezervoarot mi e 7l i me predupreduva koga kje dojdam pred kraj da dopolnam)

Присутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
  • Pixel Perfect.
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3565 на: 11 Декември 2022, 22:41:44 pm »
Kolku e toa naj eftinoto? i toa ne e vekje tolku eftino kako shto beshe porano po 150-160 denari (tolku beshe posledno na nekoja akcija na okta) tuba od 5-6litri.
..и лебот и зејтинот едно време беа по 50 денари, да не ти расправам за цените на стаклото, пвц и градежни материјали колку се, 80-100% поскапени.  :-X

Зимај од Глезерот и не се замарај. За лето можеш и со обична вода да миеш ако не ти се даваат 150 денари.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3566 на: 12 Декември 2022, 00:00:13 am »
У германија земав некое од најефтините 4.5 еур 5 литри, жив пресреќен. Сонакс 15 еур е упм :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6475
  • French diamond
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3567 на: 12 Декември 2022, 00:08:33 am »
И јас зедов вчера една таква туба за таа цена, смрди корни на некоја ракија, алкохол  нешто такво  ;D

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5397
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3568 на: 12 Декември 2022, 00:42:02 am »
Zatoa lani kje go jadev so vektrata kaj saem od dzandari.
Pola kazance voda pola nekoja dotocka dedovo mi ja dade nejkese da ja frla i ja fuknav u kazance. Brisese super ama smrdi brate toa rakijata. Odam 3 smena i kaj saem posle kruzniot samo sto ispricav staklata op dzandar me zastana cisto kontrola. Samo sto dojde do kola se vrati i zema ona za duvanje vika poveli duvaj. Decko odam na rabota nemam gram alkohol. Vika duvaj smrdi kolava na rakija. Dodeka se objasnivme duri mu otvoriv i hauba pikna nos vo kazanceto crepot da se uveri.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3569 на: 12 Декември 2022, 07:24:45 am »
И јас зедов вчера една таква туба за таа цена, смрди корни на некоја ракија, алкохол  нешто такво  ;D
Од едека го земав, ама не осетив дека мириса на ракија кога го сипував. Ќе го тестирам после :)