Автор Тема: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5  (Прочитано 10511 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« на: 20 Мај 2014, 11:39:09 am »
Здраво на сите.

Како што гледате во процес сум на купување на Renault Megane II од 2003-та, 2004-та.
Буџет до 4000€. Hatch верзија, 5 врати.

Мотор, како што гледам по изборот во МК бензин нема, а плин и да има не иди во предвид.
Останува дизел, и по можност 1.5 dCi со 82КС, ем поевтино за регистрација ем поевтин зелен картон.
Воопшто не ми менува посилен и поголем мотор, затоа што не го прицкам толку педалото за гас,
а до 120km\h и најслабиот мотор ќе ми врши работа. Сепак со ваши совети не сум ограничен,
така да и 1.9 влегува во игра со 120КС. Малце поскапо за регистрација и појќе пие ама ако.

Моето прашање е што треба да знам, да обрнам внимание кога ќе ги гледам.

Читав во совети пред купување и вика еден дел:
„Особено карактеристично за француските дизели е тоа што
тие не димат дури и при нагло давање на гас“


Дали при тест возење јас да очекувам вакво нешто, или па можно е да дими колата со оглед
на километрите? До што имам видено низ град не димат, за разлика од некои голфој.
Лично јас не сакам никаква боја од ауспухо, пошто стоедното од 1977-ма
никаква боја не ми вади ни од иберлауфот под кола иако дуваат двата да не речам со ист интезитет. х)

Дали од шипката или капачката за масло треба да дува или воопшто, или пак и да прска нема гајле?

Ќе купувам од Македонија, било увезена или од тука, бидејќи не сакам да се тормозам со триста документи
и сакам да ја имам можноста во овластен рено сервис да ја проверат пред да ја купам, да знам на шо си стојам.

Можно е да одам и Бугарија со чичко ми, тој инсистира од таму, од дупница незнам каде плацој еден куп имало,
ќе сме наеле поевтина, ама ветер во магла, ко ќе почнам да елиминирам та караван, та три врати та кабрио,
една ќе остани и таа канта.

Уште нешто, платено до регистрација значи земам јас документите и да не речам истиот ден можам да ја регистрирам,
или пак има и уште нешто шо треба да се чека, пр таблици итн...?

Благодарам.

ПС: можи да потрај сето ова некоја недела месец дури да купам, ама сигруно ќе купам.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #1 на: 20 Мај 2014, 12:35:03 pm »
Јас во клиото го имам 1.5 дци 82кс.. Гаста не ја прима веднаш.. Даваш туража и после 1/2 секунди ја прима..
Од назад дими по малце (само над 3500/4000 обртаи), нормално за секој дизел..

Конкретно 1.5 дци според мене е меѓу нај економичните мотори.. Кај мене градска е околу 5.0 литри (со штедење), отворено околу 4 литри (со брзина не поголема од 100/110..)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #2 на: 20 Мај 2014, 12:47:17 pm »
Здраво на сите.

Како што гледате во процес сум на купување на Renault Megane II од 2003-та, 2004-та.
Буџет до 4000€. Hatch верзија, 5 врати.

Мотор, како што гледам по изборот во МК бензин нема, а плин и да има не иди во предвид.
Останува дизел, и по можност 1.5 dCi со 82КС, ем поевтино за регистрација ем поевтин зелен картон.
Воопшто не ми менува посилен и поголем мотор, затоа што не го прицкам толку педалото за гас,
а до 120km\h и најслабиот мотор ќе ми врши работа. Сепак со ваши совети не сум ограничен,
така да и 1.9 влегува во игра со 120КС. Малце поскапо за регистрација и појќе пие ама ако.

1.5 dCi ти е одличен избор, под претпоставка дека се’ е во ред со него.

Читав во совети пред купување и вика еден дел:
„Особено карактеристично за француските дизели е тоа што
тие не димат дури и при нагло давање на гас“


Дали при тест возење јас да очекувам вакво нешто, или па можно е да дими колата со оглед
на километрите? До што имам видено низ град не димат, за разлика од некои голфој.
Лично јас не сакам никаква боја од ауспухо, пошто стоедното од 1977-ма
никаква боја не ми вади ни од иберлауфот под кола иако дуваат двата да не речам со ист интезитет. х)

Димењето многу повеќе зависи од како е одржуван моторот/колата, отколку од нејзиното потекло. За волја на вистината, пред некоја недела бев приморан да затворам прозори и довод на воздух, поради чернобилот што го фрлаше една Лагуна од втората генерација.

Реално, можно е да фрла поцрно на прво палење, при ладно време и слично. Али има разлика од „нормално црно“, карактеристично за мање-више секој дизел, и „чернобил црно“, карактеристично за отпадот што се донесе кај нас.

Дали од шипката или капачката за масло треба да дува или воопшто, или пак и да прска нема гајле?

Можно е да одам и Бугарија со чичко ми, тој инсистира од таму, од дупница незнам каде плацој еден куп имало,
ќе сме наеле поевтина, ама ветер во магла, ко ќе почнам да елиминирам та караван, та три врати та кабрио,
една ќе остани и таа канта.

Уште нешто, платено до регистрација значи земам јас документите и да не речам истиот ден можам да ја регистрирам,
или пак има и уште нешто шо треба да се чека, пр таблици итн...?

Благодарам.

ПС: можи да потрај сето ова некоја недела месец дури да купам, ама сигруно ќе купам.

Прилично сум сигурен дека не би требало да дува или прска од капачката за масло.

Во Дупница и непосредната околина стварно има многу плацеви, ама ретко што од тој крш таму вреди воопшто да се погледне, а уште помалку да се купи. Во Крива Паланка никнаа повеќе плацеви за коли, каде што се „преселува“ кршот од Дупница кај нас.

Мислам дека можеш во ист ден да завршиш со комплетната процедура за регистрирање и земање таблици, под претпоставка дека во станицата каде што ќе регистрираш, има присутен вработен од МВР, пошто инаку ќе те пратат во друга станица за да ги завериш документите и извадиш нови таблици.

Мој совет, да не се залетуваш. Земи со тебе луѓе што се разбираат повеќе. Ако е навидум многу евтино, тоа е пошто толку вреди, а не пошто е стварно евтино.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #3 на: 20 Мај 2014, 13:14:25 pm »
Само што излегувам и почесто се возам во 306 караван со дизел мотор. Чадел и порано, чади и сега.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1854
  • Renault Megane R26
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #4 на: 20 Мај 2014, 13:23:31 pm »
Да не се лажеме,1.5 дци без ДПФ филтер си потчурнува кога наеднаш ќе му натепаш гас!

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #5 на: 20 Мај 2014, 13:23:51 pm »
Имам меган 2003 1.5 дци ама со 3 врати, ако си заинтересиран пиши.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1854
  • Renault Megane R26
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #6 на: 20 Мај 2014, 13:37:46 pm »
Заборав да ти посакам среќа во барањето добар меган 2ка 1.5 дци.Се што сум видел,сретнал во последно време се максимално уништени,тоа што е добро ретко се продава.Можеби со нешто поголем буџет ќе најдеш подобар примерок,како и да е отварај очи добро зошто можеш да наебеш гадно!
Инаку 82ката ти е одличен избор,го возев 7 год 80000км без никаков проблем,поекономично нешто сум немал прилика да возам!

Нека ти е со среќа уште еднаш!

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #7 на: 20 Мај 2014, 14:56:11 pm »
Јас во клиото го имам 1.5 дци 82кс.. Гаста не ја прима веднаш.. Даваш туража и после 1/2 секунди ја прима..
Aха, е ова не го знаев.

Имам меган 2003 1.5 дци ама со 3 врати, ако си заинтересиран пиши.

Фала, ама исклучиво 5 врати барам.

Да не се лажеме,1.5 дци без ДПФ филтер си потчурнува кога наеднаш ќе му натепаш гас!

Колку што го видов на ибеј не е баш евтин, а ако тој не чини можам да се ценкам.

И искрено во 10 години стара кола не очекувам да биди кизнај што, колку толку да биди позачувана од внатре,
однадвор да лежи хаубата, крилата како што треба, не како некои подзинати.
Механиката ќе си ја досредам ако е нешто поситно.

Оваа недела најкасно и другата ќе одам Прилеп и Скопје гледам има, иначе од Битола сум,
и без сите документи, сервисна книшка воопшто не земам.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #8 на: 20 Мај 2014, 14:58:31 pm »
Да не испадне да ја земеш за 3000 евра и да треба да додадеш уште 5000 (фигуративно нели) после краток временски период...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6516
  • French diamond
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #9 на: 20 Мај 2014, 15:03:16 pm »
Прочитај ја оваа тема

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,316.0.html

посебно првиот пост е наменет за дизел мотори.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #10 на: 20 Мај 2014, 15:18:10 pm »
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1065205

Ова ми изгледа подобро од останатите, yes се наоѓа и поевтин меган, но...
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14032
  • Пудингот на шоферството
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #11 на: 20 Мај 2014, 15:20:07 pm »
Истотака биди си спремен за проверка на дизните и пумпата.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3481
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #12 на: 20 Мај 2014, 15:58:22 pm »
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1021389 многу добро изгледа
Еве и нешто над твојот буџет, црниот(131 кс) е многу добар го гледав види јави му се пробај да се исценкаш
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1636229-Renault-Megane-1-5DCI-TOP-SOSTOJBA--06
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1595421-RENAULT-MEGANE-1-9DCI-131KS--06-uvezen-od-CH
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #13 на: 20 Мај 2014, 21:33:46 pm »
Истотака биди си спремен за проверка на дизните и пумпата.
Претпоставувам ова на сервисер, така?

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1065205

Ова ми изгледа подобро од останатите, yes се наоѓа и поевтин меган, но...
Овој супер изгледа, ама не знам што му фали што не се продава. Од Јануари го пратам огласот.

Црните мегани од 2006-та со редизајнот се надвор од мојот буџет,
4000 ми се сосе регистрација некако да истегнам, така да тешко овие.

И уште да ви докажам, видовме неколку денес поручеква, од дилери, препродавачи,
и за чудо еден приватник кој од најлош оглас и слики колата беше најдобра од сите.

На лице место е подруга приказната, повеќе детали и дефекти се гледаат, се препознаваа префарбани,
стоени на плацеви (изгорени пластики, лајсни, рѓосани дискови?, матни фарови, ѓубре во фаровите),
внатре изгребани со дупки од цигари по седишта, airbag свети и ми вика од на хемиско кога ја однесол.

Исто така како е возможно 1 милиметар од менувачот да се разјади?
Шарките на менувачот со брзините ги немаше на некои, мазни тепсија.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3466
Одг: Renault Megane II 1.5/1.9 dCi - 2003/4/5
« Одговори #14 на: 20 Мај 2014, 21:39:31 pm »
Crniot e somnitelen. Mnogu kombinacii od opremi e. Jas bev pred nekoe vreme vo potraga i nemase nesto mnogu izbor. Bidi mnogu vnimatelen so istorijata na kolata.  Pustaj linkovi od koj ke ti fati oko moze znaeme nesto.
« Последно менување: 20 Мај 2014, 21:50:28 pm Prcot »