Автор Тема: Нова кола - Од салон до друг град. Како?  (Прочитано 15290 пати)

Присутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1752
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #30 на: Ноември 28, 2014, 14:48:07 pm »
И да не заборавите, членството може да почнете да почнете да го користите по истекот на 7 дена од денот кога сте го извадиле.


Што уствари значи не можеш веднаш да ја ставиш на шлеп??

Токму така.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11547
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #31 на: Ноември 28, 2014, 15:24:50 pm »

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6553
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #32 на: Ноември 28, 2014, 15:25:33 pm »
Со цел да се заштитат од вакви работи.

Но од друга страна, може некој ваш пријател што ви ја „возел“ колата да се јави и да ги повика ;)

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8198
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #33 на: Ноември 28, 2014, 15:33:21 pm »
a зошто не ти ја доставува тој од кој си ја купил, каде живееш?

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5217
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #34 на: Ноември 28, 2014, 15:36:56 pm »
Najubavo da se javi i prasa.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен karajann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 375
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #35 на: Ноември 28, 2014, 19:27:59 pm »
Епа сега ми текна, пробните се 1500 но плаќаш плус технички преглед и нешто ситно и се збираат 2800 денара.
Технички се плаќа само ако возилото е половно.
Јас кога вадев пробаа да ме натерат да поминам технички, ама кога им реков дека возилото се наоѓа во аутомакедонија и дека од салон ми рекоа оти нема потреба да се носи возилото, тогаш се правдаа дека мислеле оти станува збор за половно возило.

a зошто не ти ја доставува тој од кој си ја купил, каде живееш?
Нека си праша, ама обично не се нафаќаат.
« Последно менување: Ноември 28, 2014, 19:42:51 pm karajann »

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1831
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #36 на: Ноември 28, 2014, 19:57:39 pm »
Човек ќе си купи нова кола и неможе да си ја донесе до дома  ;D  ......

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11547
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #37 на: Ноември 29, 2014, 01:16:34 am »
Наравоучение, не си купувајте нова кола ;D ;D

Видете теоретски, од салон до технички може некој да те лупне. И? Кој ќе одговара тогаш?

Салонот да е до техничкиот. Излегуваш од салон некој со камион те собира?

Многу глупави закони имаме. Треба кога ќе го купиш возилото веднаш електронски да добиеш полиса за осигурување на твое име.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #38 на: Ноември 29, 2014, 01:49:33 am »
Не е глупав законот, само дел не го познаваат и од рекла казала се водат.

Не ти е потребен технички за пробни таблици за ново возило. Така да ќе си земеш пробни таблици па ќе излагаш од салон :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен karajann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 375
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #39 на: Ноември 29, 2014, 07:59:04 am »
Наравоучение, не си купувајте нова кола ;D ;D

Видете теоретски, од салон до технички може некој да те лупне. И? Кој ќе одговара тогаш?

Салонот да е до техничкиот. Излегуваш од салон некој со камион те собира?
Затоа ке си ја оставиш колата во салон и со документи ке одиш  да си извадиш пробни таблици. Процедурата тамо е 15-20 минути.
А за половна кола од друг град, процедурата е многу поголема (нотар, одјавување на таблици, технички преглед и на крај вадење пробни)

Отсутен Allexxander

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5839
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #40 на: Ноември 29, 2014, 10:53:48 am »
Реално ова не го прави никој... :) Можда треба али...  Ако регистрираш у ист град,  зимаш кола пример од мида, идеш у Псс рецимо на регистрација. Пробни таблици ќе вадиш? Од 100 луѓе дали 1 го има направено ова. А тоа за достава од салонот нека праша, мида знам си имаат шлеп служба што соработува со нив и ако некој побара колата му ја доставуваат и во друг град. Би требало да има таква опција, колку се плаќа и дали тоа поима неам, ваљда има некои поволности.

Отсутен karajann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 375
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #41 на: Ноември 29, 2014, 12:57:31 pm »
Во последно време гледам многу луге кои купиле кола првите денови ги возат на пробни таблици, причината е што се многу високи казите. На времето кога го зимав Реното, возејки го донесоа од еден до друг салон, ама сега не верувам дека ке се обидат да направат таква авантура.
Сите автосалони соработуваат со шлеп служби, ама не се нафаќаат да ти ја достават колата. Причините се ризик за оштетување на возилото и потребата да се прати и продавач кој ке направи примопредавањето.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7890
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #42 на: Ноември 29, 2014, 13:25:44 pm »
Деновиве треба да ми стигне нова кола во салон,
па ме интересира како да ја однесам од Скопје до друг град за да ја регистрирам?

Дали они треба да ја однесат
или пак ќе ми дадат некаков документ со која ќе можам да ја возам?

Фала!

Pobaraj si da ti ja donesat do doma ako ne si ja zemal veke ! Jas dve imam kupeno do sega novi od salon i dvete mi gi doteraa do doma !

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5217
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #43 на: Ноември 29, 2014, 13:32:05 pm »
Tokmu taka,  nekoi od poserioznive saloni si imaat svoi slep prikolki.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 56
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #44 на: Декември 24, 2021, 20:08:36 pm »
Nekoj "update" da pise na temava, ima li nekoi promeni vo procedurite da se nosi nova kola od salon do drug grad, probni tablici , osiguruvanje , kako odi tocno rabotata, kolku kosta itn.