Автор Тема: Amortizeri za Punto 1.9 JTD  (Прочитано 3295 пати)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #15 на: 11 Мај 2014, 19:13:22 pm »
Дај да го видиме :)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #16 на: 11 Мај 2014, 19:29:57 pm »
а значи ти сакаш да го продаваш,летвата тешко дека некој ќе ја примети,рѓата ќе ја примети ама чим е само рѓата ќе го купи некој ќе се нафати да ја направи

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #17 на: 12 Мај 2014, 09:36:15 am »
После толку пари фрлени на него, продавањето ќе биде поклон за некој. Само замаецот и ламелата ти коштаат 500 евра. За тие пари ќе најдеш цела школа од Пунто.

Отсутен icecarev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
  • Тој шо ќутит а све знајт
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #18 на: 12 Мај 2014, 12:01:40 pm »
Ne sakam da go prodadam ako ne moram, jas go popravav za da go vozam. E sega ne znam kolku e kriticna taa letva ? I dajte nekoj dobar limar za da go vidi ?
Remember, remember the fifth of November of gunpowder treason and plot. I know of no reason why the gun powder treason should ever be forgot.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #19 на: 12 Мај 2014, 12:19:41 pm »
Верувај секоја кола после 150,000 км има мала луфта на летва. Прашање е механичарите како го идентификувале само тоа како проблем а не и кратките и долгите спони. Овие последниве и те како знаат да играат улога при управувањето.

Мене поголема грижа ми е корозијата. Види кој ти е најбезболен начин да се среди и провери си на друг мајстор за летвата и целото подвозје.

Отсутен icecarev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
  • Тој шо ќутит а све знајт
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #20 на: 12 Мај 2014, 12:28:43 pm »
Majstorive bea od avtomibil aerodrom. Mi rekoa deka mozno e i stranicnite drzaci za motorot da se osteteni, ali ne znaat za sigurno. Mi rekoa da ja odnesam na majstor da se proveri. Znaci toa so letvata e normalno ? Jas ne sekjavam nekoj problem pri upravuvanje, samo ne znam sto e bas toa letva i kakvi problemi proizleguvaat od ovoj del ?
Remember, remember the fifth of November of gunpowder treason and plot. I know of no reason why the gun powder treason should ever be forgot.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #21 на: 12 Мај 2014, 13:01:10 pm »
летвата е механизмот што ги придвижува тркалата лево десно, меѓутоа има и други компоненти, како кратка и долга спона кои што ако имаат луфта даваат симптоми како и летвата да има. Затоа е многу тешко да се идентификува што е проблемот.
Обично се гледа ако колата е подигната и кога ќе го фатиш тркалото на 12 и 6 од стрелките на часовникот и го мрдаш навнатре-нанадвор ти кажува за проблеми со горна/долна виљушка а 3 и 9 за управувањето кратка/долга спона.

Инаку не секој мајстор може да идентификува проблеми со подвозје, да не речам 90% од нив. Многу пати само заради тестирање на нивно познавање сум ги терал да проверат дали имам некој проблем (а сум знаел дека имам) со подвозјето и секогаш ми викале „коска е“. По наши балкански убедувања, подвоје е менување во случаеви кога нешто виси од колата, некој штраф фали, гумата од чаурата не постои итн... т.е. ова се случаеви кога се веќе опасни по живот. Затоа како што во животот треба да имаш добар доктор, адвокат, сметководител итн. ти треба и добар механичар (освен ако не менуваш нови коли секои 3 години)

Отсутен icecarev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
  • Тој шо ќутит а све знајт
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #22 на: 12 Мај 2014, 13:38:42 pm »
Daj predlog za nekoj takov dobar mehanicar pls ?
Remember, remember the fifth of November of gunpowder treason and plot. I know of no reason why the gun powder treason should ever be forgot.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #23 на: 12 Мај 2014, 14:02:57 pm »
јас мојата кола ја носам кај Жарко бројот му е 078/244 976 . Јас сум имал позитивно искуство до сега.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #24 на: 12 Мај 2014, 17:08:05 pm »
Кај се наога Жарко?

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #25 на: 12 Мај 2014, 20:53:26 pm »

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #26 на: 13 Мај 2014, 00:27:43 am »
Фала!

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Amortizeri za Punto 1.9 JTD
« Одговори #27 на: 04 Јуни 2014, 22:17:10 pm »
Да не отворам нова тема,Пунто-то(на тетка ми) тропа на воланот(само тоа е за поправка),е сеа како да знам дали е летвата,дали е нешто друго околу неа.Ако е летвата колку пари е одприлика нова/половна исправна,дали можи да се санира нешто и сл...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D