Автор Тема: Восоцирање на возило  (Прочитано 236138 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1335 на: 07 Септември 2021, 22:30:10 pm »
Me likey.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6477
  • French diamond
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1336 на: 05 Ноември 2021, 15:02:05 pm »
Добар беадинг има сеалантот на TW, 2 пати имам нанесено , првиот пат на влажна кола, а сега последно на сува.





И добра трајност има.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1337 на: 11 Декември 2021, 01:03:01 am »
New year & Christmas gift from Turtle wax 😁
It's a new limited-edition version of original 75th Birthday Ceramic + Graphene Paste Wax signed by the owners of turtle wax Sondra Healy and Denis Healy 🙄
-Unique blend of 10 different waxes to create one of the most powerful car wax solutions ever. Infused with slick SiO2 and advanced graphene polymers 🤫


Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 968
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1338 на: 11 Декември 2021, 13:41:34 pm »
New year & Christmas gift from Turtle wax 😁
It's a new limited-edition version of original 75th Birthday Ceramic + Graphene Paste Wax signed by the owners of turtle wax Sondra Healy and Denis Healy 🙄
-Unique blend of 10 different waxes to create one of the most powerful car wax solutions ever. Infused with slick SiO2 and advanced graphene polymers 🤫
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Го има да се купи?

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1339 на: 11 Декември 2021, 14:07:14 pm »
Ne 😁

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1835
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1340 на: 11 Декември 2021, 14:30:36 pm »
New year & Christmas gift from Turtle wax 😁
It's a new limited-edition version of original 75th Birthday Ceramic + Graphene Paste Wax signed by the owners of turtle wax Sondra Healy and Denis Healy 🙄
-Unique blend of 10 different waxes to create one of the most powerful car wax solutions ever. Infused with slick SiO2 and advanced graphene polymers 🤫
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Го има да се купи?

Само во странство за сега. Од 2500 до 3000 денари, зависи како ќе го начекаш.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1341 на: 19 Февруари 2022, 21:53:21 pm »
Сакам да си купам Ceramic Spray да го заменам Sonax Brilliant Shine Detailer (BSD), рецимо нешто како следниве производи (слободно предложете и други):

- http://euro-stil.mk/index.php?route=product/product&path=18_46&product_id=2246
- https://carbox.mk/product/keramicka-zastita-sprej/
- http://www.autopro.mk/produkt/polir-pastinano-zashtita-vosoci-i-sungjeri/hybrid-ceramic-wax-1200den

Според дупло повисоката цена споредено со BSD, би сакал барем дупло подолготрајни да се производиве.

Ако сте користеле BSD па сте се префрлиле на некој од овие, или сте користеле некој од овие и имате позитивни/негативни работи да кажете за нив, слободно :)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1342 на: 19 Февруари 2022, 22:26:47 pm »
A da go poslusas batko ti Roci i da si zemes:
http://carwash.mk/gyeon-WetCoat500
http://carwash.mk/wetcoat1000
Ili budzet varijanta
http://carwash.mk/beneficia
Isperi ubavo ( mozes i na samousluzna ) i isprskaj na vodena kola, isplavi uste ednas i cao dzaci minimum 3 meseci 😁

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1343 на: 19 Февруари 2022, 23:22:44 pm »
И сеа што е подобро, Ma-Fra или Gyeon? :)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1344 на: 19 Февруари 2022, 23:28:51 pm »
Polo ili ibiza e rabotava 😁

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1345 на: 12 Март 2022, 18:58:07 pm »
Одлучив сепак за Sonax Ceramic Spray поради тоа што од досада и ментална терапија боље ми е да имам hands-on пристап кон мачкање кола со заштити.

Ceramic Spray-ов е изгледа иста ситуација е како и Sonax BSD - мора да се разреди за да е прифатливо лесен за нанесување.

Денес исправ кола во Градска Перална, избришав вода кај што имаше за бришење, и полека панел по панел си ја измачкав колата.

Буквално измачкав, зошто обавезно мораше и со сува микрофибер да се помине за да се отстрани вишокот.

Исто беше и со BSD, додека не го разредив со вода (1:1, кога се потроши до 1/3, дополнив вода до 2/3), после тоа без второ пребришување се добиваше посакуваниот резултат со иста трајност.

Е сеа, споредба со Ceramic Spray vs. Brilliant Shine Detailer.

Моментот на silky smooth метал е повпечатлив со "керамиката" и барем на мојава кола, длабочината на лакот е понагласена, ама не вреди дупло повеќе пари.

Колку ќе трае поим немам, ќе пишам ваљда ако ми текне :)

Конечно ја видов вистинската Nero Etna боја на количево :)


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1346 на: 12 Март 2022, 19:10:41 pm »
де де, „морало да се пребрише“... Ееее, миленијали мои... порано ќе си го изглеаш karate kid, па ќе си се фатиш, вакс он, вакс оф. Цело претпладне, до ручек. Па после ручек уште една памучна за сјај.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1347 на: 12 Март 2022, 19:16:47 pm »
Не ми е проблем бе, ќе пребришам :) ама да не се летам друг пат на производ што ветува едноставно нанесување со лесно пребришување :)

Вечер може и втор слој да изеде, ако не излагам никаде.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1348 на: 12 Март 2022, 19:27:01 pm »
Не ми е проблем бе, ќе пребришам :) ама да не се летам друг пат на производ што ветува едноставно нанесување со лесно пребришување :)

Вечер може и втор слој да изеде, ако не излагам никаде.
Од коа знам за себе сите биле „изи он, изи оф“, а у суштина, јачаш бицепс/трицепс :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4923
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1349 на: 12 Март 2022, 19:38:39 pm »
Вие горе на северот како на карибите сте изглеа, вечер втор слој ќе ставал...Битола гла неможиме да крениме.. пред некој ден видов сонце реков ќе фрлам една рака BSD.. Ми замрзна кога го поминав со крпата, ене ја така седат линии на кровот :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html