Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 952980 пати)

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4456
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8700 на: Април 22, 2021, 22:38:22 pm »
Пар интересни видеа:
Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 744
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8701 на: Април 23, 2021, 10:16:42 am »
Дечки mobil 1 esp formula 5w30 dexos 2 или fuchs titan gt1 pro flex dexos 2? Кое да го земам? Двете со цена се исти. Мобилот го има во матрикс, а фуксот во локална продавничка карши порта влае.

Ваше мислење?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
@Zile
definitivno Mobil1 ESP

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 744
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8702 на: Април 23, 2021, 10:23:15 am »
@changetheoil savethecar и @M3V8
Moмци, што е разлика од APPROVALS до RECOMMENDATIONS?

Пошто од она што го имаат на лагер од Равенол масла, ова ми е на избор: https://www.ravenol.de/en/product-range/motor-oils-for-passenger-cars-1/ravenol-tsi-sae-10w-40/
APPROVALS има VW 505 00  и  MB 229.1
а RECOMMENDATIONS  VW 502 00/ 500 00  и  MB 229.3
Само на сајтот како за селекција со опции за мојов мотор воопшто не го листаат маслово, иако ете има VW 505 00 Approval (ама не и recommendation).

Инаку можеби ќе биде можна опција и следново масло (ама останува точно да се види достапност):  https://www.ravenol.de/en/product-range/motor-oils-for-passenger-cars-1/ravenol-hcs-sae-5w-40/


Ај ве молам кажете мислење за двете масла, TSI-10W-40 и HCS-5W40, а посебно за првото. Другиве масла што ги зборевме ги немаат достапни, ниту за нарачка.
@Van
HCS ti e podobra varijanta od TSI.
Approval e oficijlno odobrenie, recommendations e preporaka od Ravenol bez odobrenie od Daimler.
Problemot kaj VW e sto, VW gi zameni site specifikacii so novata 504/507 ama vo taa specifikacija odobruva samo 5w30.
Probaj sega ti so 5w40 pa posle ke vidis, teoretski i so 5w30 mozes cim ne trosi maslo motorot.


Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1522
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8703 на: Април 23, 2021, 10:32:50 am »
@changetheoil savethecar и @M3V8
Moмци, што е разлика од APPROVALS до RECOMMENDATIONS?

Пошто од она што го имаат на лагер од Равенол масла, ова ми е на избор: https://www.ravenol.de/en/product-range/motor-oils-for-passenger-cars-1/ravenol-tsi-sae-10w-40/
APPROVALS има VW 505 00  и  MB 229.1
а RECOMMENDATIONS  VW 502 00/ 500 00  и  MB 229.3
Само на сајтот како за селекција со опции за мојов мотор воопшто не го листаат маслово, иако ете има VW 505 00 Approval (ама не и recommendation).

Инаку можеби ќе биде можна опција и следново масло (ама останува точно да се види достапност):  https://www.ravenol.de/en/product-range/motor-oils-for-passenger-cars-1/ravenol-hcs-sae-5w-40/


Ај ве молам кажете мислење за двете масла, TSI-10W-40 и HCS-5W40, а посебно за првото. Другиве масла што ги зборевме ги немаат достапни, ниту за нарачка.
@Van Approved znaci deka formalno bilo pobarano od VW da go odobri i serticifira masloto deka e za upotreba vo toj motor.
Dodeka recommended znaci deka spored proizvoditelot na masloto gi zadovoluva potrebnite specifikacii na VW, no nemaat pobarano ili ne dobile certificat deka e approved.

Taka da approved e sekako 100% za vo tvojot motor i potvrdeno od VW, dodeka recomended deka bi gi zadovolilo min. specifikaciite dokolku bi se pobaral certifikat.
Da ne mu ja mislis mnogu, i dvete opcii se OK so toa sto so approved si pomiren :)

Interesno ovoa maslovo 10W40 veke i vo nego nekoja kolicina (vikaat ispod 30%)PAO baza, epten kvalitetna polusintetika. I dvete se so novata clear synto tehnollgija

Vo 5W40 vika deka e HC, ne se spomnuva PAO, ama sepak bi trebalo da e podobro maslo.
Ako go menuvas ednas godisno jas bi odel so 5W40, na laden start ke nudi pobrzo podmackuvanje 5W vo odnos na 10W.

Sto imas do sega koristeno?

EDIT:
@changetheoil savethecar @Van gledam sme odgovorile vo ista sekunda :)
Taka da sega imas i approval forumski :)
« Последно менување: Април 23, 2021, 10:38:36 am M3V8 »

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4456
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8704 на: Април 23, 2021, 13:16:19 pm »
@M3V8 неколку менувања сум на Fuchs TITAN SYN MC 10W40 (и сум задоволен), претходно со години Total Quartz 7000 Energy 10W-40, a претходниот газда (многу порано) користел некој Aral 10W-40.

Искрено малку ми е шубе 5W на ваков постар мотор, иако е во топ кондиција, посебно пошто постојано бил на 10W. Со палење не сум имал проблеми, освен зимава кога ми отишле грејачите за нафта (сите 4!) па и тоа го приметив само на најладното (и нормално прво се сомневав на акумулаторот, ама испадна дека не е до него). Но имам уште пар недели да се занимавам со читање и размислување. :)Fuchs TITAN SYN MC 10W40
https://www.generaloils.net/PI_TITAN-SYN-MC-10W-40_e.pdf

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6234
 • Плинаш!!!
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8705 на: Април 23, 2021, 13:44:51 pm »
Дечки mobil 1 esp formula 5w30 dexos 2 или fuchs titan gt1 pro flex dexos 2? Кое да го земам? Двете со цена се исти. Мобилот го има во матрикс, а фуксот во локална продавничка карши порта влае.

Ваше мислење?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
@Zile
definitivno Mobil1 ESP
Фала другар!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Присутен marjan_984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 53
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8706 на: Април 23, 2021, 14:00:39 pm »
И провери дали ти кажале за Mobil Super 3000 XE 5W-30 дека е 1820 денари 4 литри....Mobil1 ESP 100% не е толку евтино

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 744
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8707 на: Април 23, 2021, 14:36:21 pm »
@M3V8 неколку менувања сум на Fuchs TITAN SYN MC 10W40 (и сум задоволен), претходно со години Total Quartz 7000 Energy 10W-40, a претходниот газда (многу порано) користел некој Aral 10W-40.

Искрено малку ми е шубе 5W на ваков постар мотор, иако е во топ кондиција, посебно пошто постојано бил на 10W. Со палење не сум имал проблеми, освен зимава кога ми отишле грејачите за нафта (сите 4!) па и тоа го приметив само на најладното (и нормално прво се сомневав на акумулаторот, ама испадна дека не е до него). Но имам уште пар недели да се занимавам со читање и размислување. :)Fuchs TITAN SYN MC 10W40
https://www.generaloils.net/PI_TITAN-SYN-MC-10W-40_e.pdf


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
@Van
titanot ima ist aditiven paket kako HCS i dvete se hydrockrack masla. ako ides na 10w40 podobar ti e titanot.
5w40 ima prednosti sprema 10w pogledni visco 40 i visco Index 100 i CCS vrednosti ke ti stane jasno, pri laden start (nezavisno kolku e minus ili blisku do 0, 5w sekogas podobro ke reagira nego 10w).

prasaj u fuchs dali go imaat ova:TITAN Supersyn LONGLIFE SAE 5W-40
ova maslo ima pomoderen aditiven paket od HCS, podobra alterantiva ti e, bidejki 229.50 paketot e dosta dobar se koristi vo full saps maslata i za 0w40kite... znaci top aditiven paket.

https://www.fuchs.com/at/de/produkt/product/55995-titan-supersyn-longlife-sae-5w-40/
BMW LONGLIFE-01

MB-FREIGABE 226.5

MB-FREIGABE 229.5

PORSCHE A40

RENAULT RN0700/RN0710

VW 502 00/505 00                    

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4456
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8708 на: Април 23, 2021, 19:00:01 pm »
@Van
titanot ima ist aditiven paket kako HCS i dvete se hydrockrack masla. ako ides na 10w40 podobar ti e titanot.
Добри информации, фала и баш ме интересира кај ги наоѓаш - често ги нема на страниците на произведувачот. Во најдобар случај пишува за базата.

Инаку кога ќе се сетам дека имам зимава отворена кантичка (литарска, дополнував малку кога откажаа грејачите за нафта и потешко палеше на ладен старт), веројатно најисплатливо ми е да идам ова менување со истото масло.

Но ми ја ставивте чивијата сега со Равенол, сакам да го пробам брендот и башка муабетов со 5W наместо 10W.  ;DЦитат
5w40 ima prednosti sprema 10w pogledni visco 40 i visco Index 100 i CCS vrednosti ke ti stane jasno, pri laden start (nezavisno kolku e minus ili blisku do 0, 5w sekogas podobro ke reagira nego 10w).

prasaj u fuchs dali go imaat ova:TITAN Supersyn LONGLIFE SAE 5W-40
ova maslo ima pomoderen aditiven paket od HCS, podobra alterantiva ti e, bidejki 229.50 paketot e dosta dobar se koristi vo full saps maslata i za 0w40kite... znaci top aditiven paket.

https://www.fuchs.com/at/de/produkt/product/55995-titan-supersyn-longlife-sae-5w-40/
BMW LONGLIFE-01

MB-FREIGABE 226.5

MB-FREIGABE 229.5

PORSCHE A40

RENAULT RN0700/RN0710

VW 502 00/505 00                    

Мантрата е „секогаш следи ги упатствата на произведувачот“. И немам никаква намера да го спорам тоа... Но има логика вискозноста на ладно дека е подобро да е помала, односно полесно да тече маслото.

Прашањето е како ќе се одрази тоа летно време кога е жешко... Адитивите за карактеристики при високи температури ја задржуваат вискозноста на 40, кога температурите се окулу 100с? Но што кога летно време работната температура на моторот е повисока? На нет си зборат луѓево од потоплите краеви дека ставаат и 15W50 и/или 20W60. А ние овде имаме и ладни зими и пеколни лета, ни наваму ни натаму (или поточно и наваму и натаму).   ::)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1522
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8709 на: Април 23, 2021, 20:43:23 pm »
@Van ako ti e merak osvezi go motorot so edna ubava 5W40 nema da zgresis i ubavo ke mu dojde.
Nema da zgresis i ako prodolzis so 10w40 kako i do sega ama 5w40 ti e idealen opceg vo odnos na toa sto si koristel i toa sto ti treba za nasa klima vo leto ne ti treba nisto poveke od 40ka.

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4456
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8710 на: Април 23, 2021, 21:32:57 pm »
Nema da zgresis i ako prodolzis so 10w40 kako i do sega ama 5w40 ti e idealen opceg vo odnos na toa sto si koristel i toa sto ti treba za nasa klima vo leto ne ti treba nisto poveke od 40ka.

Дап, така отприлика е и муабетот овде: https://youtu.be/IKdhgKUZhPA?t=645

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32369
 • Таков е животот... јебига
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8711 на: Април 23, 2021, 23:15:35 pm »
@Van ako ti e merak osvezi go motorot so edna ubava 5W40 nema da zgresis i ubavo ke mu dojde.
Nema da zgresis i ako prodolzis so 10w40 kako i do sega ama 5w40 ti e idealen opceg vo odnos na toa sto si koristel i toa sto ti treba za nasa klima vo leto ne ti treba nisto poveke od 40ka.

Хаха, освежување мотор со 5-40.... абе момци, на 25 години стар Голф 3 вие му се мислите 5 страни какво уље да му стаите и се надевате дека ќе полета и на Марс ќе слета.

@Van баџо, стави му исто уље какво што си ставал до сега, тој мотор има такви карактеристики што може на секакво масло да оди, само не му ставај некој фалц и добар си. Ти млад си уште, нема на оној свет да го носиш голфот, па да му се мислиш до толку сеа. Држи се до 40 градација и оди со  5-40 и тоа е тоа, ако ме послушаш мене стави Liqui Moly TopTec 4100; пдобро е за тој мотор од сите горе набројани, го имаш на 200 метра од дома во Ауто-филтер.

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6234
 • Плинаш!!!
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8712 на: Април 23, 2021, 23:27:44 pm »
И провери дали ти кажале за Mobil Super 3000 XE 5W-30 дека е 1820 денари 4 литри....Mobil1 ESP 100% не е толку евтино
Баш ке видам и ке споделам. Да бидам искрен човекот само ме прашам дали dexos 2 му реков да, и само цена ми кажа.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1522
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8713 на: Април 23, 2021, 23:52:29 pm »
@Van ako ti e merak osvezi go motorot so edna ubava 5W40 nema da zgresis i ubavo ke mu dojde.
Nema da zgresis i ako prodolzis so 10w40 kako i do sega ama 5w40 ti e idealen opceg vo odnos na toa sto si koristel i toa sto ti treba za nasa klima vo leto ne ti treba nisto poveke od 40ka.

Хаха, освежување мотор со 5-40.... абе момци, на 25 години стар Голф 3 вие му се мислите 5 страни какво уље да му стаите и се надевате дека ќе полета и на Марс ќе слета.

@Van баџо, стави му исто уље какво што си ставал до сега, тој мотор има такви карактеристики што може на секакво масло да оди, само не му ставај некој фалц и добар си. Ти млад си уште, нема на оној свет да го носиш голфот, па да му се мислиш до толку сеа. Држи се до 40 градација и оди со  5-40 и тоа е тоа, ако ме послушаш мене стави Liqui Moly TopTec 4100; пдобро е за тој мотор од сите горе набројани, го имаш на 200 метра од дома во Ауто-филтер.
...ama bukvalno gi svakas zborovite :)
Sve si e ubavo objasneto ama ako si fakate seir OK :)

I od site mozni ulja mu preporaca C3 specifikacija za moderen dizel so DPF, za Golf 3ka tamam da go osvezi DPF-ot   :)
Koe btw ke treba uste i da go plati barem 1/3 poveke.Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4456
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8714 на: Април 24, 2021, 01:24:05 am »
@Tischläufer абе Голфот не ми го закачај едвај има 22-23 години, не го прави дека е 25 години.  ;D
На Марс не планирам да идам, а за на матичнава планета супер си е. Моторот си спие, убава вожња си држи, евтини делови... Ќе си го чувам, ќе си го возам, убаво масло ќе го појам. Абе Мишелин патики носи, летни, зиме Конти носи. Фраер. Си бара добро масло. :D

Инаку да, обично пазарам во Аутофилтер ама прошлата недела прашував немаа Фукс плус веќе втора година немаат филтри за масло/гориво Хенгст, Ман, Махле/Кенехт. Ќе видиме, продавничката во Влае е исто не е далеку.