Автор Тема: Воздушни перничиња  (Прочитано 2378 пати)

Отсутен hristijan87

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Воздушни перничиња
« на: 18 Јуни 2014, 18:23:34 pm »
Здраво, Пред неколку дена имав мала незгода со мојот автомобил (volvo s40) при што возачкото и совозачкото перниче се отворија. Прашањето ми е дали може од ист автомобил да се извадат воздушните перничиња и да се стават кај мене, или единствена опција е да ја однесам колата во во официјален сервис за волво(МИ-ДА) и да ми земат минимум 1500е.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #1 на: 18 Јуни 2014, 18:30:32 pm »
Може, секако, само треба да најдеш.

Отсутен hristijan87

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #2 на: 18 Јуни 2014, 18:32:21 pm »
Благодарам на брзиот одговор, дали некој можеби знае како се движат цените од прилика за половни перничиња?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #3 на: 18 Јуни 2014, 19:12:07 pm »
Незнам дали е кај тебе на Волвото така, кај некои други возила во меморијата на единицата за аирбег е запишано дека си имал незгода и треба да се флешува единицата или нова да се стави. Провери ја и таа работа

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #4 на: 18 Јуни 2014, 20:46:24 pm »
Eрбези + сензори за удар + можно е да треба нов модул.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #5 на: 18 Јуни 2014, 21:07:48 pm »
Се средува модулот ;)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #6 на: 18 Јуни 2014, 21:46:07 pm »
Некои се ресетираат до три пати, ама пожелно е да има нов.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #7 на: 18 Јуни 2014, 21:50:49 pm »
Здраво, Пред неколку дена имав мала незгода со мојот автомобил (volvo s40) при што возачкото и совозачкото перниче се отворија. Прашањето ми е дали може од ист автомобил да се извадат воздушните перничиња и да се стават кај мене, или единствена опција е да ја однесам колата во во официјален сервис за волво(МИ-ДА) и да ми земат минимум 1500е.

ке ти дадам одговор утре попладне за волвото за воздушните перници... возачкиот се мења комплет а совозачкиот... е тој мислам дека ке мораш цела шалттабла да смениш... и модулот се сетира без проблем со ОБД, т.е. на компјутер... сензори за удар не се мењаат...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #8 на: 18 Јуни 2014, 21:59:26 pm »
Што ако сензорите за удар се оштетени,  кога веќе ја средуваш направи ја како што треба да не му ја мислиш после дали ќе работат или не ербезите.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #9 на: 18 Јуни 2014, 22:08:09 pm »
Здраво, Пред неколку дена имав мала незгода со мојот автомобил (volvo s40) при што возачкото и совозачкото перниче се отворија. Прашањето ми е дали може од ист автомобил да се извадат воздушните перничиња и да се стават кај мене, или единствена опција е да ја однесам колата во во официјален сервис за волво(МИ-ДА) и да ми земат минимум 1500е.

ке ти дадам одговор утре попладне за волвото за воздушните перници... возачкиот се мења комплет а совозачкиот... е тој мислам дека ке мораш цела шалттабла да смениш... и модулот се сетира без проблем со ОБД, т.е. на компјутер... сензори за удар не се мењаат...

побрзо од утре... значи имаме на форумов еден не активен член, кој е фантом за волво. сега зборев со него... ако ти ги набавиш ербезите, (збориме за предните 2 нели, Ѕ40 нема странични, има само предни), се друго е негова работа и ке те кошта 5.000 денари. ербези моментално имаш во тетово, сино Ѕ40 и сиво V40 ти лежет таму... иди купи ги и бујрум... ако се одлучиш и ако ти одговара, ке ти дадам број во пп од мајсторот, има голем сервис и повеќе од доволно алати. вели дека ако он иде до тетово и ги вади, ке те кошта многу повеќе од тоа ти да идеш сам... значи одличи се и пиши...

позз
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен hristijan87

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #10 на: 19 Јуни 2014, 21:04:04 pm »
Проблем ке биди со делови за волвото мое пошто е модел 2002/03. Пример воланот е триаголник предниот браник и фаровите се различни ... а се треба да менувам :) најверојатно аирбезите нема да пасуваат од постариве модели. Да не знае некој да се продава на  делови растурено волво 2001-2004 год? (може и од соседните држави да е)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #11 на: 20 Јуни 2014, 02:35:07 am »
ако не завршиш работаво тетово, бугарија не ти гине... или косово...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bardako

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 212
Одг: Воздушни перничиња
« Одговори #12 на: 20 Јуни 2014, 09:40:58 am »
Ќе завртиш едно кругче од кај Струга - Велешта, би требало да најдиш!