Автор Тема: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje  (Прочитано 2104 пати)

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« на: 01 Јуни 2014, 00:57:34 am »
Drugarot moj ima eden problem so dalecinskoto zaklucuvanje,se rabotti za Opel Astra G TDI.Koga ja kupi kolata,mu dadoa samo eden kluc.Dalecinskoto ne mu raboteshe mislejki deka bateriite se slabi.Pred nekoja nedela otide da pravi rezerva kluc,i pravo si kupil baterija za dalecinskoto,i denes muabet praevme za dalecinskoto,i mi tekna mene deka vnatre ima chip/kod ,go otvaram dalecinskoto,gledam vnatre nema nishto,plockata i baterijata a chipot go nema nikade.Kazete care koe e reshenieto,dali ima shansi da se osposobi fabrickoto zaklucuvanje,ili da si stavi drugo.I ushte edna rabotta,do shto moze da bide,koga ke ja pushti klimata mu mirisa mnogu losho,chare nekoe sredstvo za chistenje klima i koja e procedurata ??

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #1 на: 01 Јуни 2014, 01:00:17 am »
Околу климата нека смени филтер за кабината,а околу далечинското нека кажи некој друг,дали можи да се саниа фабричкото.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #2 на: 01 Јуни 2014, 01:39:01 am »
Мислам дека може да се земе нов клуч со далинско и да се испрограмира према фабричкиот модул.

Аутокомот има некои такви опции ама не би ги чепкал јас бидејки не ги разбирам многу...

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #3 на: 01 Јуни 2014, 08:46:32 am »
Не сакам да бидам негативен но можно е ида е изваден имобилајзерот чим ја нема ампулата со кодот на клучот. Друга опција е да ампулата да е залепена близу буренцето.

А за климата само убаво чистење со тие специјален спреј и менување после на филтерот.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #4 на: 01 Јуни 2014, 09:03:57 am »
Јас имам оргинален скоро нов клуч, ако може да си го програмира за неговата астра лесно ке се договориме :)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #5 на: 01 Јуни 2014, 11:43:19 am »
За клучот незнам, ама за климата - нека а носе каде Тоше во Перфект, со пареа да му ги исчистат каналите од вентилацијата, и нека смени полен филтер.

Отсутен alekohrid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #6 на: 01 Јуни 2014, 22:53:57 pm »
за клучот мора да има чип, пошо ако нема, нема теорија да пали, а ако не е во привезокот пртпоставувам дека е залепен на бравата (ако направил резервен клуч и не го кодирал а му пали со него значи 100% чипот е залетен на бравата), инаку чипот нема врска со далечинското то е чип за имобилајзерот, а далечинското тоа може да не работи од х причини, но може да се замени со било кое од астра од истиот модел дамо треба да се кодира, или се продаваат исто така посебни далечински(кинески) тука во охрид се 2 за 2500 ден
wtf не ја пуштил климата кога ја купувал?
btw шо астра е таа ТДИ?

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #7 на: 02 Јуни 2014, 00:23:33 am »
Сигурно мислел на астра ДТИ исто му се фаќа и ТДИ  ;D . А ако е оргиналниот клуч т.е даљинското на самиот клуч треба да работи иако го нема чипчето внатре тоа ти е за имобилајзерот само.....е сега причини за да не работи има неколку....како прво што беше случај и кај мене кога ја купив колата беше заглавена бравата за палење кога го враќаш назат клучот т.е кога ја гасиш колата и кога го извлекуваш клучот од бравата треба да штракне бравата и да се подигне малку т.е да може да заклучува воланот ако тоа не го направи заборави на даљинското нема да работи со шприцање на спреј вд 40 се решава проблемот и почнува да функционира, како второ не видов дека сте пробале кога е во бравата клучот со даден контакт да стиснете на копчето од даљинското за заклучување, така самото се кодира и почнува да работи може и тоа да видите, и трето ако не работи повторно носете ја кај Маршер тој е сервисер за опел возила ќе ја прикче на дијагностика за да виде дали воопшто го препознава далечинското или дали има сигнал, плус може преку дијагностиката да го искодира наново и да го пријави клучот   за да можи да го препознава позз..

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #8 на: 03 Јуни 2014, 20:34:44 pm »
@alekohrid .... Koga napravi rezervna kluc,ne napravi ist so dalecinsko,tuku od standardnite klucevi,samo metal na nego ( KAKO OD YUGO ) kolata so rezervniot kluc si pali nema gajle,mu rekoa deka kolata e uvezena samo so eden kluc i to,a klimata na nego mu raboti bez problem,i ja nemashe taa mirizba koga ja kupi,e sega ovie denovi ima nekoj gaden mirish,i prashal na nekoe mesto deka dzabe filtri sho ke smeni,koga mora celosniot kanal da se pere.

@Kozanostra ... Aj ke probam so WD40 dali ke otpushti bravata,jas se mislam deka mu e do dalecinskoto,poshto na nego ne mu raboti crvenata dioda,ili diodatata e otidena,ili celoto dalecinsko

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #9 на: 03 Јуни 2014, 20:58:38 pm »
Епа ако не му работи црвената диода тогаш и даљинското не му работи џабе е да пробува други работи ако не го управи даљинското......или видите отворите го даљинското внатре знае да губи контакт батеријата,тоа можете да му ставете врз самата батерија некоја книшка одозгора или гумичка тенка за да добие добар спој батеријата.....

Отсутен Suman

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 84
Одг: OPEL ASTRA G / Dalecinsko zaklucuvanje
« Одговори #10 на: 06 Јуни 2014, 20:06:48 pm »
Imav astra G , prepraka - stavi karbonski filter za klima, ke go resis problemot, se razbira predhodno iscisti go lezisteto na folterot i proveri da ne e zapusen drenazot - cevce za isekuvanje na kondenzot od klimata. znae da se napolni so gubre i da mirisa.