Автор Тема: Нови Евротаблички  (Прочитано 101256 пати)

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 282
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #750 на: 03 Април 2023, 18:21:56 pm »
колку време пред истек може да се закаже за нова возачка, гледам декември итекува али со ова промениве на документите да не биде кланица тогаш за све
30. Јас пред 6 месеци ја сменив месец дена пред истек.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2055
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #751 на: 03 Април 2023, 18:27:21 pm »
Кога прашав во февруари (кога продолжував регистрација) дали треба и сообраќајната да се менува - рекоа дека не знаат и немаат упатство за нив.

За пасошите, возачките и личните карти - не прават проблем ако се со РМ. Мене пасошот и личната ми истекуваат во 2025-та, ќе гледам да ги променам на есен.
Возачката ја вадев лани во септември, таа ми е северџанска.
 
« Последно менување: 03 Април 2023, 22:19:15 pm balanar »

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #752 на: 03 Април 2023, 18:38:51 pm »
Мислам дека тоа МКД над сликата е проблем и тоа треба да е НМК.


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #753 на: 03 Април 2023, 19:47:12 pm »
Мислам дека тоа МКД над сликата е проблем и тоа треба да е НМК.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

MKD е и на новите.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #754 на: 03 Април 2023, 19:53:23 pm »
Неделава ќе вадам нова лична карта (заради истекување на рокот на старата), баш ќе видам.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #755 на: 03 Април 2023, 19:56:25 pm »
Неделава ќе вадам нова лична карта (заради истекување на рокот на старата), баш ќе видам.
Јас сега вадев возачка и прашав.

30 дена пред истек. А сега зошто има промена - кога сакаш.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #756 на: 03 Април 2023, 20:56:18 pm »
Епа очигледно таа мене ме поебала, дури и ја прашував дали коа ќе закажам ќе може да закажам во Ѓорче да се сликам бидејки ми е најблиску и онака дрско ме одјеба. Дечко во МТВ само ако сакаш да се сликаш! Али не ми дозволи да закажам, па после беше патешествие да ги добијам.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #757 на: 03 Април 2023, 20:57:55 pm »
Мислам дека тоа МКД над сликата е проблем и тоа треба да е НМК.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

MKD е и на новите.
Затоа мислам дека и ги мењаваат. Исто и меѓународните треба да се сменат поради тоа. Ама ете Зеро ќе каже како ќе биде новата.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #758 на: 03 Април 2023, 21:54:50 pm »
Епа очигледно таа мене ме поебала, дури и ја прашував дали коа ќе закажам ќе може да закажам во Ѓорче да се сликам бидејки ми е најблиску и онака дрско ме одјеба. Дечко во МТВ само ако сакаш да се сликаш! Али не ми дозволи да закажам, па после беше патешествие да ги добијам.
Vo Gorce termin vo Juni.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1611
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #759 на: 03 Април 2023, 22:01:13 pm »
Raboti i online zakazuvanjeto ali treba da brkas termini malce e glupo napraveno

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2055
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #760 на: 03 Април 2023, 22:22:14 pm »
Мислам дека тоа МКД над сликата е проблем и тоа треба да е НМК.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

MKD е и на новите.
Затоа мислам дека и ги мењаваат. Исто и меѓународните треба да се сменат поради тоа. Ама ете Зеро ќе каже како ќе биде новата.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Јас имам нова меѓународна возачка, лани во октомври извадена. Си стои со МК/МКD.
Не се менуваат заради MKD, тоа останува на личните документи. Не го мешајте со МК -> NMK од табличките, за таа промена има посебна одредба во Законот за возила.

Се менуваат заради
Цитат
До февруари 2024 година, граѓаните имаат законска обврска да ги сменат сите лични документи на кои наместо досегашното име Република Македонија, треба да стои новото име, кое произлегува од Преспанскиот договор со Грција, Република Северна Македонија.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #761 на: 03 Април 2023, 23:32:16 pm »
Raboti i online zakazuvanjeto ali treba da brkas termini malce e glupo napraveno

Uslugi.gov.mk - автоматски си пополнува формулари (ако имаш акаунт на УЈП), автоматски си прави сè што треба.

Отсутен HoLfElDeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 30
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #762 на: 04 Април 2023, 12:54:52 pm »
колку време пред истек може да се закаже за нова возачка, гледам декември итекува али со ова промениве на документите да не биде кланица тогаш за све
Мислам дека можеш да ја замениш месец дена пред, не сум сигурен, мада можеш да ј замениш кога сакаш ако е оштетена, така да можеш да ја „оштетиш" :)

Да, само имај предвид дека во тој случај има трошок за објавување на документот за неважечки во Службен весник.

Јас ниту ја објавував ниту ништо, ми беше оштетена, закажав термин, отидов платив се сликав и толку.

Отсутен PetarPano

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #763 на: 05 Април 2023, 13:20:38 pm »
Возачката дозвола можеш да ја извадиш и пред повеќе од месец дена до истекот но работата е дека ако го направиш тоа, рокот на новата т.е. важноста ќе ти биде како во старата. (така е направен системот на МВР). Затоа се препорачува вадење нова еден месец пред истекот на старата. Заебот е дека на пример: сегашната то истекува во јуни 2024, а ти треба до февруари да ја смениш со новото име, системот новата ќе ти ја даде со рок повторно до јуни 2024г. За ова им укажав на службите во МВР ама ми рекоа дека за сега останува на тој систем. Дали ќе се смени зошто на голем број граѓани ќе им се погоди да менуваат двапати за година две, незнам. Таква е ситуацијата сега....

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 958
    • nobrain.dk
Одг: Нови Евротаблички
« Одговори #764 на: 20 Април 2023, 16:13:50 pm »
Дечки,

Денес видов неколку возила со целиот нмк, мк плав дел покриен со самолеплива бела хартија и таблицата изгледаше баш чиста.

Прашање кај може да се најде таква самолеплива отпорна на временски услови бидејки таблицата моја за да ја извадат/променам со нова таблица треба да ја откорнат сосе браник :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."