Автор Тема: Храна  (Прочитано 870316 пати)

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Храна
« Одговори #7755 на: Мај 13, 2022, 17:36:28 pm »
@balanar Ухх одамна не сум јадел некаде, генерално немаме wow храна, се се истите работи низ центарот било Вино бар Буре, Манаки и слично, Од таквите Кус кус е најдобра опција комшија ми е газдата :D, држат стандард за јадењето, пиците поготово. Аурум не сум бил одамнна иако ми е зад зграда, некој се задоволни некој не, би требало да  е океј имаат по некој кувар земено од Епинал и други кафани. Трето ама не е за пешки, да видиш кај Тета Лиле Адриатик во буковски ливади од градскиот парк ти 2 мин со колата, ама е покласична кафана за ребро во фурна и , добри тиквички имаше и слично. Не wow амбиентот ама јадењето беше на ниво до кога бев последно пред пола година, сеа се пензионирале газдите ама јадењето останало како и претходно. Друго не ми иди на памет шо би вредело да седниш.
За подобро има..Прилеп :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6064
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Храна
« Одговори #7756 на: Мај 13, 2022, 17:39:09 pm »
А шо не викнеш дет'то на пеќурќи, бе, кабадаја?
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1278
Одг: Храна
« Одговори #7757 на: Мај 13, 2022, 18:01:00 pm »
@balanar Ухх одамна не сум јадел некаде, генерално немаме wow храна, се се истите работи низ центарот било Вино бар Буре, Манаки и слично, Од таквите Кус кус е најдобра опција комшија ми е газдата :D, држат стандард за јадењето, пиците поготово. Аурум не сум бил одамнна иако ми е зад зграда, некој се задоволни некој не, би требало да  е океј имаат по некој кувар земено од Епинал и други кафани. Трето ама не е за пешки, да видиш кај Тета Лиле Адриатик во буковски ливади од градскиот парк ти 2 мин со колата, ама е покласична кафана за ребро во фурна и , добри тиквички имаше и слично. Не wow амбиентот ама јадењето беше на ниво до кога бев последно пред пола година, сеа се пензионирале газдите ама јадењето останало како и претходно. Друго не ми иди на памет шо би вредело да седниш.
За подобро има..Прилеп :D

Јебеш Прилеп, ќе ме тепаат. На девојката пола фамилија и е од Битола/Бач/Гермијан...

Присутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2968
Одг: Храна
« Одговори #7758 на: Мај 13, 2022, 18:10:39 pm »
Милениум има одлична пица а и другите јадења им се топ, едино немаат летна бавча.

Во Корзо има генерално добро јадење. Аурум е исто ок.

Епинал ти е исто супер, само е поскапо од другиве места.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен nekojtamu

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1095
Одг: Храна
« Одговори #7759 на: Мај 13, 2022, 18:59:00 pm »
Милениум е добро јадењето. Едно време и карши Света Недела имаше едно меанче со убава скара, ако уште постои.

Sent from my...


Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2640
Одг: Храна
« Одговори #7760 на: Мај 13, 2022, 19:49:18 pm »
Во Милениум само чорба сум јадел, добра е.

Јадењето е добро во Гала - во уличката кај Буре (обичното, не вино барот), и надвор од БТ - Шумски фенери.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Храна
« Одговори #7761 на: Мај 13, 2022, 20:48:07 pm »
Епинал е дупка со лоша кафанска музика во последно. Милениум е ок.
За чорба Гламур
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4553
Одг: Храна
« Одговори #7762 на: Мај 13, 2022, 23:08:38 pm »
Abe jadaci nekoj da dade nekoja dieta ?
Otidov u tri lepe so tezinava nad 110kg a stomakov kako balon mi se napravi. Osekjam tezina problem mi e stvarno. Imav nekoja dieta pred nekolku godini od zan mitrev i ja terav letno vreme obicno pred odmor 1 mesec ja drzam i siminjav nekoj 10kg za mesec dena i kje odrzev kilazata nekolku meseci i posle udri brigu na veselje pak nazad. Barav doma nemozam da ja najdam nikako pa ako nekoj ima neka predlozi ama nemojte nesto samo na voda i javorov sirup nejkam takvi drakonski dieti za nedela dena 5kg. Kje ja teram 1 mesec i ako simnam 10kg premija.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13209
 • Пудингот на шоферството
Одг: Храна
« Одговори #7763 на: Мај 13, 2022, 23:11:27 pm »
Епа треба "удри бригу на весеље" да го снема,тоа е најважната диета.
Еве јас конкретно,по цел ден цигари кафе,витамини,јадење 1-2 макс денот,нема многу физичка активност,пиво си тепам стандард и стомак,епа стомак.  ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1278
Одг: Храна
« Одговори #7764 на: Мај 13, 2022, 23:42:55 pm »
Abe jadaci nekoj da dade nekoja dieta ?
Otidov u tri lepe so tezinava nad 110kg a stomakov kako balon mi se napravi. Osekjam tezina problem mi e stvarno. Imav nekoja dieta pred nekolku godini od zan mitrev i ja terav letno vreme obicno pred odmor 1 mesec ja drzam i siminjav nekoj 10kg za mesec dena i kje odrzev kilazata nekolku meseci i posle udri brigu na veselje pak nazad. Barav doma nemozam da ja najdam nikako pa ako nekoj ima neka predlozi ama nemojte nesto samo na voda i javorov sirup nejkam takvi drakonski dieti za nedela dena 5kg. Kje ja teram 1 mesec i ako simnam 10kg premija.

Пробај со кето. Имаш месо, млечни производи... Прилично има широк избор на јадења по избор, само да нема шеќери над 20гр дневно ВКУПНО.

Ќе треба да мериш калории/оброци, впрочем како и секое правилно држење на диета (да внесуваш помалку од што трошиш). Јас ова го правам со кујнска вага и апликација MyFitnessPal. Ги има внесено скоро сите производи од продавнициве. Скенираш баркодот од некој производ и ти ги дава хранливите вредности на 100грама. После си менуваш во зависност од твојата грамажа и ти пресметува соодветно. Звучи комплицирано, ама воопшто не е.
Пресметај си базален метаболизам и како за почеток гледај да внесуваш калории како за толку.

Јас симнав од 107кг на 82кг за година и пол. Сега држам на 85-86 константно. Сакам за летово да спуштам до 80, почнав пак построго од пред две недели. Ќе видам колку ќе е успешно.
« Последно менување: Мај 13, 2022, 23:50:02 pm balanar »

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51718
 • Махер
Одг: Храна
« Одговори #7765 на: Мај 14, 2022, 06:47:18 am »
Abe jadaci nekoj da dade nekoja dieta ?
Otidov u tri lepe so tezinava nad 110kg a stomakov kako balon mi se napravi. Osekjam tezina problem mi e stvarno. Imav nekoja dieta pred nekolku godini od zan mitrev i ja terav letno vreme obicno pred odmor 1 mesec ja drzam i siminjav nekoj 10kg za mesec dena i kje odrzev kilazata nekolku meseci i posle udri brigu na veselje pak nazad. Barav doma nemozam da ja najdam nikako pa ako nekoj ima neka predlozi ama nemojte nesto samo na voda i javorov sirup nejkam takvi drakonski dieti za nedela dena 5kg. Kje ja teram 1 mesec i ako simnam 10kg premija.

Пробај со кето. Имаш месо, млечни производи... Прилично има широк избор на јадења по избор, само да нема шеќери над 20гр дневно ВКУПНО.

Ќе треба да мериш калории/оброци, впрочем како и секое правилно држење на диета (да внесуваш помалку од што трошиш). Јас ова го правам со кујнска вага и апликација MyFitnessPal. Ги има внесено скоро сите производи од продавнициве. Скенираш баркодот од некој производ и ти ги дава хранливите вредности на 100грама. После си менуваш во зависност од твојата грамажа и ти пресметува соодветно. Звучи комплицирано, ама воопшто не е.
Пресметај си базален метаболизам и како за почеток гледај да внесуваш калории како за толку.

Јас симнав од 107кг на 82кг за година и пол. Сега држам на 85-86 константно. Сакам за летово да спуштам до 80, почнав пак построго од пред две недели. Ќе видам колку ќе е успешно.
Само калории броење е битното. Ако веќе броиш не ти треба друго. MyFitnessPal и 0.75кг goal и толку.

Само треба да не ја лажеш апликацијата и да не се лажеш сам себе за калориите.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Храна
« Одговори #7766 на: Мај 14, 2022, 08:20:07 am »
Јас пола од тежината ти сум шо се вели, ама ги имам околу мене надарени, за почеток заборај на лебот, пиво, мрсници од јадење, и заборај на било какво јадење после 6 -7 евентуално некој од тие миксовите снегулки за со јогурт колку да ти држи. И да со FiitnesaPal e прецизна види колку калории внесуваш дневно со килажата и преполови ги. И шетање после оброци пред легнување.
Одма ќе слизниш, може и 8-10 да ги стопиш во првиот месец , тој ти најлесен, тогаш излегуваат ѓубрињата и водата од тебе. После како шо врви времето се помалце ќе губиш и ќе стагнираш, односно ќе треба да си поработиш и малце посериозно кардио и мускули и специфичен внес на оброци.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен vele85

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 571
Одг: Храна
« Одговори #7767 на: Мај 14, 2022, 08:27:27 am »
Abe jadaci nekoj da dade nekoja dieta ?
Otidov u tri lepe so tezinava nad 110kg a stomakov kako balon mi se napravi. Osekjam tezina problem mi e stvarno. Imav nekoja dieta pred nekolku godini od zan mitrev i ja terav letno vreme obicno pred odmor 1 mesec ja drzam i siminjav nekoj 10kg za mesec dena i kje odrzev kilazata nekolku meseci i posle udri brigu na veselje pak nazad. Barav doma nemozam da ja najdam nikako pa ako nekoj ima neka predlozi ama nemojte nesto samo na voda i javorov sirup nejkam takvi drakonski dieti za nedela dena 5kg. Kje ja teram 1 mesec i ako simnam 10kg premija.
Не сум љубител на диети, само физичка активност. 3 јануари 122кг имав  почнав да трчам, дојден сум до 102кг. 3 месеци по 3 пати неделно, наредниве 2 по 5 пати неделно.Како одминува време самиот ќе согледаш дека напредуваш и километрите ќе се зголемат.Едино што пазев е алкохолот не се напив се до први мај, сеа само пивце после трчање.И најважното константност, деновите кога ќе те мрзи или лошо е времето за трчање  се најпродуктивни

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk


Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4799
Одг: Храна
« Одговори #7768 на: Мај 14, 2022, 08:44:57 am »
Abe jadaci nekoj da dade nekoja dieta ?
Otidov u tri lepe so tezinava nad 110kg a stomakov kako balon mi se napravi. Osekjam tezina problem mi e stvarno. Imav nekoja dieta pred nekolku godini od zan mitrev i ja terav letno vreme obicno pred odmor 1 mesec ja drzam i siminjav nekoj 10kg za mesec dena i kje odrzev kilazata nekolku meseci i posle udri brigu na veselje pak nazad. Barav doma nemozam da ja najdam nikako pa ako nekoj ima neka predlozi ama nemojte nesto samo na voda i javorov sirup nejkam takvi drakonski dieti za nedela dena 5kg. Kje ja teram 1 mesec i ako simnam 10kg premija.

10 кила за месец дена е многу тешко да се постигне, без ризик да си го заебеш здравјето.

Исфрли од исхрана леб, газирано и благо, прво. Второ - пешачење. Правам муабет од 10-12 километри дневно, секој ден.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Храна
« Одговори #7769 на: Мај 14, 2022, 08:59:34 am »
Првиот месец се ќини најповеќе оти се чисти организмот од вода и остало ѓубре,  после потешко оди.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html