Автор Тема: Сервис за Mitsubishi Colt  (Прочитано 9341 пати)

Отсутен Majce

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Сервис за Mitsubishi Colt
« на: 21 Февруари 2014, 15:22:06 pm »
Драги форумџии,

На моето Колт-че му дојде времето за редовен сервис, па би ценела доколку ми дадете некоја препорака каде да направам сервис.
Прашав во овластен, пакетот кој го нудат со вклучени сите попусти e 4900 ден.

Колкава и која е реално разликата ако тоа го направам на друго место?
Дали има рализлика помеѓу масло 40W10 и 40W5, и кое е подобро, зошто на овластен му ставаат 10ка, но бидејки половно е, претходниот соптвеник ставал 5ка.

И уште едно прашање - што доколку предните дискови се оргинал, а плочките не се? Каде можам да ги најдам по некоја прифатлива цена оригиналните на Mitsubishi?

И доколку имате некој мајстор проверен, кажувајте :)

Благодарам


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29136
    • CARclub.mk
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #1 на: 21 Февруари 2014, 15:25:42 pm »
За обичен редовен сервис, работа ќе ти заврши било кој мајстор. Од друга страна, сметам дека 4900 денари за редовен сервис е сосема прифатлива цена и не би се заебавал воопшто да барам друг мајстор кога во овластен ќе добиеш оргинални делови и квалитетно масло.

Нема проблем ако дисковите се оргинал а плочките не се. Колку што знам, Mitsubishi вградува TRW плочки, но можеш да земеш и друг бренд кој би бил значително поефтин. Бидејќи се работи за Јапонско возило и може да биде малку тешко да се најдат делови, прашај за цена во овластен сервис, а прашј и во Солид (на крај на Илинденска, лево кон Партизанска и карши влезот на Вашфабрик се доле во зградата), ако имаат цените сигурно ќе бидат значително пониски.

p.s. Welcome back :)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54738
  • Махер
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #2 на: 21 Февруари 2014, 15:37:47 pm »
Зависи за која населба.

Отсутен Majce

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #3 на: 21 Февруари 2014, 15:55:09 pm »
Дени, не е важна населбата, важно е да се заврши солидно работата.

Зеро, за плочки и дискови, во овластен ми рекоа дека ако и двете не се оригинал ке се појави шкрипење. А цената за тоа е 17.000 што мислам дека е превисока.
Што се однесува за масла и филтри, зар не е поефтино ако одиш со исти филтри и масло ( оргинал)  кај друг мајстор наместо на овластен? Сам или мајсторот да ги набави деловите?

P.S. thank you for the warm welcome ;)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29136
    • CARclub.mk
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #4 на: 21 Февруари 2014, 16:01:09 pm »
Независниот мајстор ќе ти земе 500 денари, во овластен ќе ти земат 1000 денари за работна рака, со таа разлика што во овластен сервис добиваш гаранција за извршената работа.

Тоа дека ќе шкрипат ако не се и двете оргинал, тоа е продавање добро очувани, скоро нови муда за бубрези. Не се замарај. 17.000 денари е за плочки и за дискови комплет, или само за плочки? Како и да е, мене комплет плочки и дискови (Ferodo Premier, great stuff) за Леонот ме коштаа околи 9000 денари со промена кај Маршер.

Sportex менуваше плочки на неговиот ASX, во Мак АутоСтар му бараа таква некоја огромна сума (околу 18.000 денари), во Солид купи соодветни заменски плочки за мислам околу 2500 денари.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20553
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #5 на: 21 Февруари 2014, 16:04:16 pm »
Дени, не е важна населбата, важно е да се заврши солидно работата.

Зеро, за плочки и дискови, во овластен ми рекоа дека ако и двете не се оригинал ке се појави шкрипење. А цената за тоа е 17.000 што мислам дека е превисока.
Што се однесува за масла и филтри, зар не е поефтино ако одиш со исти филтри и масло ( оргинал)  кај друг мајстор наместо на овластен? Сам или мајсторот да ги набави деловите?

P.S. thank you for the warm welcome ;)



Ќе си земеш дискови и плочки од друго место (а можеш и другите потребштини, ама не мораш се’ од едно место), ќе најдеш мајстор и ќе завршиш работа. У принцип, мајстор не ти набавува делови или материјали, туку одиш со веќе набавени од твоја страна, за он да си ја заврши својата работа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #6 на: 21 Февруари 2014, 16:23:52 pm »
Тино,се кезам ко ненормален ;D ;D ;D
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #7 на: 21 Февруари 2014, 16:24:52 pm »
во овластен те начекале па сакаат да те сецнат

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54738
  • Махер
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #8 на: 21 Февруари 2014, 17:32:15 pm »
17.000 мили мајки...

Погодноста од официјален сервис (за мене) е тоа што купиваш и делови и работна рака од исто место. И не се маткаш. За некои работи стварно се исплати да се отиде во овластен, ако е симболична разликата. Но, во случајов со кочници е поприлично голема разликата.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2943
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #9 на: 21 Февруари 2014, 17:42:34 pm »
На сајтов можеш да видиш во Солун колку би коштале деловите кои ти требаат, за да знаеш дали пробуваат да те работат или не.

http://www.nt.gr/

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #10 на: 21 Февруари 2014, 18:02:37 pm »
Независниот мајстор ќе ти земе 500 денари, во овластен ќе ти земат 1000 денари за работна рака, со таа разлика што во овластен сервис добиваш гаранција за извршената работа.

Тоа дека ќе шкрипат ако не се и двете оргинал, тоа е продавање добро очувани, скоро нови муда за бубрези. Не се замарај. 17.000 денари е за плочки и за дискови комплет, или само за плочки? Како и да е, мене комплет плочки и дискови (Ferodo Premier, great stuff) за Леонот ме коштаа околи 9000 денари со промена кај Маршер.

Sportex менуваше плочки на неговиот ASX, во Мак АутоСтар му бараа таква некоја огромна сума (околу 18.000 денари), во Солид купи соодветни заменски плочки за мислам околу 2500 денари.

Има огромна разлика од тие плочки од 18000 денари и од 2500 денари. Господ нека му е напомош. Со кочница нема играње. Ако немате пари да одржувате кола идете пеш.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #11 на: 21 Февруари 2014, 18:24:26 pm »
bugar strikes again ;D

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #12 на: 21 Февруари 2014, 18:30:51 pm »
Има огромна разлика од тие плочки од 18000 денари и од 2500 денари. Господ нека му е напомош. Со кочница нема играње. Ако немате пари да одржувате кола идете пеш.

Кажа човекот кој пред извесно време го изјави ова?

Цитат: Bugar
Јас не ни користам жмигавци т.е. многу ретко. На запад скоро никој не ги користи. Тоа лостот за жмигавци ако се расипе цената е умнопомрачителна.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54738
  • Махер
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #13 на: 21 Февруари 2014, 20:21:54 pm »
Реално во право е човекот.

Ако едни плочки се 2500 денари, а други 17.000 СИГУРНО има разлика меѓу нив. Освен кога некој те бричи. Голема е разликата. За да е фер споредбата треба да ги најдеме истите плочки, па да споредиме 2500, со 5600 денари Феродо (на пример) па да видам дали пак ќе речете дека нема разлика?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33897
  • Таков е животот... јебига
Одг: Сервис за Mitsubishi Colt
« Одговори #14 на: 21 Февруари 2014, 21:13:32 pm »
Има разлика во лакомоста на продавачот. 5000 денари за редовен сервис? Немој да ме јебеш.
Сосем можно е да си купи самата масло и комплет филтри и да ги смениме кај мене/тебе пред зграда се вкупно не повеќе од 50 евра со истио9т квалитет како во овластен сервис само без можност за превара.