Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1715419 пати)

Отсутен gretsch_ku

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #30 на: 08 Февруари 2015, 19:21:37 pm »
ivan_libo993@hotmail.com Proveri si go crevoto sto ide do turboto. Jas go imav istiot problem, moze crevoto ti e iskinato. Pozdrav

Отсутен ivan_libo993@hotmail.com

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #31 на: 08 Февруари 2015, 21:30:05 pm »
проверував денеска све и немаше ништо такво ми поминав докај еден ми вика дека може да е луф мастерот па ке видииме утре што ке се деси :D

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #32 на: 09 Февруари 2015, 13:54:36 pm »
Идеја некој да даде,  имам греење во седиштата кај голфот, и сеа тоа платното кај возачкото седиште не грее, валда е изгорено што знам, и од ebay купив тоа платното за 20 евра но прашањето ми е "Кој може да се нафати со ова работа низ Скопјево?

 ( П.С) Јас сакав сам да се нафатам за ова работа, Го надов масјтор Ване од Ѓорче што работел со автонавлаки во 11 Октомври за да професионално го соблече седиштето од навлаката но тој ме попишмани , опасно било тоа џековите за аирбегот да се отклучат , па грешки ќе појавило компјутерот.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен ivan_libo993@hotmail.com

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #33 на: 09 Февруари 2015, 18:14:48 pm »
и јас го имам истиот проблем со голфот (возачкото седиште не грее како што треба) ама не сум размислувал да го правам тоа бидејќи сум прашал мн била голема работата а и немало кој да ми се нафати да го прави ко демек не се исплатело

П.С иначе можеш да ги одкачиш џековите слободно а тоа после ке си го ставиш на компјутер за да ти го исклучат да не ти свети аирбегот

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #34 на: 09 Февруари 2015, 21:22:05 pm »
Имам потреба од помош. Имам Југо 45. Пред неколку месеци колата ми гасеше под мала гас.

Ја однесов на мајсторот и уште кога слушна за што станува збор веднаш ми рече дека дизната е запушена.

Му требаше 30 секунди да го реши проблемот. Таму со една игличка ја отпуши и проблемот беше решен.

Од денес го имам истиот проблем. Дали некој може да ми каже каде се наоѓа таа дизна и како се вади, за да ја отпушам и да не одам пак на мајсторот?

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #35 на: 09 Февруари 2015, 21:55:05 pm »
кај може да се купат пластични прачки за лемење пластика?
во Хубо нема. (не зборам за silicon gun)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #36 на: 09 Февруари 2015, 22:00:34 pm »
Види во Меркур и Бриколаж.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #37 на: 09 Февруари 2015, 22:06:46 pm »
кај може да се купат пластични прачки за лемење пластика?
во Хубо нема. (не зборам за silicon gun)
Слика?
Ако се овие во меркур имаш каква ти душа сака, прозирни и во боја.

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #38 на: 09 Февруари 2015, 22:24:23 pm »
не не, вакви ми требаат







има ABS, PVC, PPR материјал

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #39 на: 09 Февруари 2015, 22:42:21 pm »
Идеја некој да даде,  имам греење во седиштата кај голфот, и сеа тоа платното кај возачкото седиште не грее, валда е изгорено што знам, и од ebay купив тоа платното за 20 евра но прашањето ми е "Кој може да се нафати со ова работа низ Скопјево?

 ( П.С) Јас сакав сам да се нафатам за ова работа, Го надов масјтор Ване од Ѓорче што работел со автонавлаки во 11 Октомври за да професионално го соблече седиштето од навлаката но тој ме попишмани , опасно било тоа џековите за аирбегот да се отклучат , па грешки ќе појавило компјутерот.
Тој мајстор сигурно досега нема растурено ни едно седиште па затоа така ти кажал.
Нема нешто којзнае што коплицираност за да го растуриш седиштето и пак да го направиш како што е било.
Како што ќе го растуриш така и ќе го склопиш пак, убаво ќе го истегнеш од сите страни сите рабови да ти се како што треба и тоа е.

За да не ти свети аирбегот кога ќе го вадиш седиштето ќе го извадиш клучот од бравата и додека е извадено седиштето(додека ти е изваден џекот) не давај контакт.

Ама ако досега не си правел воопшто нешто такво и немаш никаква претстава како е подобро тоа да ти го направи некој со искуство.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #40 на: 09 Февруари 2015, 23:18:55 pm »
Имам потреба од помош. Имам Југо 45. Пред неколку месеци колата ми гасеше под мала гас.

Ја однесов на мајсторот и уште кога слушна за што станува збор веднаш ми рече дека дизната е запушена.

Му требаше 30 секунди да го реши проблемот. Таму со една игличка ја отпуши и проблемот беше решен.

Од денес го имам истиот проблем. Дали некој може да ми каже каде се наоѓа таа дизна и како се вади, за да ја отпушам и да не одам пак на мајсторот?

па друже... малку е комплицирано за објаснување за на карбуратор...  начелно може голем проблем да си направиш ако утнеш, или недај боже да ти пропадне дизната...

совет...

купи си квалитетно филтерче за бензин и иди кај истиот мајстор, прво да ти ја исчисти дизната, а после да ти го вгради филтерчето и проблемот ке ти биде решен засекогаш, или барем на доста долгвременски период... ;)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #41 на: 10 Февруари 2015, 00:01:09 am »
Идеја некој да даде,  имам греење во седиштата кај голфот, и сеа тоа платното кај возачкото седиште не грее, валда е изгорено што знам, и од ebay купив тоа платното за 20 евра но прашањето ми е "Кој може да се нафати со ова работа низ Скопјево?

 ( П.С) Јас сакав сам да се нафатам за ова работа, Го надов масјтор Ване од Ѓорче што работел со автонавлаки во 11 Октомври за да професионално го соблече седиштето од навлаката но тој ме попишмани , опасно било тоа џековите за аирбегот да се отклучат , па грешки ќе појавило компјутерот.
Одштекај ти извади се... среди го седиштето а кога ќе дојде редот за грешките пиши ми ќе средиме...

Мајстор Ване е стар мајстор и обично бара да му се однесат извадени работите. Со еден другар кај него носевме рачка од мењач за да ја смени кожата.. и ја направи одлично.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #42 на: 24 Февруари 2015, 01:34:08 am »
Денес го забележав ова замастување на капакот на моторот. До скоро го немаше.

Поради што може да дојде до ова и дали да го извадам капакот да видам што се случува внатре и да го исчистам?
Има ли дихтунг на тој капак и дали ќе треба да го менувам ако го извадам?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #43 на: 24 Февруари 2015, 01:43:07 am »
капаче на вентили. да, има дихтунг под него. тој и отишол по ќаволите, затоа и ти масти. иди купи си нов дихтунг, па после отварај и менувај со нов... ако сега отвориш и затвориш, многу веројатно е дека ке почне поише да тече-масти...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #44 на: 24 Февруари 2015, 01:50:33 am »
Ахам, ако најдам ќе го сменам.
А силикон се става ли на дихтунгот?