Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 422738 пати)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4383
Одг: Перење возила
« Одговори #3045 на: Септември 17, 2021, 19:48:53 pm »
Некој да препорача активна пена каква и од каде ??? Имам mjjc foam lance, досега користев од к2 и сум задоволен али сакам да сменам..
 
Grass ?


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11184
Одг: Перење возила
« Одговори #3046 на: Септември 18, 2021, 01:48:01 am »
Денес ја пробав новата Окта перална на Бул. Србија.

Подобро е од претходно ама малку ме нервира со тајмерот.

Плаќаш 100 денари и ако се сеќавам добро 6 минути имаш.

Нема доволно време пената да изреагира

Присутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5044
 • Жгл' б гл'б
Одг: Перење возила
« Одговори #3047 на: Септември 18, 2021, 02:41:41 am »
Подмивални.
На брзина, тркнеш, удриш вода под притисок и тоа е тоа. :)
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1708
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Перење возила
« Одговори #3048 на: Септември 18, 2021, 10:42:16 am »
@Carpathian Lord тоа се мислев како да го изиграм. Прво 50 ден за 180 секунди (3 минути), нека помине тоа, да поделува пената, па уште една 50ка за плакнење.

Еве нека кажат и дитејлериве колку време треба да постои пена. Ако си доцна навечер може и една ракавица да и фрлиш, да заигра раката :)

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3049 на: Септември 18, 2021, 12:00:19 pm »
Taka se raboti na samousluzna zamivalna. Samo sto ako ima red ke dobies hejt od site strani. Nekoja minuta e dovolno da postoi penata i posle dobro plaknenje t.e. zamivanje 😁

Отсутен Panda993

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 65
Одг: Перење возила
« Одговори #3050 на: Септември 18, 2021, 16:09:37 pm »
Денес ја пробав новата Окта перална на Бул. Србија.

Подобро е од претходно ама малку ме нервира со тајмерот.

Плаќаш 100 денари и ако се сеќавам добро 6 минути имаш.

Нема доволно време пената да изреагира
Ништо не правиш со 6 мин... јас само 5-10 мин пред да почнам да ја перам убаво ја поминувам со вапот,а потоа пена....
Купи си вапче и нема да те замара "чичко тајмер"  :)

Отсутен Panda993

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 65
Одг: Перење возила
« Одговори #3051 на: Септември 18, 2021, 16:11:25 pm »
Денес ја пробав новата Окта перална на Бул. Србија.

Подобро е од претходно ама малку ме нервира со тајмерот.

Плаќаш 100 денари и ако се сеќавам добро 6 минути имаш.

Нема доволно време пената да изреагира
Ништо не правиш со 6 мин... јас само 5-10 мин пред да почнам да ја перам убаво ја поминувам со вапот,а потоа пена....
Купи си вапче и нема да те замара "чичко тајмер"  :)
Сега све зависи колкава болест имаш по колата :)

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3052 на: Септември 18, 2021, 16:50:16 pm »
Da imaat site dvor i uslovi sigurno nema da se zamaraat so zamivalnive. Taka da komentarot za cicko tajmer e totalno nerelevanten.

Inaku @dbl.dzo so edna rakavica ke izgrebes lak. Podobra opcija ti e mf krpa i vrtenje na strana po sekoj pominat panel. Na primer za edna kola nekolku krpi. I normalno dokolku dozvoluva peralnata i uslovite. Pred dve godini lom me napravi toj kaj b.trajkoski salata koga me vide so krpa. Red sum pravel bla bla

Vidi videa na yt za waterless wash i ke vidis na sto mislam za koristenje na poveke krpi

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16048
 • Алфа Плам 1.4 TB
Одг: Перење возила
« Одговори #3053 на: Септември 18, 2021, 17:16:59 pm »
Па ако те видам и јас со 16 ракаквици како излагаш од кола... ;D

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3054 на: Септември 18, 2021, 17:18:36 pm »
Izlegov so edno krpce. Za staklo.

Inaku ako stvarno sakas da zavrsis rabota da, 16 krpi ti trebaat po procedura. Ti isto vreme ke potrosis i so edna i so 100. samo kako ke se prlja ke ja frlas na strana cista ke zemas, a ne so edna da zamackas se. Ama toa e, koj kolku se trese i se zamara.

Se drugo e samo ZAMIVANJE.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16048
 • Алфа Плам 1.4 TB
Одг: Перење возила
« Одговори #3055 на: Септември 18, 2021, 17:26:10 pm »
Тоа е и поентата на тие објекти. За перење си има перални и дитејлинг центри што ќе ти ја тинтраат колата.

Ама не коштаат 100 денара.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50758
 • Махер
Одг: Перење возила
« Одговори #3056 на: Септември 18, 2021, 17:45:53 pm »
Тоа е и поентата на тие објекти. За перење си има перални и дитејлинг центри што ќе ти ја тинтраат колата.

Ама не коштаат 100 денара.
Точно така. Очајно фалеа замивални кај нас зошто колите се прљаат за 3 дена. Нема логика од постојано миење до детал. Повремено детално, ама замивална постојано

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3057 на: Септември 18, 2021, 18:02:50 pm »
Ok.
Pak da vi crtam kako vo drugi temi nemam namera. Fala sto mi objasnivte koja bila poentata na objektite i na kolku dena se prljala kola. 👍

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2778
Одг: Перење возила
« Одговори #3058 на: Септември 18, 2021, 18:09:28 pm »
Скапи ви се во метрополата упола време за стотче затоа не чинат,Битола 10 денари минутата е од ко поскапија, со 100/120 денари се вртам на празно со шмркот околу кола дур да заврши.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3059 на: Септември 18, 2021, 18:15:12 pm »
Ne bese poentata skapo eftino iako preskapo e 100 den za 6 minuti definitivno. Taman si pocnal kraj 😁

Poentata bese dali sakas pravilno da isperes, so minimum rizik ako veke si resil i mf rakavici/krpi da nosis ili da zaplaknes kolku da se rece deka si "ispral". Pravilno pisav kako e, a ako sakate zaplaknuvanje drugite dadoa sovet.

E sega koj i kako ke pere si e negov problem. Jas moeto go zavrsiv so toa sto odvoiv vreme i posvetiv vnimanie, a ne morase. Drugoto vie si znaete.